Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Berlinie - Berlinale – Nagroda Specjalna
Poruszający przykład współczesnej filmowej odysei, w której Hubert Sauper, nominowany do Oscara za głośny Koszmar Darwina, relacjonuje powstanie najmłodszego państwa świata – Sudanu Południowego. Sauper wyrusza w podróż do Afryki z Francji małym samolotem. Patrzy na Afrykę z lotu ptaka, rejestrując kamerą bezgraniczne połacie ziemi, w której piękno i dziewiczość mieszają się z przerażającą biedą, wojnami i szaleńczymi etnicznymi rzeziami ludzi, a dziecięce zabawy kontrastuje z przeczuciem nadchodzącej apokalipsy. Film dostarcza szokującego, choć bardzo głębokiego wglądu nie tylko w prawdziwy obraz drugiego co do wielkości kontynentu świata, lecz przede wszystkim we współczesny kolonializm. Pełen wizualnych metafor film jest elektryzującą konfrontacją nie tylko z zapadającymi głęboko w pamięć obrazami, lecz przede wszystkim z nami – białymi, mieszkańcami zachodniej cywilizacji, którzy od lat rozgrywają tu własne partykularne interesy, są odpowiedzialni za krwawe polityczne konflikty i wojny i nadal traktują Afrykę z poczuciem wyższości i pogardy.
NADEJDĄ LEPSZE CZASY
2014 | 110’ | Dania, Polska | reż. Hanna Polak
Docs Against Gravity Film Festival – Nagroda Millennium za najlepszy film dokumentalny
11-letnia Jula zachowuje się jak każda jej rówieśniczka. Eksperymentuje z makijażem, farbuje włosy, próbuje alkoholu i papierosów. Jedyna różnica polega na tym, że Jula żyje na największym w Europie wysypisku śmieci znajdującym się pod Moskwą, zaledwie 20 km od Kremla. Teren wysypiska jest ogrodzony i pilnowany, ale mimo to żyje tam mała społeczność, która funkcjonuje poza prawem i światem zewnętrznym. W tym nieludzkim miejscu panują straszne warunki. Ciężarówki i koparki przez cały dzień przywożą olbrzymie góry śmieci, a Jula, jej matka i przyjaciele próbują wyłuskać z nich coś, co pozwoli im przeżyć kolejny dzień. W śmieciach każdego dnia znajdują jedzenie lub materiał, który wykorzystują potem do budowy prymitywnego schronienia. Reżyserka Hanna Polak od ponad 14 lat obserwuje z kamerą tę szczególną wspólnotę. Członkowie tej niezwykłej grupy przyznają, że nie widzą już dla siebie alternatywy, a ich życie jest warte mniej niż los psów. Kiedyś tak nie było – w przeszłości byli lekarzami, kierowcami lub nauczycielami. Potwierdza to tezę, że życie w kraju Putina nie należy do najłatwiejszych.
NASZE JUTRO
2015 | 119’ | Francja | reż. C. Dion, M. Laurent
Film oferuje fascynujące, ale też przerażające spojrzenie na przyszłość Ziemi, której realnym zagrożeniem jest rozpadający się ekosystem. Autorzy dokumentu (reżyser i producent Cyril Dion oraz aktorka Melanie Laurent) wraz z ekspertami w dziedzinach takich jak: agrokultura czy odnawialne źródła energii prognozują prawdziwie apokaliptyczne scenariusze. Tym samym nie pozostawiają nas bez odpowiedzi, ale na przykładzie już funkcjonujących w różnych częściach świata rozwiązań pokazują jak to błędne koło można powstrzymać. Jako społeczeństwo które każdego dnia korzysta z zasobów planety, powinniśmy czuć się zobowiązani do jej ochrony i odpowiedzialni za stworzenie bezpiecznego schronienia dla naszych dzieci. Stajemy w obliczu konieczności jak najszybszego wdrożenia zmian i odpowiedzi na pytanie jak chcemy aby wyglądało nasze jutro?
POZNAJCIE HAROLDA
2014 | 87’ | Norwegia | reż. Gunnar Vikene
Norweski Międzynarodowy Festiwal Filmowy – Nagroda Amanda za najlepsze zdjęcia
Harold i jego żona od 40 lat święcili sukcesy jako właściciele dobrze prosperującego sklepu meblowego Lunde. Wszystko się zmienia, gdy na rynek wkracza nowy potężny gracz w branży – sieć sklepów IKEA. Harold jest zmuszony zamknąć biznes a urażona duma pali go mocniej niż sos z papryczek chili.Pod wpływem impulsu, uzbrojony w rewolwer, wsiada do swojego starego Saaba i wyrusza do Almhuttw Szwecji, aby porwać założyciela Ikei, Ingvara Kamprada. Harold realizuje z sukcesem swój plan,ale porwany przez niego Kamprad wydaje się byćz tego powodu całkiem zadowolony.
W ciągu pięciu lat, od 2007 do 2012 roku, blisko osiemdziesiąt osób, głównie nastolatków, popełniło samobójstwo w małym walijskim miasteczku Bridgend. Kilkunastoletnia Sara, wraz z ojcem, funkcjonariuszem policji, po kilku latach powraca do Bridgend. Dave ma za zadanie rozwikłać zagadkę tajemniczego samobójstwa jednego z uczniów miejscowego liceum, tymczasem jego córka zaczyna spędzać czas, wałęsając się z grupą zepsutych do szpiku kości dzieciaków, i szybko zakochuje się w jednym z nich. Zdesperowany ojciec za wszelką cenę stara się uchronić swoje dziecko przed zgubnym wpływem znajomych, podczas gdy w Bridgend dochodzi do kolejnych samobójczych śmierci.
7 MILIARDÓW INNYCH
2015 | 50’ | reż. Florian Geyer
Pewnego razu Yann Arthus-Bertrand – francuski artysta, musiał awaryjnie lądować w małej wiosce w Mali. Spędził cały dzień z afrykańską rodziną, która dotrzymała mu towarzystwa w czasie oczekiwania na część, której wymiana mogła pozwolić na ponowny start uszkodzonego helikoptera. Ten jeden dzień spędzony w malijskiej wiosce – z dala od europejskiej cywilizacji – dał Yannowi wiele do myślenia. Jego gospodarze w rozmowach z nim zupełnie w inny sposób pojmowali szczęście, miłość, rodzinę. Z innych powodów płakali, śmiali się. Innych rzeczy się bali. Yann Arthus-Bertrand postanowił zadać te same pytania ludziom na wszystkich krańcach świata. Fundacja Good Planet, na czele której stoi, wysłała swoich reporterów do kilkudziesięciu krajów świata, by zadać ich mieszkańcom pytania o szczęście, miłość, rodzinę, łzy, śmiech czy obawy.
9 MIL
2014 | 136’ | Hiszpania | reż. Daniel Monzon
Gibraltar, południowa granica Europy. Dwa kontynenty, trzy państwa, czternaście kilometrów. Raj dla przemytników. Pieniądze są na wyciągnięcie ręki. Wszystko, czego potrzebujesz, to odwaga, by przepłynąć przez wąską granicę dwóch kontynentów w łodzi wypełnionej haszyszem, kiedy policja śledzi każdy twój ruch.
AMY
2015 | 127’ | Wlk. Bryt. | reż. Asif Kapadia
Europejska Akademia Filmowa – Nominacja do Europejskiej Nagrody Filmowej
Nieznana, prawdziwa historia wielkiej gwiazdy – błyskotliwej dziewczyny, obdarzonej wyjątkowym talentem, która w rekordowo krótkim czasie osiągnęła szczyty sławy. Przejmująca opowieść o inteligentnej i skomplikowanej kobiecie, która chciała tylko, aby ją kochano. Kim była naprawdę Amy Winehouse, która z dnia na dzień stała się ikoną światowej muzyki? Jak odmieniło ją spotkanie z mężczyzną, którego obdarzyła uczuciem silniejszym niż narkotyk? Co ukrywała przed światem? Dlaczego zginęła w tajemniczych okolicznościach w wieku zaledwie 27 lat?
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Jury Ekumenicznego
Pokazana w Konkursie Głównym tegorocznego festiwalu w Cannes współczesna opowieść o dojrzałej kobiecie, która pod wpływem życiowych zawirowań odkrywa, co jest dla niej najważniejsze. Margherita (Margherita Buy) jest uznaną reżyserką filmową. Praca na planie jej najnowszej, skomplikowanej produkcji, nie przebiega zbyt gładko. Wszystko dodatkowo utrudnia amerykański gwiazdor (John Turturro) w epizodycznej roli, który ledwo sobie radzi z włoskimi dialogami, czym doprowadza filmową ekipę do pasji. Równocześnie Margherita musi sprostać wyzwaniom codzienności: problemom z dorastającą córką, chorobie matki i rozstaniu z wieloletnim partnerem, odtwarzającym w jej filmie główną rolę. Jak w tym wszystkim wytrwać i nie zwariować? Jak odnaleźć sens, wewnętrzną siłę i radość?
SLOW WEST
2015 | 84’ | Nowa Zelandia, Wlk. Bryt. | reż. John Maclean
Festiwal Filmowy Sundance – Główna Nagroda Jury za najlepszy dramat zagraniczny
Szkocki panicz przemierza rozległe prerie Dzikiego Zachodu w poszukiwaniu zaginionej miłości swojego życia – pięknej i odważnej Rose. Wkrótce okazuje się, że dziewczynę chce odnaleźć także grupa bezwzględnych łowców nagród. Młodemu chłopakowi, któremu od początku po piętach depczą bandyci, niespodziewanie z pomocą przychodzi wyjęty spod prawa tajemniczy wędrowiec. Czy wspólnie uda im się uratować dziewczynę? Czy w dzikich rejonach legendarnej krainy, gdzie lepiej nie pojawiać się bez naładowanej broni i zapasu amunicji, może liczyć się coś więcej, niż tylko przetrwanie?
Międzynarodowy Festiwal Filmowy w Cannes – Nagroda Arte Cinema
Amazoński szaman Karamate to ostatni Mohikanin swego ludu. Tylko on zna tajemnicę Yakruny – rośliny, która jest remedium na wszystkie choroby człowieka. To cel poszukiwań dwóch białych naukowców, którym szaman towarzyszy przez 40 lat. Ich podróż powoli zamienia się w pełną tajemnic wyprawę do jądra ciemności. Obie wędrówki, podczas których szaman prowadzi naukowców przez Amazonię, krzyżują się wielokrotnie, wywołując poczucie bezczasowości miejsca, w którym się odbywają. Naukowcy uświadamiają sobie, że logika, którą się kierują, jest bezużyteczna w świecie mitów i rytuałów realniejszych od nauki.
ZNAM KOGOŚ, KTO CIĘ SZUKA
2015 | 80’ | Francja, Polska | reż. Julia Kowalski
Bohaterka filmu, Rose, wychowująca się bez matki nastolatka z francuskiej prowincji, przeczuwa, że na bunt i złość będzie mogła pozwolić sobie jedynie teraz. Miota się pomiędzy skrajnymi emocjami i walczy z własną niewinnością. Zatrudniony przez ojca Polak (Andrzej Chyra) ma tu syna, którego w przeszłości porzucił i z którym chce odnowić więzi. Dziewczyna, z nudy czy dla zabawy, wchodzi w środek uczuciowej układanki między synem a ojcem...
Kino "KinoPort"
Centrum Edukacji Artystycznej Łaźnia 2
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port