Nagrodzony na tegorocznym Berlinale Złotym Niedźwiedziem, najnowszy film mistrza dokumentu społecznego - Gianfranca Rosiego („Rzymska aureola”, „Pokój 164. Spowiedź mordercy”). Lampedusa to malutka wyspa leżąca pomiędzy Afryką i Europą. Terytorialnie przynależy do Włoch. W ciągu roku dobija do niej ponad 150 tys. uchodźców z Afryki, ludzi szukających schronienia przed wojną i głodem. Wielu z nich nie dociera do celu. Prowizoryczne łódki i przegniłe tratwy toną, pozbawiając życia setek osób.
PREMIERA
KRÓLESTWO
2015 | 97’ | Francja, Niemcy | reż. Jacques Perrin
Królestwo zamyka słynny dokumentalno-przyrodniczy cykl „Mikrokosmos” i „Makrokosmos”. Tym razem twórcy zapraszają nas do niezwykłego świata prapuszczy, aby oczami jej mieszkańców odkryć przed nami historię natury, naszego kontynentu i człowieka od epoki lodowcowej do czasów współczesnych. Zapierające dech w piersiach ujęcia zwierząt, fenomenalne obrazy przyrody i wyjątkowa rola Puszczy Białowieskiej, jedynego miejsca, które oddaje charakter lasu w postaci, w jakiej istniał tysiące lat temu – „Królestwo” to wspaniałe kinowe doświadczenie i niesamowita edukacyjna przygoda!
PREMIERA
WEJŚCIE SMOKA!
2016 | 105’ | Iran | reż. Mani Haghighi
Detektyw Hafizi dostaje sprawę, która zmieni całe jego życie. Ma zbadać tajemnicze samobójstwo skazanego, który osadzony był w więzieniu na środku pustyni. Nie byłoby w tym nic dziwnego, gdyby nie fakt, że miejsce jego osadzenia znajdowało się na starym cmentarzu, na którym co jakiś czas trzęsie się ziemia. Kiedy inspektor pojawia się na miejscu zaczynają dziać się dziwne rzeczy. Razem z geologiem i dźwiękowcem wyruszają ponownie na wyspę w celu rozwikłania tajemnicę przeklętej według miejscowych ziemi.
CZŁOWIEK
2015 | 131’ | Francja | reż. Yann Arthus-Bertrand
„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. „Ziemia z lotu ptaka”. Tworzy on z tego filmu porywające i wizualnie epickie kino dokumentalne. To zbudowana z wielu historii, opatrzona zachwycającymi obrazami Ziemi szczera przypowieść o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich.
JULIETA
2016 | 99’ | Hiszpania | reż. Pedro Almodóvar
Prezentowana w Konkursie Głównym festiwalu w Cannes „Julieta” Pedro Almodóvara to wielki powrót hiszpańskiego mistrza. W swoim nowym filmie reżyser „Porozmawiaj z nią” i „Volver” wraca do rzeczywistości, w której czuje się najlepiej: świata kobiet i ich namiętności. „Julieta” to trzymająca w napięciu historia matki poszukującej córki, która wiele lat temu zniknęła bez śladu. Opowieść o skrajnych uczuciach, jakie odczuwamy wobec najbliższych i tajemnicach, które przed nimi skrywamy. Filmowa adaptacja opowiadań wyróżnionej literacką Nagrodą Nobla Alice Munro pokazuje, że siłą kina Almodóvara jest niezmiennie wiara w potęgę uczuć i miłości.
KAMPER
2016 | 89’ | Polska | reż. Łukasz Grzegorzek
Para trzydziestolatków, kiedyś zakochani w sobie do szaleństwa, dziś muszą zdecydować, czy kolejny krok w życiu zrobią razem czy osobno. Mania i Kamper. Ona jest ambitna, pracowita i zdolna. Kocha gotowanie i chce poświęcić się swojej pasji na dobre. On jest wiecznym chłopcem, który pracuje jako tester gier komputerowych i bardzo ceni sobie swoje życie bez większych zobowiązań. Kiedy w jej życiu pojawia się dojrzały mężczyzna, uznany szef kuchni i uosobienie sukcesu, Mania zacznie zastanawiać się, czy pociąga ją jeszcze beztroski urok jej męża. Czy na pewno chce spędzić z nim resztę życia? Kamper musi się ogarnąć. Zacznie jednak od romansu z ognistą nauczycielką hiszpańskiego.
Anna (Trine Dyrholm) ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Wspólnie postanawiają stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. Wraz z Anną i jej rodziną zostajemy zaproszeni do życia we wspólnocie, której członkowie razem się budzą i zasypiają, wspólnie gotują, jedzą i powierzają sobie sekrety. Jednak przyjaźń, miłość i tolerancja żyjącej pod jednym dachem grupy zostaje wystawiona na próbę, kiedy mąż Anny zwierza się jej ze swoich planów. Chciałby, aby do komuny dołączyła znacznie młodsza dziewczyna, w której się zakochał. „Komuna” to najnowszy film Thomasa Vinterberga, najważniejszego – obok Larsa von Triera – duńskiego reżysera, twórcy „Festen”, „Z dala od zgiełku” i nominowanego do Oscara „Polowania”.
NEON DEMON
2016 | 117’ | Dania, USA, Francja | reż. Nicolas Winding Refn
Jesteś piękna i masz w sobie „to coś”. Przyjechałaś do Los Angeles, neonowego miasta, gdzie w ciągu jednej nocy można zrobić karierę. Poznajesz chłopaka, który jest tobą zafascynowany i dziewczyny, które chcą ci pomóc w drodze do sławy. Dostajesz propozycję pracy, o której inni mogą tylko marzyć. Czy to tylko piękny sen? A może wstęp do koszmaru? Porównywany do „Mulholland Drive” Lyncha najnowszy thriller twórcy „Drive” opowiadający o marzeniach, zazdrości i zabójczym pięknie. „Neon Demon” to olśniewająco zrealizowany, pulsujący muzyką Cliffa Martineza „Drive” film z Elle Fanning „Czarownica”, Abbey Lee „Mad Max: Na drodze gniewu” i Keanu Reevesem „Matrix”.
NIE MA MOWY!
2015 | 105’ | Kanada, USA | reż. Sean Mewshaw
Romantyczna komedia o przeciwieństwach, które się przyciągają i o wrażliwości, która potrafi połączyć dwa bieguny, z Jasonem Sudeikisem i Rebeccą Hall w rolach głównych. Po śmierci męża, słynnego muzyka folkowego, Hanna wciąż żyje jego życiem, próbując pisać biografię ukochanego. W jej prowincjonalnym, bezpiecznym świecie pojawia się Andrew, nowojorski pisarz, zbierający materiały do książki o jej zmarłym mężu. Tych dwoje dzieli wszystko. Czy mimo to uda im się wspólnie napisać biografię muzyka i rozpocząć nowy rozdział ich własnej historii?
ZJEDNOCZONE STANY MIŁOŚCI
2015 | 104’ | Polska, Szwecja | reż. Tomasz Wasilewski
Jest początek 1990 roku. Mimo że nastała już wolność, cały czas czuć ducha poprzedniej epoki. Cztery pozornie szczęśliwe kobiety w różnym wieku łączy nieodparte pragnienie zmiany swojego życia. Nowy świat w transformacji budzi w nich lęki, ale też wyzwala tłumione pragnienia. Agata, młoda matka uwięziona w pozbawionym namiętności małżeństwie, szuka ucieczki w niemożliwej do spełnienia miłości. Renata jest nauczycielką zafascynowaną swoją młodszą sąsiadką Marzeną - prowincjonalną królową piękności, której mąż pracuje w RFN. Siostra Marzeny, Iza, jest dyrektorką szkoły i sekretną kochanką ojca jednej z uczennic.
PREZENTACJA PROJEKTU “ARE YOU THERE” I SPOTKANIE Z AILIEN REYNS
18.09.2016, g. 17.30
Ailien Reyns, belgijska artystka audiowizualna, zaprezentuje projekt „Are you there?”, który realizowała w 2015 roku w ramach swojego pobytu rezydencyjnego w Gdańsku. Celem projektu było zbadanie specyfiki komunikacji między członkami rodziny utrzymującymi kontakty za pomocą cyfrowych środków komunikacji.
KINO WESTERPLATTE W ŻYWYCH OBRAZACH
23-24.09.2016
Muzeum Westerplatte i Wojny 1939 (w organizacji) ma zaszczyt zaprosić na pokaz archiwalnych taśm filmowych oraz fotografii, prezentujących wojenne losy Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. Wśród prezentowanych materiałów znajdą się m.in. unikalne archiwalia, pochodzące ze zbiorów Muzeum, nie prezentowane do tej pory wcześniej przed szerszą publicznością. Widzowie będą mogli zobaczyć m.in. materiał filmowy z ostrzału Westerplatte, widziany oczyma oficerów pokładu niemieckiego pancernika Schleswig-Holstein, płonące magazyny portowe oraz dymy nad półwyspem, a także migawki z napaści Niemiec na Polskę. Ponadto pokazane zostaną niepowtarzalne, czarno – białe fotografie, opatrzone w trakcie trwania prezentacji komentarzem badaczy, zajmujących się tematem WST na Westerplatte, bohatersko bronionej w dniach 1-7 września 1939 roku.