W świecie filmu nic nie wywołuje tylu emocji, co Oscary®, nagrody Amerykańskiej Akademii Filmowej. Od momentu ogłoszenia nominacji, do gali rozdania złotych statuetek kinomaniacy z zapałem komentują finałową selekcję. Wybór zawsze jest niezwykle trudny, gdyż wszystkie filmy reprezentują najwyższy światowy poziom. Dzięki współpracy z Short Waves Festival wyświetlimy selekcję obrazów nominowanych w kategorii „Najlepszy krótkometrażowy film aktorski” oraz „Najlepszy krótkometrażowy film animowany”. Zapraszamy do KinoPortu na dwa wyjątkowe pokazy filmów krótkometrażowych nominowanych do Oscara w 2016 roku.
Oscar® Nominated Shorts: Animacje
Super drużyna Sanjay'a, reż. Sanjay Patel, USA, 2015, 7’00”
Mały Sanjay uwielbia popkulturę, superbohaterów i komiksy. Tymczasem jego ojciec chciałby wychowywać go w duchu tradycyjnego hinduizmu. Niechęć chłopca szybko przemija, gdy uruchamia swą wyobraźnię i przeżywa przygody, które pozwolą mu spojrzeć na relację z ojcem w inny sposób. Historia inspirowana życiowymi doświadczeniami reżysera, zrealizowana przez kultowe Pixar Studio.
Nie możemy żyć bez kosmosu, reż. Konstantin Bronzit, Rosja, 2014, 16’00”
Dwóch nierozłącznych przyjaciół bierze udział w treningu przygotowującym do lotu w kosmos. Starają się jak tylko mogą, by spełnić swoje wspólne marzenie. Poruszająca historia o wytrwałości, ambicji i przyjaźni większej niż nasza galaktyka.
Świat jutra, reż. Don Hetzfeld, USA, 2015, 17’00”
Kilkuletnia dziewczynka wyrusza w niesamowitą podróż w towarzystwie swojego dorosłego klona. Czy wizja świata z odległej przyszłości spodoba się małej Emily?
Historia niedźwiedzia, reż. Gabriel Osorio, Chile, 2014, 11’00”
Animowana historia starego, samotnego niedźwiedzia, który opowiada historię swojego życia przy pomocy intrygującej misio-maszyny.
Prolog, reż. Richard Williams, Wielka Brytania, 2015, 6’00”
Starcie Spartan i Ateńczyków sprzed 2400 lat widziane oczami małego dziecka. Dopracowana w każdym calu animacja zdobywcy Oscara – Richarda Williamsa.
Gdybym był bogiem, reż. Cordell Baker, Kanada, 2014, 9’00”
Lekcja biologii, temat: wiwisekcja żaby. Rozkojarzony, rozmarzony uczeń zastanawia się, co by zrobił, gdyby na jeden dzień posiadał boskie moce. Czy użył by ich w słusznej sprawie? Czy może jednak stworzyłby kilka kolorowych potworów? Albo spędził dzień z ukochaną z ławki naprzeciwko? Możliwości wydają się nieskończone. Zwłaszcza, gdy ma się 12 lat.
Krótka historia myszy i żaby, Francja, 7’00”
Głodny lis wyrusza na poranne polowanie wśród śniegu. Chętnie przekąsiłby pysznego gryzonia. Ale mysz, którą spotyka na swej drodze nie jest zwyczajną, szarą myszką...
Najsamotniejsze światła drogowe, reż. Bill Plympton, USA, 6’00”
Cienie i blaski życia rezolutnego sygnalizatora świetlnego, który wie jak poradzić sobie z rozładowaniem najdłuższego korka, ale niekoniecznie – z samotnością. Animacji głosu użyczył znany aktor i komik Patton Oswalt.
Złap to, Francja, 5’00”
Rodzina surykatek hoduje w okolicach swej nory wyjątkowy owoc. Gdy złośliwy sęp zakłóca ich spokój, decydują się wyruszyć w pościg przez sawannę.
Łączny czas: 84’00”
Oscar® Nominated Shorts: Fabuły
Ave Maria, reż. Basil Khalil, Palestyna/Francja/ Niemcy, 2015, 15’00”
Zachodni Brzeg Jordanu. Cisza i spokój pięciu palestyńskich zakonnic zostaje zakłócona, gdy żydowska rodzina ulega wypadkowi samochodowemu nieopodal klasztoru.
Shok, reż. Jamie Donoughue, Kosowo, Wielka Brytania, 2015, 21’00”
Przyjaźń dwóch chłopców jest wystawiona na próbę, gdy walczą o przetrwanie w Kosowie.
W świecie pogrążonym w stanie wojny, zwyczajny rower może stać się symbolem niewinności i radości z życia.
Wszystko będzie dobrze, reż. Patrick Vollrath, Niemcy/Austra, 2015, 30’00”
Mężczyzna przyjeżdża do byłej żony odebrać swoją ośmioletnią córkę Leę. Z pozoru wszystko odbywa się tak, jak co drugi weekend, ale po chwili dziewczynka nie może oprzeć się wrażeniu, że coś jest nie w porządku. Tak oto zaczyna się ich fatalna w skutkach wspólna podróż.
Jąkała, reż. Benjamin Cleary, Wielka Brytania/Irlandia, 2015, 12’00”
Greenwood nie jest zbyt towarzyski. Jego jedyną formą kontaktu ze światem jest wirtualny związek z Ellie. Z okazji zbliżającej się rocznicy sześciu miesięcy znajomości, dziewczyna postanawia przybyć do Londynu, aby zaskoczyć ukochanego. Czy rozmowa offline jest tak bardzo przerażająca? Greenwood musi przekonać się o tym na własnej skórze.
Pierwszy dzień, reż. Henry Hughes, USA, 2014, 25’00”
Inspirowana prawdziwymi wydarzeniami, historia pierwszego dnia pracy tłumaczki w amerykańskiej armii. Gdy kwestie płci i podziały religijne nabierają znaczenia w grze, której stawką jest życie, Feda szybko odkrywa, że jej praca będzie pełna tragicznych dylematów.
Łączny czas: 103’00”