ŁAŹNIA 2 2015 - Sarah Westphal
Sarah Westphal
Przestrzenie pomiędzy - Zwischendenräumen − Tussenderuimtes – Inbetweenspaces
Limitowana książka artystyczna, 2007–2009
26,5 x 20 cm, z rozkładanymi stronami
 
Znikający czarny kot
Instalacja
 
Pobyt badawczy: Styczeń 2015
Rezydencja artystyczna: Marzec 2015
 
Kuratorki: Agnieszka Kulazińska, Aleksandra Księżopolska, Marjoleine Maes
 
 
Multidyscyplinarna twórczość Sary Westphal koncentruje się na związkach między ludźmi, przedmiotami i ich otoczeniem. Kluczową częścią tych badań jest próba odpowiedzi na pytanie o wpływ cech miejsca i architektury na ludzkie doświadczenia. W jaki sposób dana lokalizacja oddziałuje na nas fizycznie i psychologicznie? Jak postrzegamy świat, który nas otacza? Czy przestrzeń opowiada nam o poprzednich mieszkańcach? Co dany przedmiot mówi nam o jego użytkownikach? Jakie wrażenie zostawiają na nas historyczne warstwy widoczne na powierzchni i odciśnięte na materialnej przestrzeni? Jakie historie można z nich odczytać?
 
Punktem wyjścia dla Zwischendenräumen − Tussenderuimtes − Inbetweenspaces były zdjęcia pracy Heimsuchen / The House (2007–2008). Ta architektoniczna książka artystyczna to wielowarstwowy, rozkładany fotograficzny labirynt, przywodzący na myśl skojarzenia z pokojami. Przeglądając książkę, przechodzimy z pokoju do pokoju, metaforycznie dotykając ścian pokrytych starą tapetą. Rozkładając kolejne strony, jesteśmy niczym gość otwierający drzwi do coraz to nowych pomieszczeń, które ukazują nam się przed oczami. W ten sposób książka staje się mentalną przestrzenią, mentalną architekturą, w której można przeżywać opowieści. Książkę można interpretować jak dom, a dom – jak książkę.  
 
W pracy Heimsuchen / The House (2007–2008) warstwy historii domu zostały odkryte lub przeciwnie – zakryte, zakamuflowane i zrekonstruowane w procesie przekuwania się przez ściany, podłogi i sufity. Poszczególne warstwy tapety zostały zdrapane, odcięte i porysowane. Powierzchnie polakierowano lub spreparowane przy pomocy kurzu. Dziury po dawnych kominkach zostały zapchane różnymi materiałami, natomiast elementy takie jak gniazdka elektryczne skopiowano i zamontowano ponownie. Grube dywany zostały przycięte, a ich włosie – sfilcowane. Z dekoracyjnych elementów wnętrza przygotowano tort.
 
Sarah Westphal stworzyła też instalację site-specific zatytułowaną Znikający czarny kot, ukrytą na terenie CSW Łaźnia. Stanowiła ona część projektu Tymczasem… miasto. Praca ta bawiła się koncepcją eksplorowania nieznanego. Szuka równowagi między przeciwstawnymi znaczeniami: wewnętrzny – zewnętrzny, widoczny – niewidoczny, jasny – ciemny. Znikający czarny kot stanowiła zagadkę bez jednoznacznego rozwiązania.
 
 
 Rezydencja artystyczna Sary Westphal odbywa się ramach Tygodnia Flamandzkiego 2015.
 
 
 
 
Sarah Westphal mieszka i pracuje w Belgii oraz Niemczech. Westphal ukończyła Higher Institute for Fine Arts (HISK) w 2009 roku, Gandawa, Fotografię na Akademii Sztuk Pięknych w Gandawie w 2008 roku. W 2007 roku otrzymała stopień magistra Sztuk Pięknych, 3D /Multimedia, Royal Academy of Fine Arts (KASK), Gandawa. W 2007 uzyskała nominację do nagrody Provinciale Prijs Beeldende Kunst Oost-Vlaanderen, Caermersklooster, Gandawa, laureatka nagrody Input / Output, Brugia. Rezydencja artystyczna w Be-Part: Platform for Contemporary Art, Waregem in 2011. Wystawy indywidualne: Timpano, Wallraf-Richartz-Museum, Kolonia i Allure Craquelure, Museum Mayer van den Bergh, Antwerpia w 2013 roku, TAXIDERMIE, Galerie Zink, Berlin w 2012 roku, Gehirn, Gestirn, Gestein Rossi Contemporary, Bruksela, Palimpsest, Gandawa. Wystawy grupowe: m.in. Tussenwereld, Crematoria of Sint-Niklaas and Lochchristi (BE) w 2014 roku, Saint-Bavo's Cathedral, Gandawa, Provinciale Prijs Beeldende Kunst Oost-Vlaanderen, Caermersklooster, Gandawa, Tapisserie ou Papier Peint? Un Art Contemporain, Musee de la Tapisserie, Doornik (BE), Be-Part: Platform for Contemporary Art, Waregem (BE) w 2012. La Conquête de l'Espace, Higher Institute for Fine Arts (HISK), Gandawa w 2009 roku, Coming People, SMAK, Gandawa w 2007 roku.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska