ŁAŹNIA 2 Nowy cykl KINO WOLNOŚĆ | Pokaz filmu Ucieczka z kina Wolność
Wolność niejedno ma imię, wiele kolorów i form. Może się ona przejawiać na wiele sposobów. Demokracja jest formą wolności politycznej. Czyste, świeże powietrze i nieskażona przyroda stwarza wolność natury. Nieskrępowana niczym wyprawa w monumentalne góry otwiera wolność umysłu, podobnie jak podróż w najdalsze rejony naszego globu – uzmysławia nam, że może istnieć wolność bez granic. Analogicznie dzieło sztuki wykraczające poza normy socjalne, kulturowe czy obyczajowe – bada, a często poszerza granice wolności artystycznej wypowiedzi. Takich i wielu innych kolorów i imion wolności dotyczyć ma cykl prezentacji filmowych, spotkań i dyskusji pod nazwą Kino Wolność, który proponujemy w nowym 2019 roku. Każdego 30. dnia miesiąca (w lutym 28. ) zapraszamy do CSW ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie do KinoPortu, które na jeden wieczór przemieni się w Kino Wolność, gdzie po interesującym seansie filmowym spotkamy się z inspirującymi ludźmi i w ożywionej dyskusji poszerzymy horyzonty naszej myślowej wolności.
 
Na dobry początek, 30 stycznia 2019 roku zapraszamy na spotkanie ze znakomitym i kultowym już filmem Ucieczka z kina "Wolność" oraz z cenionym profesorem filmoznawstwa Krzysztofem Kornackim – który ze znanym już licznej widowni KinoPasji zaangażowaniem i entuzjazmem przeprowadzi nas przez meandry tego wielowymiarowego dzieła filmowego.
Wstęp na wydarzenie: 10 zł
 
O filmie:
Ucieczka z kina "Wolność"
Gatunek: Dramat
Produkcja: Polska 1990
Reżyseria: Wojciech Marczewski
Czas trwania: 87 min.
Wybrane nagrody: Złote Lwy Gdańskie, FPFF w Gdyni 1990, wygrana w kategorii: Najlepszy Film, Pierwszoplanowa rola męska dla Janusza Gajosa, Muzyka dla Zygmunta Koniecznego, Nagroda Dziennikarzy.
Zbliża się koniec komunizmu w Polsce. W kinie "Wolność" trwa projekcja nowego polskiego filmu. Seans przerywa niezwykłe wydarzenie. Zbuntowani aktorzy nie chcą dalej grać fałszywych, ogłupiających ról. Rozpoczynają prywatne rozmowy, wciągają w nie publiczność. Wokół kina gromadzą się ludzie.Władze zastanawiają się, co począć w tej skomplikowanej sytuacji. Na miejsce wysyłają cenzora (w tej roli Janusz Gajos), niegdyś poetę, krytyka literackiego i dziennikarza.
 
O prowadzącym:
Krzysztof Kornacki polski nauczyciel akademicki, doktor habilitowany, prof. nadzwyczajny Uniwersytetu Gdańskiego, filmoznawca, pracownik Katedry Kultury i Sztuki Instytutu Filologii Polskiej, specjalizuje się w historii kina polskiego. Autor m.in. książek: "Kino polskie wobec katolicyzmu 1945 - 1970" (nominowana do nagrody im. Bolesława Michałka), "Popiół i diament Andrzeja Wajdy" (nagroda "Pióro Fredry"); współredaktor tomu "Poszukiwanie i degradowanie sacrum w kinie oraz Sacrum w kinie: dekadę później"; współzałożyciel i pierwszy prezes Dyskusyjnego Klubu Filmowego Uniwersytetu Gdańskiego "Miłość blondynki"; członek Rady Redakcyjnej czasopisma kultury audiowizualnej "Panoptikum", nagrodzony medalem Komisji Edukacji Narodowej. Wykładowca m.in. Uniwersytetu Gdańskiego, Gdyńskiej Szkoły Filmowej, Akademii Filmu Polskiego, Akademii Edukacji Filmowej w Ostrołęce.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska