ŁAŹNIA 2 FILMOWE REAKTYWACJE | Faraon
KinoPort
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
Gdańsk - NOWY PORT
Kasa biletowa: (58) 5000 232
 
 

FILMOWE REAKTYWACJE
25 marca 2018
 
 
 
W ramach wydarzenia Filmowe ReAktywacje zapraszamy na projekcję zrekonstruowanego cyfrowo filmu Jerzego Kawalerowicza – ,,Faraon”, adaptacji powieści Bolesława Prusa. Produkcja była jednym z największych sukcesów artystycznych i komercyjnych polskiego kina, nominowano ją do Oscara w 1967 r. w kategorii najlepszy film obcojęzyczny. Wciąż znajduje się w czołówce najchętniej oglądanych polskich filmów. Intelektualne kino w kostiumowej odsłonie z debiutem Jerzego Zelnika na dużym ekranie w tytułowej roli.
Przed seansem wykład wygłosi, a po zakończeniu projekcji poprowadzi dyskusję oraz warsztat filmowy prof. UW, dr hab. Seweryn Kuśmierczyk – filmoznawca i kulturoznawca, pod którego redakcją naukową ukazała się monografia ,,Faraon”. Poetyka filmu.
 
 
 
Zdjęcie z filmu "Faraon" udostępnione przez Studio Filmowe Kadr
 
 
 
Program wydarzenia:
25 marca 2018, godz. 16.30Wykład i projekcja filmu FARAON // 1965 I 175’ | Polska | reż. Jerzy Kawalerowicz
Wprowadzenie do filmu wygłosi prof. UW, dr. hab. Seweryn Kuśmierczyk.
25 marca 2018, godz. 20.00FARAON. Poetyka filmu // Warsztat filmowy oraz dyskusję poprowadzi prof. UW dr. hab. Seweryn Kuśmierczyk.
 
Wstęp wolny
Wejściówki na pokazy bezpłatne są wydawane w kasie kina pół godziny przed rozpoczęciem projekcji do wyczerpania wolnych miejsc. Uprzejmie informujemy, iż nie prowadzimy rezerwacji.
 
 

 
Biogram prelegenta:

Dr hab. Seweryn Kuśmierczyk – filmoznawca i kulturoznawca, adiunkt w Zakładzie Filmu i Kultury Wizualnej IKP UW. Kieruje Zespołem Badań nad Filmem. Twórca metody analizy antropologiczno-morfologicznej dzieła filmowego. Zajmuje się kinem autorskim, analizą i interpretacją dzieła filmowego (ze szczególnym uwzględnieniem perspektywy antropologicznej), historią polskiego kina, polską sztuką operatorską. Autor książek, m.in.: Zagubieni w drodze. Film fabularny jako obraz doświadczenia wewnętrznego (1999), Księga filmów Andrieja Tarkowskiego (2012), Wyprawa bohatera w polskim filmie fabularnym (2014). Redaktor naukowy monografii: Antropologia postaci w dziele filmowym (2015), „Faraon”. Poetyka filmu (2016), Doświadczenie wewnętrzne bohatera w dziele filmowym (2017). Redaktor książki „Faraon”. Rozmowy o filmie (2017).
 


Fragmenty recenzji wydawniczych dotyczących publikacji ,,Faraon”. Poetyka filmu:
 
„Tom nie ogranicza się do wymiaru dokumentacyjno-analitycznego; przeciwnie, ustalenia na tym poziomie stają się podstawą dla szerszych, wnikliwych interpretacji znaczeń przekazu filmowego – zgodnie z przyjmowaną przez wielu autorów metodą antropologiczno-morfologiczną. To właśnie podejście decyduje o komplementarności wypełniających tom tekstów: choć każdy z nich koncentruje się na wybranym składniku dzieła i nosi cechy opracowania autorskiego, to łącznie składają się na wszechstronną, stereoskopową i spójną monografię Faraona” (prof. dr hab. Grzegorz Godlewski).

„Dzięki filmoznawczej inicjatywie dr. hab. Seweryna Kuśmierczyka, wspartego gronem bardzo kompetentnych i niezwykle rzetelnych badaczy, Faraon Jerzego Kawalerowicza w pełni odzyskuje należne temu filmowi miejsce w historii polskiej kultury. Powstała książka to nie tylko bardzo cenna i wręcz wzorcowa monografia filmowego arcydzieła, ale także bardzo ważny komentarz do twórczości Jerzego Kawalerowicza. Profesjonalny opis filmowego warsztatu powiązany z jego sferą semantyczną i estetyczną składa się na bardzo instruktywne kompendium dydaktyczne” (prof. dr hab. Tadeusz Szczepański).
 


Kino "KinoPort"
Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie
ul. Strajku Dokerów 5
80-544 Gdańsk - Nowy Port

Kontakt:
Mail: kinoport@laznia.pl
Kasa kina: (+48 58) 5000 232

Biuro kina: (+48 58) 5000 235
Kurator kina "KinoPort": Jacek Wachulewicz | j.wachulewicz@laznia.pl
PR i promocja, konsultacja programowa: Sylwia Kawska | s.kawska@laznia.pl
Partnerzy:
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska