PREMIERA
MOONLIGHT
2016 | 110’ | USA | reż. Barry Jenkins
Złote Globy (2016) - Najlepszy dramat
Ponadczasowa opowieść o relacjach międzyludzkich i odkrywaniu siebie. Moonlight jest kroniką życia czarnoskórego chłopca. Dorasta on w jednej z najbardziej niebezpiecznych dzielnic Miami i stara się znaleźć swoje miejsce w świecie. To portret współczesnego życia społeczności afroamerykańskiej. To jednocześnie bardzo osobista i poetycka medytacja, zaduma nad tożsamością, rodziną, przyjaźnią i miłością. Moonlight to kawałek dobrego kina, w którym rozbrzmiewa głębokie współczucie oraz uniwersalne prawdy. Fundamentem tego filmu jest wspaniała gra bardzo utalentowanych aktorów. Jenkins w swoim dziele oszałamia wizją głęboko poruszających momentów, ludzi oraz nieznanej siły, która kształtuje nasze życie oraz czyni nas tym kim jesteśmy.
JACKIE
2016 | 95’ | USA, Chile | reż. Pablo Larrain
MFF w Wenecji (2016) - Najlepszy scenariusz
Nominowany do Oscara Darren Aronofsky przedstawia kulisy jednego z najbardziej wstrząsających momentów w dziejach Ameryki – zabójstwa JFK, widzianego oczami Pierwszej Damy – Jacqueline Bouvier Kennedy (Natalie Portman). Jacqueline Bouvier Kennedy ma 34 lata, kiedy jej mąż zostaje wybrany na Prezydenta Stanów Zjednoczonych. Elegancka i stylowa, od razu staje się globalną ikoną, jedną z najbardziej znanych kobiet na świecie. Jej intuicja i smak w kwestiach mody, sztuki i wystroju wnętrz są powszechnie podziwiane. Jednak 22 listopada 1963 roku poukładane życie Pierwszej Damy rozsypuje się na kawałki. Podczas wyborczej podróży do Dallas, ginie John F. Kennedy, a pogrążona w żałobie Jacqueline, na pokładzie Air Force One, wraca do Waszyngtonu. Mierząc się z tragedią, postanawia kontynuować dzieło męża. W ciągu kilku dni nie tylko dopisze triumfalny koniec do mitu JFK, ale też ugruntuje legendę, której na imię… Jackie.
KONWÓJ
2017 | 92’ | Polska | reż. Maciej Żak
Kierujący aresztem śledczym dyrektor Nowacki (Janusz Gajos) odnajduje ukrywającego się przed światem sierżanta Zawadę (Robert Więckiewicz). Doświadczony funkcjonariusz wraca do gry i dostaje nowe zadanie – zostaje dowódcą konwoju, który ma przetransportować więźnia do szpitala psychiatrycznego. Członkowie jego ekipy to ludzie ze skomplikowaną przeszłością, mający odmienne motywacje udziału w akcji. Wśród nich jest także pełen ideałów Feliks (Tomasz Ziętek), prywatnie mąż córki dyrektora Nowackiego (Agnieszka Żulewska), który z tajemniczych powodów nigdy nie powinien był znaleźć się w więźniarce. Wkrótce okazuje się, że strażnicy wiozą kompletnie innego człowieka niż myśleli – o wiele bardziej niebezpiecznego – i tylko nieliczni znali całą prawdę przed ruszeniem w trasę.
MILCZENIE
2016 | 161’ | Japonia, Meksyk, USA, Włochy, Tajwan | reż. Martin Scorsese
Inspirowany autentycznymi wydarzeniami i zrealizowany z niezwykłym rozmachem najnowszy film twórcy „Wilka z Wall Street”, „Infiltracji” i „Chłopców z ferajny”. Przez trzydzieści lat wybitny reżyser Martin Scorsese przygotowywał adaptację od dawna go fascynującej, słynnej powieści Shūsaku Endō. Trzydzieści lat po „Misji” powstało kolejne filmowe arcydzieło ukazujące ludzi żyjących w czasach wielkich napięć i konfliktów religijnych. W rolach głównych Andrew Garfield („Przełęcz ocalonych”), Adam Driver („Paterson”, „Gwiezdne wojny: Przebudzenie mocy”) oraz Liam Neeson („Uprowadzona”). XVII wiek. Dwóch młodych jezuitów pokonuje tysiące kilometrów, aby potajemnie przedostać się do Japonii, gdzie toczy się bezwzględna walka z chrześcijaństwem. Misjonarze poszukują swojego nauczyciela – słynącego z odwagi kapłana, o którym krążą plotki, że wyrzekł się wiary katolickiej i został buddyjskim mnichem. To, czego doświadczą, wystawi ich umiejętności przetrwania, a także wszystko, w co wierzą, na najcięższą próbę.
PATERSON
2016 | 113’ | Francja, Niemcy, USA | reż. Jim Jarmusch
Paterson (Adam Driver) jest kierowcą miejskiego autobusu. Niczego mu nie brakuje. Kocha swoją pełną szalonych pomysłów żonę (Golshifteh Farahani), która każdego dnia tworzy nowy plan na przyszłość. Mężczyzna ma czas na swoją pasję (pisanie wierszy), spacery z psem i spotkania z grupą zaprzyjaźnionych ekscentryków. Jest wśród nich przeżywający zawód miłosny kompan od kufla, wyzwolona singielka przesiadująca wieczorami w barze, czy wiecznie narzekający kolega z pracy, który zazdrości Patersonowi pogody ducha. Jednak na skutek zabawnego zbiegu okoliczności stoicki spokój tytułowego bohatera zostaje poddany próbie.
POWIDOKI
2016 | 98’ | Polska | reż. Andrzej Wajda
Jeden z najwybitniejszych twórców w historii kina, zdobywca wielu nagród filmowych, w tym Oscara za całokształt twórczości – Andrzej Wajda, przedstawia historię człowieka niezłomnego, Władysława Strzemińskiego pioniera polskiej awangardy, ze znakomitą rolą Bogusława Lindy. Głównym bohaterem jest wielki artysta, wierny własnej wizji sztuki, który nie poddał się obowiązującemu systemowi i w konsekwencji doświadczył dramatycznych skutków swoich wyborów. „Powidoki” to intymny zapis ostatniego okresu życia obdarzonego charyzmą wybitnego malarza. Opowieść o tym, jak komunistyczna władza zniszczyła niepokornego człowieka. Wajda w sposób niezwykle subtelny, a zarazem uniwersalny kreśli, tworzonymi z malarskim kunsztem obrazami, świat, w którym piękno i sztuka są prześladowane.
TO TYLKO KONIEC ŚWIATA
2016 | 97’ | Francja, Kanada | reż. Xavier Dolan
„To tylko koniec świata” - nagrodzony Grad Prix podczas tegorocznego Festiwalu w Cannes - opowiada historię 34-letniego Louisa, który powraca po dwunastoletniej nieobecności do rodzinnego domu opuszczonego po śmierci ojca. Zamierza swojej matce i rodzeństwu ogłosić, że wkrótce umrze. Na przeszkodzie stanie mu jednak niezwykle zawiła przeszłość. W obsadzie produkcji znalazła się sama śmietanka francuskiego aktorstwa: Marion Cotillard, Vincent Cassel, Lea Seydoux, Nathalie Baye oraz Gaspard Ulliel.
TONI ERDMANN
2016 | 162’ | Austria, Niemcy | reż. Maren Ade
MFF w Cannes (2016) - Nagroda Międzynarodowej Federacji Krytyki Filmowej (FIPRESCI)
Europejska Akademia Filmowa (2016) - Najlepszy film, Najlepszy aktor, Najlepsza aktorka, Najlepsza reżyseria i Najlepszy scenariusz
Najnowszy film Maren Ade („Wszyscy inni”) to pełna humoru historia napiętych relacji między trzydziestoletnią śmiertelnie poważną menadżerką, a jej nieustannie wygłupiającym się ojcem. Winfred jest rozwiedzionym, emerytowanym nauczycielem gry na pianinie, który uwielbia wygłupy i nieustannie robi kawały swoim sąsiadom z przeciętnego niemieckiego przedmieścia. Jego córka Ines – pracująca za granicą konsultantka w wielkiej korporacji – lubi mieć wszystko pod kontrolą równie mocno, jak jej ojciec lubi się zgrywać. Przez lata ich relacje nie układały się zbyt dobrze, więc kiedy ojciec nieoczekiwanie przyjeżdża na kilka dni odwiedzić córkę, jego wizyta przybiera zaskakujący przebieg. Aby przywrócić zestresowanej Ines radość życia i poczucie humoru, Winfred tworzy fikcyjną postać – niepoprawnego biznesmena Toniego Erdmanna.
ŚWIATŁOCZUŁA KLASYKA 14 lutego, 18.00
UKRYTE PRAGNIENIA
1996 | 113’ | Francja, Wielka Brytania, Włochy | reż.Bernardo Bertolucci
MFF w Cannes (1996) - Udział w konkursie głównym
W cyklu „Światłoczuła klasyka” prezentujemy znakomite dzieła filmowe utrwalone na taśmie 35mm. 14 lutego zapraszamy na pokaz filmu Ukryte pragnienia w reżyserii Bernardo Bertolucciego, twórcy m.in. takich filmów jak: Ostatnie tango w Paryżu, Marzyciele czy Ostatni cesarz. Bohaterką Ukrytych pragnień jest Lucy (Liv Tyler), która przybywa do włoskiego miasteczka w poszukiwaniu ojca oraz chłopaka, w którym lata temu się zakochała.
Dyskusję po projekcji poprowadzi Tomasz Garstkowiak
KINO RODZINNE
PREMIERA
ALPEJSKA PRZYGODA
2015 | 104’ | Szwajcaria | reż. Xavier Koller
Rodzinna opowieść o sile miłości i przyjaźni rozgrywająca się w przepięknej scenerii Alp Szwajcarskich. Ursli mieszka wraz ze swą rodziną w wiosce u podnóża Alp. Latem wypasają owce na górskich łąkach i produkują słynne, szwajcarskie sery. Powoli nadchodzi zima. Jej przetrwanie będzie bardzo trudne, bo podczas podróży do wioski wóz zawierający cały wyprodukowany ser spada w przepaść. Rodzina Ursliego zostaje bez środków do życia. Ursli przy pomocy swej najlepszej przyjaciółki Serainy postanawia pomóc rodzinie i zasłużyć na dzwonek, który młodzi chłopcy otrzymują na Święto Wiosennego Przesilenia.
OSTATNI SMOK ŚWIATA
2016 | 85’ | Ukraina | reż. Depoyan Manuk
Syn bohaterskiego Tannera, mały Niki, postanawia iść w ślady ojca i zostać pogromcą smoków. Na przekór zakazom taty opuszcza rodzinną wioskę i wyrusza na poszukiwanie przygód. W trakcie niezwykłej podróży, wiodącej ze świata ludzi przez krainę magii, spotka nowych przyjaciół – czarującego (dosłownie i w przenośni!) nietoperza Ediego i Peszka – dzieciaka, który wszystkim dookoła przynosi… pecha. Razem będą musieli stawić czoła ostatniemu smokowi świata oraz pokrzyżować plany paskudnej wiedźmy z bagien, planującej wykorzystać smoczą magię do niecnych celów. Wspólnie Niki, Edi i Peszek udowodnią, że nie ma takiej złej mocy, której nie może pokonać prawdziwa przyjaźń.