2017 - Finisaż „Imbalance”. Rozmowa o ekologii
19 listopada, 17:00
Krytyka Polityczna, Świetlica w Trójmieście (ul. Nowe Ogrody 35, Gdańsk)

Gościnie: prof. Małgorzata Latałowa (Wydział Biologii UG)
dr Monika Żółkoś (Wydział Filologiczny UG)

Prowadzenie: Elżbieta Rutkowska (Krytyka Polityczna Trójmiasto)
 
 
Gwałtowna urbanizacja, wyczerpywanie paliw kopalnych oraz emisja gazów cieplarnianych to tylko kilka z czynników, które przekonują, iż człowiek musi wziąć odpowiedzialność za degradację środowiska postępującą w zawrotnym tempie od rewolucji przemysłowej XVIII wieku. Naomi Klein prognozuje, że jeśli utrzymamy obecny kurs, ludzkości zostało co najwyżej 50 lat. Za tą granicą rozciąga się świat postapokaliptycznych pustkowi i życie wyjęte z przygód Mad Maksa.

Śmieci porzucone w lesie, buldożery, plamy ropy – trafiwszy do zasobów masowej wyobraźni i reprodukowane w nieskończoność, te obrazy tracą na sile oddziaływania. Myśląc i rozmawiając o zjawiskach, których stały się symbolem, powinniśmy starać się przywrócić im moc, zwłaszcza że granica między globalną katastrofą ekologiczną a górą odpadów na pobliskiej łące ulega zatarciu – jedno generuje drugie i na odwrót.

Współcześnie ekologia to dynamicznie rozwijająca się dziedzina aktywizmu i nauki, przedmiot politycznych oraz marketingowych rozgrywek, a także dyskurs, który aktywnie poszukuje języka zdolnego uchwycić bieg zmian, które zmiany klimatyczne wymuszają na naszej codzienności. W związku z interdyscyplinarną – i egalitarną – naturą nowej ekologii finisaż wystawy „Imbalance” zdecydowaliśmy się zorganizować w formie otwartej dyskusji.

Tematy zasygnalizowane na ekspozycji spróbujemy wspólnie przemyśleć podczas rozmowy w Krytyka Polityczna - ŚWIETLICA W TRÓJMIEŚCIE. W charakterze ekspertek wystąpią profesor Małgorzata Latałowa z Wydział Biologii UG i dr Monika Żółkoś z Wydział Filolologiczny UG, jednak spotkanie będzie miało charakter otwarty – każdy będzie mógł wyrazić swoje odczucia, lęki i nadzieje związane z kondycją środowiska naturalnego na świecie i w najbliższym otoczeniu.
 
✳️ ✳️ ✳️

W swojej pracy naukowej prof. Małgorzata Latałowa koncentruje się na przeszłości środowiska przyrodniczego oraz relacji człowiek–środowisko w perspektywie setek i tysięcy lat, łącząc biologię z geologią i archeologią. W pracy badawczej szczególnie pociąga ją interdyscyplinarność. Od 1993 r. kieruje zorganizowaną przez siebie Pracownią Paleoekologii i Archeobotaniki w Katedrze Ekologii Roślin na Wydziale Biologii Uniwersytetu Gdańskiego.

Zainteresowania naukowe dr Moniki Żółkoś skupiają się na humanistyce nieantropocentrycznej i animal studies, interesuje się też dyskursami postzależnościowymi oraz gender studies ze szczególnym uwzględnieniem feministycznej historii polskiego dramatu i teatru. Na Uniwersytecie Gdańskim prowadzi zajęcia z szeroko rozumianych studiów kulturowych, jest też dyplomowaną nauczycielką jogi. Otrzymała Brązowy Krzyż Zasługi oraz Medal Komisji Edukacji Narodowej.

Spotkanie poprowadzi Elżbieta Rutkowska, kierowniczka trójmiejskiej Świetlicy Krytyki Politycznej przy Nowych Ogrodach 35 w Gdańsku.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska