ŁAŹNIA 2 2014 - PRZEBUDZENIE
 
 
 
PRZEBUDZENIE
Prezentacja filmów z projektu artystycznego zaangażowanego społecznie
 
foto. Marcin Saldat
 
 
PRZEBUDZENIE” to nowatorski projekt, zainicjowany przez Karinę Dzieweczyńską w 2008r. w niewielkim mieście Świeciu i kontynuowany przez dwa lata (2012-2013) w Elblągu.
Wprowadza on nową jakość do ogólnopolskiego życia kulturalnego; wspiera najwartościowsze zjawiska w polskiej sztuce współczesnej, realizowane przez wybitnych artystów poza największymi centrami kulturalnymi Polski; budzi i kształtuje świadomość i aktywuje społeczność lokalną, przyczynia się do budowania więzi społecznych i lokalnej tożsamości.
 
 
PRZEBUDZENIE
20.03.2014
Godz. 18.00
sala kinowa KinoPortu
wstęp bezpłatny
 
PREZENTOWANE FILMY:
– „PLENER RZEŹBIARSKI. ŚWIECIE 2009” Artura Żmijewskiego (20')
– „WDARWA” Latającej galerii szu szu (12')
– „CASTING” Piotra Grdenia  (11')
– „AUDIOMURALE” Piotra Grdenia (10')
– „ARKA Pasożyta” Piotra Grdenia (60')
 
Projekt jest ewenementem w skali kraju – na peryferiach kulturowych, w kontekście danego miejsca i społeczności, znani artyści sztuk wizualnych urzeczywistniają swoje najnowsze pomysły, angażując w ich realizację zwykłych mieszkańców. Partycypacyjny wymiar działań „Przebudzenia” stanowi o jego wartości społecznej. O fenomenie projektu, w jednym z katalogów edycji w Świeciu, Anna Theiss pisze: „działania realizowane w ramach „Przebudzenia” są awangardowe, zmieniają życie, aktywnie wpływają na rzeczywistość. Artyści występują w nich nie jako ci, którzy tworzą sztukę i nadają ją niejako z góry, ale pracują w ścisłej przyległości do warunków środowiskowych, stając się przy tym nierzadko bardzo bezkompromisowymi pionierami.
 
 
foto. Piotr Grdeń                                                            
                                        foto. Marcin Saldat
 
 
 
 
Jak dotąd, efekty projektu prezentowane były, m. in. w MoMA w Nowym Jorku, czy na 7. Berlin Biennale. W sumie zrealizowanych zostało 5 rocznych edycji „Przebudzenia” (trzy edycje w Świeciu, dwie – w Elblągu), z których każda miała kilka etapów; wzięło w nim udział ponad 20-stu artystów, są to:
– Bogna Burska, grupa Twożywo (Mariusz Libel, Krzysztof Sidorek), Elżbieta Jabłońska, Robert Kuśmirowski („Przebudzenie”, 2008, Świecie);
– Arti Grabowski, Joanna Rajkowska, Artur Żmijewski, Julita Wójcik („Przebudzenie-Reaktywacja”, 2009, Świecie);
– Wojtek Doroszuk, „latająca galeria szu szu” (Karol Radziszewski, Piotr Kopik, Ivo Nikić), Zuzanna Janin („Przebudzenie 20.10”, 2010, Świecie);
– Łukasz Jastrubczak, Artur Malewski, Marta Deskur, Adriana Ronżewska-Kotyńska, Karolina Breguła, gościem był Arti Grabowski („Przebudzenie – przed końcem świata”, 2012, Elbląg);
– Arek Pasożyt, Kolektyw „Parque nō” (Kuba Słomkowski, Maciej Łepkowski, Krzysztof Herman) i Grzegorz Drozd („Przebudzenie – ?????”, 2013, Elbląg)
 
  
                     foto. Piotr Grdeń                                                                                          foto. Piotr Grdeń
 
 
Karina Dzieweczyńska – kurator i historyk sztuki – Podyplomowe Studia Kuratorskie na Uniwersytecie A.M. w Poznaniu (dyplom 2005); studia na Uniwersytecie Warszawskim (dyplom 2001). Od września 2011r. pracuje w Centrum Sztuki Galerii EL w Elblągu. W 2012r. w ramach 7. Berlin Biennale for Contemporary Art prezentowała autorski projekt „Przebudzenie” (Miasto Świecie – nowe spojrzenie). Jak dotąd zrealizowała pięć rocznych edycji „Przebudzenia” (trzy edycje w Świeciu w latach 2008-2010 oraz dwie edycje w Elblągu w latach 2012-2013). W działalności kuratorskiej skupia się na organizacji projektów ingerujących w szeroko rozumianą przestrzeń publiczną i bezpośrednio angażujących w twórcze działania mieszkańców danego miasta.
 
 
Piotr Grdeń – muzyk rockowy, basista zespołu Laputita. Wieloletni pracownik CS Galerii EL w Elblągu, obecnie pracuje w CSW Łaźnia. Malarz, fotograf i filmowiec: realizuje materiał zdjęciowy i filmowy z przebiegu wydarzeń artystycznych. Realizuje również autorskie projekty video. Autor filmu dokumentalnego „50 lat Centrum Sztuki Galeria EL” (2012) oraz filmów dokumentujących etapy „Przebudzenia” w Elblągu, w tym pełnometrażowego dokumentu „ARKA Pasożyta” (2013).
 
Szczegóły dostępne na stronach: www.karinadzieweczynska.pl, www.przebudzenie.art.pl
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska