Artyści
NASZE PUBLIKACJE
Katalog książek
dla artystów i kuratorów
PROJEKTY DŁUGOTERMINOWE
e-flux
MAGAZYN ZARZĄDZANIE PROJEKTAMI
październik 2024
PN WT ŚR CZ PT SB ND
30010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293031010203
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul. Jaskółcza 1
80-767 Gdańsk
Phone +48 58 305 40 50
Fax +48 58 305 26 80
office@laznia.pl
www.laznia.pl
Artyści
A    B    C    D    E    F    G    H    I    J    K    L    Ł    M    N    O    P    R    S    Ś    T    U    V    W    Z    Ż    Ź    
Bosacki Piotr
Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej II im. Fryderyka Chopina oraz Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Pracuje jako adiunkt w Katedrze Intermediów poznańskiego Uniwersytetu Artystycznego. Współtworzył założoną w 2007 roku nieformalną grupę artystyczną PENERSTWO i zespół muzyczny KOT.
 
Jest artystą o wszechstronnych zainteresowaniach. Tworzy filmy animowane, instalacje, obiekty, rysunki, zajmuje się twórczością literacką i kompozycją muzyczną. Swoją praktykę artystyczną sam porównuje do filozofii przyrody. Prace Bosackiego to swego rodzaju eksperymentalne modele rzeczywistości, na przykładzie, których artysta studiuje naturę rzeczy – jej strukturę, mechanikę i poetycki potencjał. Materię, obrazy i język do budowy oraz opisów tych modeli artysta czerpie z powszedniego doświadczenia. Jego ulubione tworzywa to przedmioty codziennego użytku, proste materiały plastyczne takie jak papier czy karton, zaczerpnięte z życia anegdoty, sny, mowa potoczna. To skromne uniwersum rzeczy zwykłych jest dla artysty punktem wyjścia do filozoficznych spekulacji i jednocześnie do poszukiwania aspektu poetyckiego w ludzkim przeżywaniu świata, przy czym filozofia i poezja stapiają się w twórczości Bosackiego w jedno.
 
W roku 2009 artysta wydał zbiór miniatur literackich „Traumtagebuch”, w którym opisał m. in. wynalezioną przez siebie technologię obrazu filmowego ciągłego (film bez klatek). W roku 2012 nakładem Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu opublikowana została książka Bosackiego „Urządzenie elementów” — krótka rozprawa o dziele sztuki jako konstrukcji językowej. W 2011 roku artysta otrzymał Nagrodę Publiczności na przeglądzie polskiego kina niezależnego w ramach 36. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. W 2013 roku otrzymał nominację do nagrody „Spojrzenia”. Na Festiwalu Animator 2014 otrzymał Nagrodę Stowarzyszenia Filmowców Polskich dla najlepszego filmu polskiego.
 
W 2016 roku odbyła się wystawa Piotra Bosackiego w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia pt. Dzięki uprzejmości artysty. Na wystawie zaprezentowano nowy film artysty oraz instalację Chamber Music.
 
W filmie Piotr Bosacki wyjaśniał fenomen powstawania dzieła sztuki. Literacka warstwa filmu, jak zwykle u Bosackiego, balansowała między powagą a kpiną. Z jednej strony był to wykład z nauk podstawowych. Z drugiej strony wypowiadane przez autora zdania niejako same przekomarzały się z własnym sensem. Wszystkiemu towarzyszyła kunsztowna animacja klasyczna.
 
Chamber Music to układ boksów (pokoików). Rolą widza było przejść kolejno przez wszystkie pomieszczenia. Boksy przedzielone były drzwiami. Każdą parę, na wzór drzwi Duchampa, można było zamknąć do jednej z dwóch futryn. Dzięki temu widz, otwierając pomieszczenie przed sobą, jednocześnie zamykał pomieszczenie za sobą. Każdy boks oświetlony był brzęczącą lampą jarzeniową. W każdym pomieszczeniu lampa brzęczała inaczej. Przemierzający instalację widz i słuchacz, otwierając i zamykając drzwi, decydował o tym, jakie dźwięki do siebie dopuszcza, a od których dźwięków się odcina. Przestrzeń architektoniczna była więc tutaj tożsama z przestrzenią dźwiękową. Lampy wydawały dźwięki o określonej wysokości. Przechodząc z pokoju do pokoju, słyszeliśmy więc łańcuch akordów, które można zapisać w nutach. Układ dźwięków w Chamber Music zaczerpnięty został ze skomponowanego przez artystę Piątego zwoju (2012) na sześć instrumentów smyczkowych. Tytuł instalacji to oczywiście gra słów. Chamber Music znaczy „muzyka kameralna”. Samo „chamber” oznacza natomiast „pokój”, „komórkę”, a z komórek właśnie składa się instalacja.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska