Z okazji 90-lecia Gdyni 18 czerwca w kilkudziesięciu kinach w Polsce odbędą się projekcje filmu "Zew morza". Zapraszamy do uczestnictwa w pokazie, który odbędzie się w KinoPorcie. Każdy widz będzie mógł wziąć udział w konkursie, którego główną nagrodą jest zaproszenie na 41. Festiwal Filmowy w Gdyni.
18 czerwca 2016, godz. 17.00
Wstęp wolny
Jubileusz Gdyni uświetnimy pokazem miłosno-przygodowej historii Zew Morza (1927) - jednego z najciekawszych filmów kina niemego, z muzyką współcześnie skomponowaną przez Krzesimira Dębskiego. Pokaz odbędzie się równocześnie w 90 wybranych miejscach Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych, Sieci Kino za Rogiem oraz Pracowni Filmoteki Szkolnej. A po filmie – na żywo z Gdyni – transmisja losowania specjalnych nagród dla widzów, dwóch dwuosobowych zaproszeń na wrześniowy 41. Festiwal Filmowy w Gdyni.
Zaproszenie obejmuje dojazd, nocleg, wyżywienie oraz akredytację na wszystkie wydarzenia 41. FFG. Laureaci konkursu zostaną także głównymi bohaterami filmowej relacji z ich wizyty w stolicy polskiego kina.
Informacje organizatora. Szczegóły na: www.zewgdyni.pl
ZEW MORZA
1927 | 123’ | Polska | reż. Henryk Szaro
Film Zew morza to najwcześniejszy zachowany film Henryka Szaro, jednego z najważniejszych reżyserów polskiego kina przedwojennego, absolwenta słynnej szkoły przy Teatrze Narodowym w Piotrogrodzie. Szaro był uczniem Wsiewołoda Meyerholda, rosyjskiego reżysera i aktora, propagatora konstruktywizmu w teatrze, a także twórcy pierwszych ekranizacji Przybyszewskiego. Henryk Szaro specjalizował się w adaptacjach dzieł literackich, m.in. „Mocny człowiek” (1929), „Dzieje grzechu” (1933), „Ordynat Michorowski” (1937). Realizował także filmy o tematyce żydowskiej, m.in. „Ślubowanie” (1937). „Zew morza”, zrealizowany według scenariusza popularnego wówczas powieściopisarza Stefana Kiedrzyńskiego, jest przykładem filmu przeznaczonego dla szerokiej publiczności. Wątek miłosny splata się z sensacyjną akcją, która rozgrywa się, po raz pierwszy w polskim kinie, na morzu. Dodatkowym walorem są liczne sceny plenerowe, m.in. w Gdańsku, Gdyni i Pucku. W obsadzie znane i lubiane gwiazdy – Maria Malicka, Jerzy Marr, Nora Ney. Do ról dzieci został ogłoszony konkurs. Rolę 10-letniego chłopca otrzymał Tadeusz Fijewski i - jak się okazało - była ona filmowym debiutem jednego z największych polskich aktorów powojennych.
Organizatorem wydarzenia jest Miasto Gdynia.
Partnerzy: Filmoteka Narodowa, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych oraz Kino za Rogiem. Patroni medialni: Onet.pl, Telewizja Kino Polska oraz FilmBox i FilmBox Premium