2012 I 90’ I Austria, Niemcy, Szwajcaria I reż. Markus Imhoof
WFF Nagroda za reżyserię - Andrzej Jakimowski
WFF Nagroda Publiczności / Plebiscyt Publiczności - Najlepszy film Andrzej Jakimowski
Międzynarodowa koprodukcja "Imagine", mająca światową premierę na festiwalu w Toronto, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana charyzmatycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa. Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności. (opis dystrybutora )
Miłość
2013 I 92' Polska I reż. Filip Dzierżawski
KFF Nagroda Publiczności - Filip Dzierżawski
KFF Złoty Lajkonik Nagroda dla reżysera najlepszego filmu polskiego - Filip Dzierżawski
Pięciu kumpli i pięć wyrazistych osobowości, które szukały sposobu na wyrażenie siebie. Pięć muzycznych wizji, które często się kłóciły. Jeden zespół – Miłość. „Miłość” Filipa Dzierżawskiego to jeden z najwybitniejszych polskich filmów dokumentalnych ostatnich lat. Zwycięzca tegorocznego Krakowskiego Festiwalu Filmowego i laureat Nagrody Publiczności. Rozgrywająca się na przestrzeni dwóch dekad pasjonująca opowieść o pięciu wybitnie uzdolnionych muzykach - Tymańskim, Trzasce, Możdżerze, Olterze i Sikale. To też historia młodości, mierzenia się z przeciwnościami, wspólnych szaleństw, rywalizacji, wielkich przyjaźni, konfliktów i rozczarowań. Pasjonujący film o pięciu przyjaciołach, którzy stworzyli zespół i zrobili muzyczną rewolucję. (opis dystrybutora)
Poznań 56
1996 I 106' I Polska I reż. Filip Bajon
Złote Lwy Nagroda Specjalna Jury - Filip Bajon
Seanse
06.09.2013, godz. 16:00
W jednym przedziale pociągu zdążającego do Szczecina podróżuje pięciu profesorów. Teoretyk ekonomii politycznej socjalizmu, historyk, prawnik, chemik i biolog jadą na sympozjum naukowe. W Poznaniu pociąg nieoczekiwanie staje na dłużej, a następnie wagon z naukowcami zostaje odczepiony od składu, zamknięty i postawiony na bocznym torze. (opis dystrybutora)
W kręgu miłości
2012 I 111’ I Belgia I reż. Felix Van Groeningen Berlinale Nagroda Publiczności w sekcji 'Panorama' - Najlepszy film Felix Van Groeningen
Berlinale Nagroda Specjalna - Nagroda Label Europa Cinemas Felix Van Groeningen
Elise i Didier od siedmiu lat żyją w szczęśliwym, choć niekonwencjonalnym związku. Połączyła ich gorąca miłość od pierwszego wejrzenia, głęboka potrzeba życia po swojemu i pasja do muzyki bluegrass.
Niespodziewanie jednak koło fortuny się odwraca. Kiedy ich kilkuletnia córka Maybelle zapada na poważną chorobę, żarliwe i zmysłowe uczucie poddane zostaje próbie, a Elise i Didier oddalają się od siebie. Zaczynają żyć własnym życiem, ale nadal walczą o córkę, wierząc, że miłość jest w stanie zwyciężyć wszystko. Czy uda im się pokonać przeznaczenie? (opis dystrybutora)
Pszczoły to nie tylko istotne ogniwo ziemskiego ekosystemu, lecz również ważny czynnik plonotwórczy. Zamieszkują Ziemię równie długo jak człowiek, ale gdy one wyginą – jak twierdził Einstein – ludziom pozostaną nie więcej niż cztery lata życia. Reżyser Markus Imhoof, który w życiu prywatnym jest wnukiem szwajcarskiego pszczelarza, opowiada o poważnym kryzysie, jaki dotyka obecnie populację pszczół. W ciągu ostatniej dekady wyginęły ich miliony. Czy to oznacza, że czeka nas totalny kryzys?
Wykorzystując najnowszą technologię, umożliwiającą obserwację niewidocznych gołym okiem zjawisk, Imhoof z własnej perspektywy pokazuje rolę i piękno pszczół, a także fatalizm ich losu. Podróżując z kamerą po całym świecie filmuje tereny, na których zamieszkują pszczoły, a za pomocą mikroskopowych zdjęć pokazuje jak żyją i zachowują się w gniazdach i ulach. Widzowie poznają pszczelarzy, naukowców i rolników, owładniętych pasją do pszczół i pragnących poznać tajemnicę ich masowej śmierci. (opis dystrybutora)
Cécile, młoda Francuzka, rozstaje się z narzeczonym, który nieoczekiwanie postanawia zerwać zaręczyny i wyjeżdża do Afryki. Dziewczyna wyjeżdża za nim, w nadziei, że może uda się wszystko naprawić. Trafia do północnego Beninu, gdzie Didier pracuje w misji humanitarnej.
W drodze do osady, w której znajduje się Didier, dziewczyna gubi się w afrykańskim buszu. Kiedy zatrzymuje samochód, podbiega do niej przerażona kobieta i zostawia w jej ramionach niemowlę. Cécile początkowo chce oddać dziecko którejś z miejscowych rodzin. Jednak żaden z okolicznych mieszkańców nie chce go przyjąć. Cécile z adoptowanym dzieckiem wraca do Paryża. (opis dystrybutora)
Vincent chce nad morze
2010 I 95’ I Niemcy I reż. Ralf Huettner
Dwudziestokilkuletni Vincent cierpi na zespół Tourette'a, objawiający się nerwowymi tikami, niepohamowanym wykrzykiwaniem wulgaryzmów i zachowaniem wskazującym, że w jego komórki nerwowe co chwilę - jak sam stwierdza - załatwia się gromada klaunów. Kiedy umiera jego ukochana matka, trafia do zakładu psychiatrycznego. Ojciec, polityk walczący o reelekcję, uznaje, że chory syn przeszkodziłby mu w kampanii wyborczej. W ośrodku chłopak poznaje cierpiącego na nerwicę natręctw, pedantycznego Alexa i weterankę anoreksji Marie. Osamotniony Vincent, pozostawiony na uboczu toczącego się życia, postanawia uciec z zakładu i jechać nad morze, gdzie chciałby rozsypać prochy matki. Chłopak wspólnie z przyjaciółmi kradnie samochód szefowej ośrodka i wraz z nimi wyrusza w stronę Morza Śródziemnego. (opis dystrybutora)
„Raj: miłość” to pierwsza część filmowej trylogii reżysera, którą scala tytuł „Raj”. Seidl pracował nad nią przez cztery lata, kręcąc ponad 80 godzin zdjęciowego materiału. Pierwotnie stanowić ona miała jedną całość, ale ostatecznie reżyser zdecydował się na podzielenie wielogodzinnej fabuły na trzy części, których tytuły (Miłość, Wiara, Nadzieja) pochodzą od tytułu sztuki z 1932 roku „Wiara, nadzieja, miłość” (Glaube, Liebe, Hoffnung) austriackiego pisarza Ödöna von Horvátha, jednego z ulubionych pisarzy Seidla.
Raj: Nadzieja
2013 I 90’ I Austria, Francja, Niemcy I reż. Ulrich Seidl
Trzynastoletnia Melanie spędza wakacje w austriackich Górach Wechsel na obozie dla otyłych nastolatek. Jej matka Teresa wyjechała do Kenii w poszukiwaniu „beach boysów”, a dewocyjnie wierząca ciotka Anna Maria szerzy katolicyzm chodząc z misją po domach. Pod opieką wytatuowanego trenera i smukłego dietetyka Melanie stara się zrzucić zbędne kilogramy.
W dzień uprawia sport, pilnuje diety i potajemnie podjada słodycze. W nocy upija się klubie i pali papierosy, a potem do rana plotkuje z koleżanką o seksie. Dbając o ciało, budzi w sobie kobiecość i zakochuje się w starszym o 30 lat przystojnym lekarzu. Za wszelką cenę stara się go uwieść. Naiwne uczucie stopniowo przybiera na sile i staje się obsesją zdesperowanej trzynastolatki. Odkrywając własną seksualność, Melanie rozbudza w sobie pożądanie. Czy uda jej się zdobyć obiekt swoich uczuć? (opis dystrybutora)
Raj: Wiara
2012 I 113’ I Austria, Francja, Niemcy I reż. Ulrich Seidl MFF w Wenecji Nagroda CinemAvvenire - Najlepszy film konkursowy Ulrich Seidl
MFF w Wenecji Nagroda Specjalna Jury - Zwycięzca Ulrich Seidl
Seans
21.09.2013, godz. 17:15
Dla Anny-Marii, technika rentgenologa, raj jest tam, gdzie Jezus. Kobieta poświęca każdą swoją wolną chwilę na pracę misjonarską, chcąc przywrócić Austrię na ścieżkę wiary. Podczas codziennych pielgrzymek ulicami Wiednia, Anna-Maria z figurą Marii Dziewicy w rękach, puka od drzwi do drzwi. Pewnego dnia, po latach nieobecności, do domu powraca jej przykuty do wózka inwalidzkiego mąż - muzułmanin egipskiego pochodzenia. Kłótnie małżonków zaczynają wypierać modlitwy i pieśni religijne. W filmie "Raj: wiara" Ulrich Seidl pokazuje kolejne etapy drogi krzyżowej, jaką jest małżeństwo i niespełnioną tęsknotę za prawdziwą miłością. (opis dystrybutora)
Raj: Miłość
2012 I 120’ I Austria, Francja, Niemcy I reż. Ulrich Seidl
Nagroda Specjalna na MFF w Wenecji 2001
Seanse:
21.09.2013, godz. 15.00
Tytułowy „raj” to okolice nadmorskich kurortów w Kenii, gdzie Europejki w średnim wieku udają się na poszukiwanie tzw. „beach boysów”, czyli młodych Afrykańczyków, którzy za pieniądze spełniają ich seksualne fantazje. Dla osamotnionej Teresy, matki dojrzewającej nastoletniej córki, to wymarzone miejsce na huczne spędzenie pięćdziesiątych urodzin. Decyzję podejmuje bez wahania. Zostawia pod opieką córkę i jedzie na wakacje do kenijskiego kurortu z nadzieją na znalezienie miłości i przeżycie seksualnej historii swojego życia.
Rzeczywistość okazuje się jednak daleka od rajskiego ideału. Wędrując od plaży do plaży z nadzieją na znalezienie prawdziwego uczucia, zmieniając kolejnych ciemnoskórych kochanków, przeżywa jedno rozczarowanie za drugim. Tracąc wrażliwość i stopniowo pozbywając się złudzeń dochodzi do gorzkiego wniosku – na kenijskich plażach miłość nie jest wcale wymarzonym rajem, lecz płatną transakcją, która staje się zakamuflowaną formą prostytucji. (opis dystrybutora)
KINO MISTRZÓW: Reżyseria: Woody Allen
2012 I 113' I USA I reż. Robert B. Weide
Reżyser, który przez kilka lat przekonywał Allena, żeby wziął udział w tym projekcie, bardzo rzetelnie podąża śladem najważniejszych faktów w biografii twórczej swego bohatera. Powraca razem z Allenem do czasów jego dzieciństwa, zatrzymuje się przy pierwszych opublikowanych na łamach „New Jork Timesa” żartach, które przyniosły mu rozgłos, przywołuje stare skecze Allena z lat 60., odwiedza wraz z nim miejsca w Nowym Jorku, które są dla niego ważne.
Robert B. Weide wykorzystał w swoim filmie dużą ilość anegdot, niepublikowanych dotąd archiwalnych materiałów filmowych oraz wywiadów z rodziną i przyjaciółmi Allena, a także gwiazdami Hollywood, które współpracowały z nim przy jego filmach. O artyście mówią m.in. Sean Penn i Martin Scorsese, jak również jego stare i nowe muzy: Diane Keaton, Penélope Cruz oraz Scarlett Johansson (opis dystrybutora)
KINOPASJA
Pokłosie
2012 I 107' I Polska, Rosja I reż. Władysław Pasikowski Orzeł - Najlepsza główna rola męska - Maciej Stuhr
Orzeł - Najlepsza scenografia - Allan Starski
Złote Lwy Nagroda Specjalna - Nagroda Dziennikarzy: Władysław Pasikowski
Złote Lwy Wyróżnienie Jury - Zdobywca: Władysław Pasikowski
Lubuskie Lato Filmowe Srebrne Grono - Najlepszy film - Władysław Pasikowski
Seans:
24.09.2013, godz. 18:00
Franciszek Kalina (Ireneusz Czop) po latach emigracji przyjeżdża do Polski, zaalarmowany wiadomością, że jego młodszy brat (Maciej Stuhr) popadł w konflikt z mieszkańcami swojej wsi. Po przyjeździe odkrywa, że przyczyną jest mroczna tajemnica sprzed lat. Skłóceni od lat bracia próbują dojść prawdy. Prowadzone przez nich śledztwo zaostrza konflikt, który przeradza się w otwartą agresję. Ujawniona tajemnica odciśnie tragiczne piętno na życiu braci i ich sąsiadów. (opis dystrybutora)
GDYNIA - FESTIWAL FILMOWY W KINOPORCIE - WOJCIECH SMARZOWSKI
Wesele
2004 I 109' I Polska I reż. Wojciech Smarzowski Złote Lwy Nagroda Specjalna Nagroda Dziennikarzy - Wojciech Smarzowski
Złote Lwy Nagroda Prezesa SFP - Wojciech Smarzowski
Złote Lwy Nagroda Prezesa TVP - Wojciech Smarzowski
Złote Lwy Nagroda Specjalna Jury Zdobywca - Wojciech Smarzowski
MFF w Karlowych Warach Nagroda 'East of West' - Wyróżnienie specjalne - Wojciech Smarzowski
MFF w Locarno Jury Młodych Wyróżnienie specjalne - Wojciech Smarzowski
Seans:
11.09.2013, godz. 18:00
To opowieść o miłości i o pieniądzach... a właściwie o miłości do pieniędzy. Wojnar - zamożny mieszkaniec małego miasteczka, urządza córce wystawne wesele. Zgodnie z "polską tradycją" impreza przybiera charakter pokazowy. Kiedy zabawa rozkręca się na całego, panna młoda dostrzega wśród gości weselnych kamerzystę, swojego byłego chłopaka, którego nadal kocha. Wcześniej ustalony scenariusz wesela zaczyna wymykać się spod kontroli ojca. Chęć pokazania się przez gospodarza z jak najlepszej strony doprowadza do katastrofy. (opis dystrybutora)
Dom zły
2009 I 106' I Polska I reż. Wojciech Smarzowski
Złote Lwy - Najlepszy reżyser Wojciech Smarzowski
Złote Lwy - Najlepszy scenariusz Wojciech Smarzowski, Łukasz Kośmicki
Złote Lwy - Najlepszy montaż Paweł Laskowski
WFF Nagroda Publiczności / Plebiscyt Publiczności - Najlepszy film Wojciech Smarzowski
Camerimage Srebrna Żaba - Najlepszy operator Krzysztof Ptak
Orzeł - Najlepsza reżyseria Wojciech Smarzowski
Orzeł - Nagroda publiczności Wojciech Smarzowski
Orzeł - Najlepsze zdjęcia Krzysztof Ptak
Orzeł - Najlepszy montaż Paweł Laskowski
Seans
12.09.2013, godz. 16:00
Historia dzieje się na dwóch płaszczyznach czasowych. Pierwszy wątek przedstawia wydarzenia pewnej jesiennej nocy w 1978 roku. Zootechnik Edward Środoń przez przypadek trafia do gospodarstwa małżeństwa Dziabasów, położonego w odległym zakątku Bieszczad i zatrzymuje się u nich na noc. Początkowa nieufność pomiędzy gościem a gospodarzami wkrótce rozpływa się w morzu wypitego bimbru, a jej miejsce zajmuje nastrój dobrej zabawy, bliskość, a nawet przyjaźń.
Drugi wątek rozgrywa się pewnego zimowego dnia, niedługo po wprowadzeniu w Polsce stanu wojennego. Grupa operacyjno-śledcza milicji obywatelskiej pracuje na miejscu zbrodni. Porucznik Mróz ma za zadanie rozwikłać zagadkę wielokrotnego morderstwa popełnionego cztery lata wcześniej. Pomocna w tym będzie rekonstrukcja wydarzeń, jaką przeprowadza z udziałem głównego podejrzanego, Środonia. (opis dystrybutora)
Róża
2012 I 106’ I Polska I reż. Wojciech Smarzowski
Orzeł - Najlepszy film - Wojciech Smarzowski
Orzeł - Najlepsza główna rola kobieca - Agata Kulesza
Orzeł - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Jacek Braciak
Orzeł - Najlepsza reżyseria - Wojciech Smarzowski
Orzeł - Najlepszy scenariusz - Michał Szczerbic
Orzeł - Nagroda publiczności - Wojciech Smarzowski
Złote Lwy - Nagroda Polskiej Federacji DKF-ów Don Kichot - Wojciech Smarzowski
Złote Lwy - Nagroda Specjalna Nagroda Dziennikarzy Wojciech Smarzowski
Złote Lwy - Nagroda Specjalna Nagroda Organizatorów Festiwali i Przeglądów Filmu Polskiego za Granicą - Wojciech Smarzowski
WFF Konkurs Międzynarodowy - Najlepszy film - Grand Prix Wojciech Smarzowski
WFF Nagroda Publiczności / Plebiscyt Publiczności - Najlepszy film - Wojciech Smarzowski
Seans:
11.09.2013, godz. 20:00
Lato 1945. Tadeusz, były żołnierz AK, któremu wojna zabrała wszystko i niczego nie oszczędziła, wędruje przez Mazury. Dociera do wdowy po niemieckim żołnierzu, którego śmierci był świadkiem. Mieszkająca sama w dużym gospodarstwie Róża przyjmuje Tadeusza chłodno, pozwala przenocować. Tadeusz odwdzięcza się za gościnę pomocą w obejściu. Róża, choć się do tego nie przyznaje, potrzebuje czegoś więcej – przede wszystkim ochrony przed szabrownikami, którzy nachodzą jej gospodarstwo. Stopniowo Tadeusz poznaje przyczyny jej samotności… Na tle krajobrazu wyniszczonego przez wojnę, gdzie nadzieja stała się narzędziem propagandy, między dwojgiem ludzi z odległych światów rodzi się miłość… niemożliwa?
Drogówka
2013 I 118' I Polska I reż. Wojciech Smarzowski Orzeł - Najlepsza drugoplanowa rola męska - Arkadiusz Jakubik
Orzeł - Najlepszy scenariusz - Wojciech Smarzowski
Seans:
12.09.2013, godz. 18:00
"Drogówka" to historia siedmiu policjantów, których, poza pracą, łączy przyjaźń, imprezy, sportowe samochody i wspólne interesy. Ich mały, zamknięty świat z pozoru działa doskonale. Wszystko się zmienia, gdy w tajemniczych okolicznościach ginie jeden z nich. O morderstwo zostaje oskarżony sierżant Ryszard Król (Bartek Topa). Próbując oczyścić się z zarzutów, odkrywa prawdę o przestępczych powiązaniach na najwyższych szczeblach władzy. (opis dystrybutora kino)
PORANKI FILMOWE
Mikołajek - W szkole nie ma nudy
2009 I 150’ I Francja
Seans:
08.09.2013, godz. 10:45
"W szkole nie ma nudy" to kolejna dawka przezabawnych perypetii tego uroczego, aczkolwiek nieco niesfornego chłopca. Mikołajek nie bardzo lubi, gdy się go do czegoś zmusza - za to bardzo lubi się bawić z kumplami w fajne gry i wymyślać coraz to nowe zabawy. Jak to bywa z małymi chłopcami często pakuje się w niezłe tarapaty, a potem musi stanąć oko w oko z groźnym Rosołem czy niezadowolonymi rodzicami. (opis dystrybutora)
Nowe Przygody Mikołajka
2011 I 150’ I Francja
Seans:
15.09.2013, godz. 10:45
„Nowe przygody Mikołajka” to kolejna dawka przezabawnych perypetii tego uroczego, aczkolwiek nieco niesfornego chłopca. Mikołajek nie bardzo lubi, gdy się go do czegoś zmusza – za to bardzo lubi się bawić z kumplami w fajne gry i wymyślać coraz to nowe zabawy. Jak to bywa z małymi chłopcami często pakuje się w niezłe tarapaty, a potem musi stanąć oko w oko z groźnym Rosołem czy niezadowolonymi rodzicami. Tak to już bywa w świecie małych chłopców... (opis dystrybutora)
Don Chichot
2007 I 80’ I Hiszpania, Włochy I reż. Jose Poso
Seans:
29.09.2013, godz. 10:45
Animowana opowieść o Don Kichocie i Sancho Pansie. Osiołek Rucio opowiada prawdziwą historię o Don Kichocie. Według niego nie był on szalonym rycerzem, tylko bardzo inteligentnym, wesołym i pełnym życia kompanem. Wraz z rumakiem Rosynantem i wiernym pomocnikiem Sancho Pansą, wyruszają na pojedynek z "Rycerzem z Księżyca?, od wyniku którego zależeć będzie wszystko. Na ich drodze stanie jednak wielu wrogów, którym będą musieli stawić czoła. (opis dystrybutora)
Pinokio
2012 I 84' I Włochy/Francja/Belgia/Luksemburg I Enzo D’Alò
Seans:
22.09.2013, godz. 10:45
Ubogi stolarz Dżeppetto czuje się samotny i tęskni za towarzystwem. Pewnego dnia, znajduje niezwykły kawałek drewna i postanawia wyrzeźbić drewnianą lalkę. Kiedy lalka jest gotowa, Dżeppetto nadaje mu imię: Pinokio. I wtedy, jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, kukiełka ożywa. Okazuje się, że Dżeppetto nie będzie miał z nią łatwego życia. Pajac bowiem nade wszystko lubi płatać figle i psocić, do tego nieustannie pakuje się w tarapaty. (opis dystrybutora)
POLSKA SZKOŁA ANIMACJI – FENOMEN ARTYSTYCZNY
Seans:
29.09.2013, godz. 18:00
W jesiennej odsłonie kontynuowany będzie projekt Polska Szkołą Animacji – Fenomen Artystyczny. Odbędą się warsztaty prowadzone przez artystów z GS Animation. W sobotę 28. września odbędzie się również spotkanie z Markiem Kuczyńskim – kompozytorem i producentem muzyki filmowej oraz przegląd filmów animowanych z muzyka artysty: „Bajki i baśnie polskie”, „W odmętach kosmosu, czyli gdzie jest księżyc” oraz „Historia Bramy Wyżynnej”.