ŁAŹNIA 2 2014 - ZWIASTUNY I OPISY FILMÓW - WRZESIEŃ 2014
10.000 km
2014 | 99’ | Hiszpania | reż. Carlos Marques-Marcet
Niezwykła i wzruszająca historia miłosna. Barcelona. Oni - oboje piękni i młodzi. Razem planują wspólną przyszłość. Pewnego dnia ona dostaje maila z zaproszeniem na roczny staż do Los Angeles. Obserwujemy ich wspólny poranek, a potem dziwny związek na odległość charakteryzujący się tylko namiastką czyjejś obecności - widokiem bliskiej osoby na ekranie komputera i to właśnie poprzez różnego rodzaju komunikatory śledzimy ich wzloty i upadki. 10.000 kilometrów w bardzo oryginalny, wiarygodny i wzruszający sposób pozwala nam przeżywać to wszystko razem z Alex i Sergim.
Film cieszył się dużym zainteresowaniem na tegorocznym festiwalu w Cannes.
12-letni Pelle zostaje ugryziony przez mrówkę, dzięki czemu zyskuje supermoce - z łatwością może się wspinać na ściany i podnosić przedmioty kilkukrotnie przekraczające jego wagę. Kiedy w mieście pojawia się złoczyńca, Antboy wyrusza do walki.
Komedia familijna oparta na bardzo popularnej wśród dzieci i młodzieży książce duńskiego pisarza Kennetha Boegh Andersena.
Bajki Bolka i Lolka >>> Kino Rodzinne
1970 | 64’ | Polska | reż. S. Dulz, Z. Kudła, A. Ledwig, L. Marszałek, W. Nehrebecki, W. Wajser, E. Wątor, B. Zeman
Polski serial animowany, w którym główni bohaterowie przeżywają liczne przygody związane z wątkami i postaciami pochodzącymi ze znanych baśni.
Czy Noam Chomsky jest wysoki czy szczęśliwy? (PREMIERA)
2013 | 88’ | Francja | reż. Michel Gondry
Nowy film Michela Gondry'ego ("Zakochany bez pamięci", "Jak we śnie"), w którym rozmawia z Noamem Chomskym - jednym z największych myślicieli XX i XXI wieku.
Film jest próbą pokazania niezwykle interesującej osobowości Noama Chomsky’ego, a także jego ciekawych, choć skomplikowanych naukowych teorii. Michael Gondry zdecydował się tu na wyjątkowy zabieg. Nie tylko prowadzi z naukowcem fascynującą i szczerą rozmowę. Dodatkowo ubarwił ją również fantastycznymi animacji, które w doskonały sposób obrazują na ekranie to, o czym opowiada Chomsky. Dzięki temu jego idee stają się znacznie bardziej zrozumiałe i przystępne dla widza. W efekcie film zmienia się w prawdziwą wizualną i intelektualną ucztę, a jego tytuł to świadoma i nieco ironiczna zabawa językiem, która nawiązuje do teorii języka Chomsky’ego.
Drużyna
2014 | 80 | Polska | reż. Michał Bielawski
Drugi w historii polskiego kina film o siatkówce. Premiera poprzedzi rozgrywane w Polsce po raz pierwszy Mistrzostwa Świata w piłce siatkowej mężczyzn. Współcześni gladiatorzy, wylewający na treningach hektolitry potu, przez kilka miesięcy w roku oddaleni od najbliższych. Po drugiej stronie sponsorzy, działacze, komentatorzy, cheerleaderki, duet Kułaga-Magiera, hale pełne wiernych kibiców polskiej drużyny; gotowych przejechać setki kilometrów za swoimi idolami. Wspólna radość po wygranych, smutek po porażkach. Każdy sezon to nowe cele, nowe perspektywy, kolejne mistrzostwa do zdobycia. Co przyniesie kolejny?
Misja Sputnik >>> Kino Rodzinne
2013 | 90’ | Niemcy, Belgia, Czechy | reż. Markus Dietrich, Pavel Strnad
Friederike, Fabian i Jonathan to trójka dziesięcioletnich przyjaciół z małej wioski we Wschodnich Niemczech. Jest jesień 1989 roku i nikt jeszcze nie podejrzewa, że nadchodzi prawdziwy historyczny przełom. Na pozór wszystko toczy się jeszcze swoim własnym, socjalistycznym rytmem.
Wujek Friederike, Mike, na co dzień zajmuje się podsycaniem w dzieciach fascynacji, jaką żywią one do sowieckiego bohatera – Juriego Gagarina. Wspólnie z Mikiem dzieci konstruują satelitę domowej roboty. Podwieszają ją do balona napełnionego rozgrzanym powietrzem, wsadzają do środka Friederike i wysyłają ją na misję do nieba. Balon z dziewczynką spada na ziemię i uderza prosto w radiowóz sfrustrowanego policjanta Maudera. Szala goryczy się przelewa, choć Mauder jeszcze nie wie, że to dopiero początek wielkiej przygody...
Nasrine to młoda dziewczyna, która za jazdę z chłopakiem na motorze popada w poważny konflikt z prawem. Zmuszona zostaje opuścić Iran, rodzinny dom i przenieść się do srogiej rzeczywistości w angielskiej dzielnicy robotniczej.W podróży towarzyszy jej opiekun, brat o imieniu Ali. Początkowo rodzi to w nim wściekłość, jednak w głębi serca oboje są podekscytowani nowym życiem w Europie oraz obietnicą wolności, której nie mogli doświadczyć w swojej ojczyźnie. Nasrine idzie do szkoły, Ali chwyta się dorywczych prac. Powoli budują własną niezależność, smakując upragnionej wolności. Fala uprzedzeń i wrogości doprowadza jednak do tragedii, po której po raz kolejny trzeba będzie budować wszystko od nowa...
Omar jest piekarzem w okupowanej Palestynie. Ląduje po drugiej stronie ruchu oporu, gdzie musi stawić czoła trudnym decyzjom. Jego przyjaciele zostają schwytani i poddani torturom muszą wybierać pomiędzy lojalnością a życiem. Podejrzenia i zdrada wystawiają na próbę jego zaufanie do kolegów z dzieciństwa. Stojąc po różnych stronach muru, Omar i brat bojownik jego ukochanej, Nadji, walczą o inną wolność. Omar przekonuje się, że to czy ktoś jest wrogiem, zależy od okoliczności. Tortury i upokorzenia podważają wiarę w honor i sens poświęceń za wszelką cenę.
"Film opowiada o sile zaufania. O tym jak ważne ono jest w relacjach i jak ulotne. Jest podstawą miłości, przyjaźni i lojalności. Jest fatamorganą i powoduje, że ludzkie emocje osiągają skrajności”, mówi reżyser filmu.
Głęboko osobisty film o miłości, przyjaźni i zdradzie, w cieniu izraelskiego muru bezpieczeństwa. Palestyński kandydat do Oscara, zdobywca Nagrody Specjalnej Jury w sekcji Un Certain Regard na MFF w Cannes.
Pewnego razu na Dzikim Wschodzie(PREMIERA)
2013 | 100’ | Irak, Niemcy, Francja | reż. Hiner Saleem
Baran (Korkmaz Arslan) to bohater zakończonej sukcesem kurdyjskiej wojny o niepodległość. Ponieważ nadeszły wyczekiwane czasy pokoju, pracuje jako komendant w stołecznym komisariacie. Miejsca długo tam nie zagrzeje. Po absurdalnej egzekucji przeprowadzonej na łkającym mordercy, mężczyzna zaczyna czuć niesmak do dzierżonej przez siebie odznaki. Rezygnuje ze wspinania się po szczeblach kariery i postanawia wyjechać do zapomnianego przez Boga, przygranicznego miasteczka dzielącego Turcję i Iran – do mekki wszelkiej maści przemytników. Tam spotyka Govend (Golshifteh Farahani), zjawiskową młodą dziewczynę, która mimo sprzeciwu ojca i wrogości dwunastu swoich braci odrzuca wizję zamążpójścia i zostaje nauczycielką. Zmrożona niechęcią lokalnych rodziców upiera się, by pracować u podstaw i nauczyć dzieci czytania i pisania. Jej niezależność i niekobieca wola walki zamieniają ją w kozła ofiarnego przygranicznej społeczności.
Podejrzany: Ai Weiwei >>> Środa z Planete+ Doc Film Festival
2013 | 79’ | Dania | reż. Andreas Johnsen
Chiński artysta, architekt i kurator Ai Weiwei to znaczący głos chińskiej opozycji, od lat aktywnie krytykujący władze w Chinach i walczący o prawa człowieka. Współtwórca wielu konceptualnych instalacji, w tym słynnej ekspozycji „Sunflower Seeds” w Tate Modern, a także Stadionu Narodowego w Pekinie, zaangażowany był w ujawnienie szeregu nadużyć przy budowie szkół, które zawaliły się podczas trzęsienia ziemi w prowincji Syczuan w 2008 roku. W kwietniu 2011 roku został aresztowany przez władze chińskie, a następnie przez 81 dni przetrzymywany w nieznanym miejscu i przesłuchiwany w sprawie rzekomego przestępstwa gospodarczego, unikania płacenia podatków, niszczenia dokumentów księgowych, a także bigamii i rozpowszechniania pornografii w Internecie.
Poruszająca historia o przekraczaniu uprzedzeń na tle rasowym i klasowym. Film, który okazał się hitem kinowym w Finlandii, pobijając takie filmy, jak: "Grawitacja" i "Thor: Mroczny świat".
Teppo świeżo po wyjściu z więzienia stara się rozpocząć życie na nowo. Ale mając wytatuowaną swastykę na ramieniu i przyjaciół skinheadów, którzy nie opuszczają go na krok, zatrzaskują się przed nim każde drzwi. Pewnego razu w kawiarni, poznaje piękną blondynkę, z którą rozpoczyna ekscytujący związek. Jakiś czas później, dowiaduje się, że będzie z nimi mieszkało dziecko, które dziewczyna ma z poprzedniego związku i, że jest ono czarnoskóre. Sytuacja staje się jeszcze bardziej skomplikowana, kiedy z parą planuje zamieszkać także niezrównoważony brat Teppo.
Seanse:
12.09.2014, godz. 19.00 - UWAGA! Zmiana godziny - seans został przesunięty na godzinę 20.00
13.09.2014, godz. 19.15
Jean Renault (Francois Damiens), aktor o przebrzmiałej sławie, niefortunnym nazwisku i z pustym kontem bankowym dostaje ostatnią szansę - angaż jako asystent w kryminalnej sprawie, prowadzonej przez świeżo upieczoną panią prokurator (Géraldine Nakache). Nietypowa rola wydaje się dość prosta – ma odgrywać nieboszczyka w rekonstrukcji sceny zabójstwa. Jednak współpraca z panią prokurator iskrzy od samego początku, bo nawet w niemej roli Jean ma bardzo dużo do powiedzenia i ingeruje w najdrobniejszy element śledztwa.
W drodze do Jah (PREMIERA)
2013 | 92’ | Niemcy, Szwajcaria, Jamajka, Włochy | reż. Noël Dernesch, Moritz Springer
Gentleman, a właściwie Tilmann Otto, dorastał w Kolonii, a Jamajkę odwiedzał regularnie od 17 roku życia, kiedy to wyjechał na wakacje na Karaiby. Ojciec dwójki dzieci, związany z Tamiką, która śpiewa w towarzyszącym mu zespole Far East Band, uznaje dziś Jamajkę za drugą ojczyznę. Z kolei Alborosie, a właściwie Alberto D’Ascola, wychował się w sycylijskim mieście Marsala, ale w wieku 23 zdecydował się zamieszkać na Jamajce, aby być bliżej kultury Rastafarian. Obaj zabierają nas w podróż na Jamajkę, pokazując kraj pełen magii i kontrastów. Towarzyszy nam również profesor Carolyn Cooper, analizująca polityczną i kulturalną sytuację na Jamajce, Jack Radics, odkrywający zaskakującą prawdę o reggae, jak również jamajska wokalistka Terry Lynn, pokazująca codzienne życie na ulicach gett w Kingston. Jak się okazuje muzyka jest na Jamajce sposobem walki z przemocą, seksizmem i biedą, a ruch Rastafarian to coś więcej niż tylko wiara.
Fabuła filmu skupia się na miłości pomiędzy rodzicami i dziećmi. Będąc na studiach Hana poznaje Ookamiego. Obydwoje zakochują się w sobie, kiedy to Ookami odkrywa przed Hami swoją wilczą naturę. Po ślubie rodzi się dwójka wilczych dzieci - starsza siostra Yuki, urodzona w śnieżny dzień oraz młodszy brat Ame, urodzony w deszczowy dzień. Rodzina mieszka spokojnie na obrzeżach miasta, ukrywając wilczą naturę dzieci, jednak Ookami nagle umiera. Od tego momentu Hana przeprowadza się na wieś, z dala od miasta stawiając czoła problemom, jakie wiążą się z wychowywaniem dzieci samotnie.
Film zdobył najwyższy laur japońskiego przemysłu filmowego - Japan Academy Prize w kategorii "film animowany" w 2013 roku.
Adam Bell (Jake Gyllenhaal) jest profesorem historii. Życie, jakie prowadzi jest nudne i zaniedbane do tego stopnia, że nie poświęca zbyt wiele uwagi nawet swojej dziewczynie, Mary (Mélanie Laurent). Wszystko zmienia się, gdy pewnego razu ogląda film, który polecił mu znajomy. W trakcie seansu Adam dostrzega w jednej z ról własnego sobowtóra. Zaintrygowany tym, co zobaczył, postanawia odszukać mężczyznę z filmu. Nie wie jeszcze, że decyzja, którą właśnie podjął, nieodwracalnie odmieni całe jego życie...
“Wróg” oparty na powieści “Podwojenie” nagrodzonego Noblem José Saramago, to thriller, eksplorujący mroczne zakamarki ludzkiej podświadomości. Twórca głośnego „Labiryntu” w swoim nowym filmie zabiera widzów w niepokojącą podróż do świata, w którym to, co prawdziwe przenika się ze zmyślonym, a to, co znane okazuje się zupełnie obce.
Życie Jane >>> Środa z Planete+ Doc Film Festival
2010 | 107’ | Niemcy | reż. Lorenz Knauer
Ponad 20 lat temu, 75-letnia dziś Goodall, porzuciła zawodową karierę oraz prywatne życie, aby całą energię i uwagę poświęcić aktywności na rzecz ocalenia naszej zagrożonej wyginięciem planety. Od tego czasu, przez 300 dni w roku podróżuje po świecie z misją szerzenia nadziei na lepszą przyszłość.
W filmie towarzyszymy Goodall w tej nieustannej niesamowitej podróży, przemierzając z nią razem kilka kontynentów. Film dokumentuje również niesamowitą i godną podziwu relację, jaką Goodall potrafi nawiązać zarówno z dzikimi i udomowionymi zwierzętami, jak i z innymi ludźmi: począwszy od hollywoodzkich gwiazd, po niedożywione afrykańskie dzieci, żyjące w obozach dla uchodźców. Jej szczera postawa wzbudza szacunek instytucji, autorytetów w dziedzinie polityki, kultury i sztuki oraz prywatnych osób, w tym gwiazd Hollywood, takich jak: Angelina Jolie czy Pierce Brosnan. Wisława Szymborska uznała Jane Goodall za jedną z najwybitniejszych postaci naszych czasów.