ŁAŹNIA 1 2007 - WARSZTATY FILMOWE POLSKA SZKOŁA FILMOWA - ŚWIATOWY FENOMEN ARTYSTYCZNY
18.12.2007, godz. 17:00
ODSŁONA IV- POPIÓŁ I DIAMENT
 
Warsztaty filmowe skierowane są do wszystkich osób  zainteresowanych filmem. Zarówno do miłośników dziesiątej muzy, którzy pragną jeszcze swoją wiedzę pogłębić, jak i do tych którym ten obszar sztuki jest jeszcze mało znany.

W przystępny sposób przy wsparciu najnowszych technik audiowizualnych staramy się pokazać kulisy powstawania filmów szkoły polskiej, przedstawić sylwetki twórców, zaprezentować dzieła sztuki, które były dla reżyserów inspiracją , umiejscowić to wszystko w konkretnym kontekście społeczno – kulturowym oraz ukazać powiązania z kinem światowym i znaczenie dla światowej kinematografii.

Aby uatrakcyjnić warsztat , sprawić by był on ciekawy i zajmujący –godzinnemu wykładowi towarzyszą  prezentacje z dwóch projektorów multimedialnych- prezentacje zarówno fragmentów filmowych jak i materiałów zdjęciowych-podkreślających klimat epoki.Następnie proponujemy projekcję jednego ze sztandarowych dzieł Polskiej Szkoły Filmowej po której zapraszamy do rozmowy.

Całość –wykład, ilustracja audiowizualna , projekcja filmowa, rozmowa -tworzą nową jakość dzięki której w przyswajalny sposób możemy zgłębiać tajniki historii polskiego kina.

PROGRAM WARSZTATÓW FILMOWYCH
 
16 października  (wtorek)
Odsłona II – ‘EROICA’
Wprowadzenie do twórczości A. Munka, kulisy realizacji filmu Eroica,

Miejsce i znaczenie A. Munka i jego filmu Eroica w Historii kina
Projekcja filmu „Eroica” w reż. A. Munk, zdj. J. Wójcik 1958 , 78 min
godz. 17.00

Eroico to jedno z czołowych dokonań polskiej szkoły filmowej Uważane powszechnie za najlepsze dzieło A. Munka. Film z doskonale rozłożonymi proporcjami i akcentami. Wspaniale balansujący pomiędzy groteską , a powagą. W konsekwencji będący najważniejszym obok „Kanału” i „Popiołu i diamentu” głosem w sprawie charakteru narodowego Polaków. Sięgający bodaj najgłębiej do korzeni naszej mitologii. Jednocześnie pozostając przy tych walorach historią prosto , sprawnie i potoczyście opowiedzianą.

15,16,17 listopada  2007 (czwartek , piątek , sobota)
Odsłona III - specjalna.  Warsztat prowadzony przez  czołowego operatora Polskiej Szkoły Filmowej Jerzego Wójcika oraz przegląd jego twórczości.

Jerzy Wójcik był i jest –nauczycielem kilku pokoleń autorów zdjęć filmowych w Polsce . To jego umiejętnościom pedagogicznym i talentowi zawdzięczamy to że na świecie mówi się o polskiej szkole operatorów .
Jerzy Wójcik stworzył obraz do takich ważnych dla kultury polskiej filmów jak; Popiół i diament, Eroica ,Nikt nie woła, Matka Joanna od Aniołów, Krzyż Walecznych, Faraon, Potop

18 grudnia (wtorek)
Odsłona IV – ‘POPIÓŁ I DIAMENT’

Opowieść o kulisach powstawania filmu „Popiół i Diament” uznawanego powszechnie za Opus magnum Szkoły Polskiej –jej szczytowe osiągnięcie.

Projekcja filmu „Popiół i Diament” reż A. Wajda, zdj. J.Wójcik 1958, 97 min
godz. 17.00

Film uważany za szczytowe, najdoskonalsze osiągnięcie Polskiej Szkoły Filmowej.
Dobre duchy czuwały nad realizacją tego filmu . Nigdy przedtem , ani nigdy potem nie spotkało się na planie filmu polskiego takie grono życzliwych sobie i utalentowanych ludzi. Oto pod skrzydłami reżysera obdarzonego trochę może mroczną , barokową, surrealną, wyobraźnią nastąpiła niespodziewana erupcja talentu Zbigniewa Cybulskiego w roli młodego akowca. Na kształt filmu ogromny wpływ miały rady J. Morgensterna i A. Pawlikowskiego. Całości dopełniała dobra gra debiutantki E. Krzyżewskiej i znakomite zdjęcia J. Wójcika.

Z tego tygla wspólnych marzeń , dyskusji , rozmów , sporów powstało dzieło do dziś zaskakujące, zastanawiające , przykuwające uwagę, sprawiające wrażenie nierównego , poszarpanego, a jednocześnie wizjonersko ekspresyjnego i doskonałego.
 
Koncepcja i prowadzenie: Jacek Wachulewicz
na wszystkie warsztaty wstęp jest bezpłatny
ZAPRASZAMY.

 

Szczegóły dotyczące polskiej szkoły filmowej na

www.polskaszkolafilmowa.pl
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska