ŁAŹNIA 2 2016 - OPISY FILMÓW | Sierpień
 
 
 
OPISY FILMÓW - SIERPIEŃ 2016
 
 
CAROL
2015 | 118’ | USA, Wielka Brytania | reż. Todd Haynes
 
Nominowany do Oscarów w 6 kategoriach – w tym za najlepszy scenariusz adaptowany oraz dla pierwszo- i drugoplanowej aktorki – „najpiękniejszy film o miłości ostatnich lat” (The Guardian). „Carol” to pełen emocji i wysmakowanych obrazów (Złota Żaba Camerimage dla Eda Lachmana za zdjęcia) melodramat z brawurowymi kobiecymi kreacjami. W rolach głównych występuje wyróżniona Oscarem Cate Blanchett („Blue Jasmine”), której partneruje nagrodzona w Cannes za najlepszą rolę żeńską jedna z najciekawszych aktorek młodego pokolenia Rooney Mara („Dziewczyna z tatuażem”). „Carol” jest adaptacją słynnej powieści Patricii Highsmith w reżyserii Todda Haynesa, twórcy „I Am Not There”, „Idola” i „Daleko od nieba”. Akcja filmu skupia się na relacji dwóch kobiet: młodej, aspirującej fotografki oraz zamężnej dojrzałej kobiety, w której dorasta decyzja o rozwodzie. Poznają się przypadkowo w ogarniętym szałem bożonarodzeniowych zakupów Nowym Jorku. Od pierwszego spotkania rodzi się między nimi fascynacja, która szybko przeradza się w uczucie silniejsze, niż nakazy obyczajowe epoki, w której żyją.
 
 
 
 
CZŁOWIEK >>> PREMIERA
2015 | 131’ | Francja | reż. Yann Arthus-Bertrand
 
„Jestem jednym spośród 7 miliardów ludzi na Ziemi. Od 40 lat fotografuję naszą planetę i różnorodność jej mieszkańców, ale cały czas mam wrażenie, że ludzkość nie zrobiła żadnego postępu. Nadal nie potrafimy żyć razem i zastanawiam się, dlaczego tak się dzieje. Nie szukam odpowiedzi w statystykach czy analizach, ale w samym człowieku” – tłumaczy Yann Arthus-Bertrand, słynny reżyser i fotograf, znany w Polsce z albumowego wydania swoich zdjęć pt. „Ziemia z lotu ptaka”. Tworzy on z tego filmu porywające i wizualnie epickie kino dokumentalne. To zbudowana z wielu historii, opatrzona zachwycającymi obrazami Ziemi szczera przypowieść o tym, kim jest człowiek, jakie są jego ciemne i jasne strony i co tak naprawdę łączy nas wszystkich.
 
 
 
KOMUNA
2016 | 111’ | Dania, Szwecja, Holandia | reż. Thomas Vinterberg
 
Anna (Trine Dyrholm) ma dość mieszczańskiego życia. Namawia męża na eksperyment: zerwanie z nudnym, ustatkowanym życiem i konserwatyzmem epoki. Wspólnie postanawiają stworzyć hipisowską komunę w wielkiej willi, która nieoczekiwanie przypadła im w spadku. Wraz z Anną i jej rodziną zostajemy zaproszeni do życia we wspólnocie, której członkowie razem się budzą i zasypiają, wspólnie gotują, jedzą i powierzają sobie sekrety. Jednak przyjaźń, miłość i tolerancja żyjącej pod jednym dachem grupy zostaje wystawiona na próbę, kiedy mąż Anny zwierza się jej ze swoich planów. Chciałby, aby do komuny dołączyła znacznie młodsza dziewczyna, w której się zakochał. „Komuna” to najnowszy film Thomasa Vinterberga, najważniejszego – obok Larsa von Triera – duńskiego reżysera, twórcy „Festen”, „Z dala od zgiełku” i nominowanego do Oscara „Polowania”. W roli głównej wystąpiła Trine Dyrholm, największa gwiazda duńskiego kina, nagrodzona za najlepszą rolę kobiecą na ostatnim festiwalu w Berlinie, znana z pamiętnych ról w filmach Susanne Bier („Wesele w Sorrento”, „W lepszym świecie”). Vinterberg sam spędził dzieciństwo z rodzicami w hipisowskiej wspólnocie, dzięki czemu w „Komunie” z autobiograficzną przenikliwością obserwuje swoich bohaterów i sytuacje, w jakich się znajdują.
 
 
 
 
MÓJ PRZYJACIEL ORZEŁ >>>FILMOWA NIEDZIELA
2015 | 98’ |   Austria | reż. G. Olivares, O. Penker
 
Zrealizowana z wykorzystaniem najnowocześniejszych technik filmowych i operatorskich opowieść o przyjaźni chłopca z dzikim orłem. Zdjęcia do filmu powstawały kilka lat, aby losy dzikiego orła ukazać z niespotykanym dotąd realizmem. Pierwsze ujęcia zrealizowano, gdy pisklę wykluwało się z jaja, a potem śledzono rozwój dorastającego w naturze orła. Nikt dotąd nie zbliżył się z kamerą do dziko żyjących orłów tak jak twórcy „Braci wiatru”. Dzięki temu widz będzie miał niezwykłe wrażenie uczestniczenia w losach dzikich bohaterów, a także zobaczy na własne oczy niedostępne dla ludzi miejsca ich życia. Bohaterem filmu jest mieszkający w górskiej okolicy chłopiec o imieniu Lukas, który znajduje w lesie ranne pisklę orła. Lukas postanawia wyleczyć jego złamane skrzydło i nauczyć życia w dzikich ostępach. Zadanie jest bardzo trudne, bo ojciec chłopca nie pochwala jego planów, a sam orzeł jest na początku bardzo nieufny. Z czasem jednak relacja Lukasa z dzikim zwierzęciem zmienia się w niezwykłą przyjaźń i prowadzi do fascynujących przygód. Wielkim wsparciem dla Lukasa jest tajemniczy Danzer (Jean Reno), który jak nikt inny zna się na obyczajach dzikich zwierząt i otwiera przed chłopcem ich niezwykły świat.
 
 
 
 
MUSTANG
2015 | 97’ | Francja, Turcja | reż. Deniz Gamze Ergüven
 
Wczesne lato w nadmorskim miasteczku kilkaset kilometrów od Stambułu. Lele i jej cztery siostry wracają ze szkoły, spontanicznie świętując koniec roku i niewinnie flirtując z kolegami z klasy. Dla okolicznych mieszkańców ich zabawa okazuje się być jednak zbyt frywolna. Wybucha lokalny skandal, który ma nieoczekiwane konsekwencje. Dom dziewczynek z dnia na dzień zamienia się w więzienie, a rodzina postanawia jak najszybciej „pozbyć się problemu” i wydać je za mąż – decydując o wyborze narzeczonych bez ich wiedzy. Siostry postanawiają jednak za wszelka cenę znaleźć sposób, by pokonać ograniczenia i móc żyć po swojemu.
 
 
 
 
NEON DEMON
2016 | 117’ | Dania, USA, Francja | reż. Nicolas Winding Refn
 
Jesteś piękna i masz w sobie „to coś”. Przyjechałaś do Los Angeles, neonowego miasta, gdzie w ciągu jednej nocy można zrobić karierę. Poznajesz chłopaka, który jest tobą zafascynowany i dziewczyny, które chcą ci pomóc w drodze do sławy. Dostajesz propozycję pracy, o której inni mogą tylko marzyć. Czy to tylko piękny sen? A może wstęp do koszmaru? ​​​​​Porównywany do Mulholland Drive Lyncha najnowszy thriller twórcy Drive opowiadający o marzeniach, zazdrości i zabójczym pięknie. Neon Demon to olśniewająco zrealizowany, pulsujący muzyką Cliffa Martineza (Drive) film z Elle Fanning (Czarownica), Abbey Lee (Mad Max: Na drodze gniewu) i Keanu Reevesem (Matrix).
 
 
 
 
 
TRZEJ ZBÓJCY >>>KINOPORT DZIECIOM
2005 | 75’ | Polska | reż. Leszek Komorowski
 
Film Hayo Freitag to  pierwsza pełnometrażowa adaptacja utworu autora i ilustratora Tomiego Ungera, laureata prestiżowej nagrody „Hans Christian Andersen Award”. Opublikowana w 1961 roku i przetłumaczona na 18 języków książka Ungera „Trzech zbójców” wprowadza widza w tajemniczy świat gotyckich baśni. Jej bohaterką jest mała dziewczynka o imieniu Tiffany. Straciwszy oboje rodziców dziecko zostaje skierowane do sierocińca, cieszącego się bardzo złą sławą. Poza surowym rygorem placówki, jej wychowankowie zmuszani są do ciężkiej pracy fizycznej na plantacji. Szczęśliwy traf sprawia jednak, że powóz, którym nocą podróżuje Tiffany, zatrzymują trzej leśni rabusie.
 
 
 
WIELKIE PIĘKNO >>> CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ - kino plenerowe - nabrzeże Martwej Wisły, plac przy ul. Starowiślnej - 14.08.2016, g. 22.00
2013 | 142’ | Francja, Włochy | reż. Paolo Sorrentino
Amerykańska Akademia Filmowa – Oscar za najlepszy film nieanglojęzyczny
 
„Wielkie piękno” to opowieść o Jepie Gamberdelli – przystojnym czarującym mężczyźnie, który pomimo pierwszych oznak starzenia się, w pełni korzysta z miejskiego życia. Chodzi na szykowne kolacje i przyjęcia, gdzie jego bystry dowcip i przyjemne towarzystwo są zawsze mile widziane. Na tarasie jego rzymskiego apartamentu z widokiem na Koloseum, wydaje przyjęcia, na których „ludzka aparatura” rozbierana jest do naga i gdzie rozgrywana jest komedia nicości.
 
 
 
 
WRÓBLE
2015 | 99 | Chorwacja, Dania, Islandia | reż. Runar Runarsson
 
„Wróble" to najnowszy film Rúnara Rúnarssona, który doceniony został przez widzów i krytyków na całym świecie. Zdobył główną nagrodę na MFF w San Sebastian oraz nagrodę w konkursie 1-2 na Warszawskim Festiwalu Filmowym. Szesnastoletni Ari zachwyca głosem w kościelnym chórze. Muzyka jaką wykonuje chór i architektura wnętrza kościoła, gdzie występuje, tworzą uduchowioną harmonię. Tymczasem jego własna, wewnętrzna harmonia ulega zburzeniu przez decyzję matki, która postanawia wyjechać do Afryki w towarzystwie nowego męża. Syna wysyła na północ pod opiekę ojca. Ari nie widział ojca przez sześć lat. Teraz właściwie musi poznać go na nowo. Nie jest to proste zadanie, a ojciec niczego mu nie ułatwia. Bardziej od syna interesuje go alkohol i nieustanne balangi. Zdołał już zresztą utracić na ten cel rodzinny majątek. Historie o podróży z dzieciństwa do dorosłości, o relacji ojca i syna oraz o miłości, pokazana na tle zapierających dech w piersiach Fiordów Zachodnich.
 
 
 
 
WSZYSTKOWIDZĄCA >>> KINOPORT DZIECIOM
2015 | 96’ | Dania | reż. Kenneth Kainz
Film dla dzieci od 9 roku życia
 
Dina ma umiejętność zaglądania w głąb każdego człowieka i rozpoznawania jego zamiarów. Jej matka, po której to odziedziczyła, zostaje wezwana do zamku, aby pomogła rozwiązać sprawę morderstwa rodziny królewskiej. Na drugi dzień po Dinę przyjeżdża tajemniczy Drakan. Okazuje się, że to pułapka, a Drakan chce przejąć władzę. Dziewczynka trafia do lochu, gdzie poznaje jedynego spadkobiercę króla, Nico, który jest uznawany za winnego wymordowania swojej rodziny. Dina chce uciec z zamku, ale aby to zrobić, będzie musiała przejść przez legowisko smoków. Będzie to wyjątkowa trudna i obfitująca w niebezpieczne przygody przeprawa.
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska