W drugim tygodniu grudnia zapraszamy do KinoPortu na kolejną część cyklu KinoPortrety. Bohaterem tej edycji będzie jeden z najciekawszych polskich twórców filmowych - Filip Bajon. 7. i 8. grudnia odbędą się projekcje jego najciekawszych filmów, a 8. grudnia spotkanie z reżyserem, które poprowadzi Magdalena Zelent.
Filip Bajon (ur. 25 sierpnia 1947 w Poznaniu) – prozaik, scenarzysta, reżyser filmowy i teatralny. Laureat wielu prestiżowych nagród. W latach 90. szef Studia Filmowego "Dom". Członek Zarządu Stowarzyszenia Filmowców Polskich oraz wykładowca na WRiTv Uniwersytetu Śląskiego. Od roku 2008 dziekan Wydziału Reżyserii PWSFTviT.
Wstęp na projekcje: 8 zł / młodzież szkolna i studenci: 0 zł Wstęp na spotkanie: bezpłatny
PROGRAM:
________________Sobota, 07.12.2013
Godz. 17.00 ARIA DLA ATLETY
1979 | 99’ | Polska
Godz. 19.00 POZNAŃ ‘56
1996 | 106’ | Polska
________________Niedziela, 08.12.2013
Godz. 15.45 MAGNAT
1986 | 171’ | Polska
część I – 91’,
część II – 85’
Godz. 19.00 Spotkanie z reżyserem Filipem Bajonem
OPISY FILMÓW:
ARIA DLA ATLETY
1979 | 99’ | Polska
6. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdańsku - najlepszy debiut reżyserski - Filip Bajon
Akcja filmu zaczyna się w chwili, gdy Władysław Góralewicz, były mistrz świata modnych u progu XX wieku zapasów w stylu francuskim i wolnoamerykańskim, przekazuje operze swą imponującą kolekcję nagród. Przy tej okazji udziela wywiadu i wspomina własne życie. U schyłku XIX wieku, jako młody galicyjski wieśniak, zaczyna występować w budach jarmarcznych oraz podrzędnych cyrkach. Jego niesamowita siła i zaskakująca elegancja walki sprawia, że pnie się coraz wyżej po szczeblach zapaśniczej hierarchii. (opis dystrybutora)
MAGNAT
1986 | 171’ | Polska
Złote Lwy (Nagroda Specjalna Jury) na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni
Nagroda Szefa Kinematografii dla Filipa Bajona za twórczość filmową za rok 1986
Saga rodu arystokratów niemieckich żyjących na kresach zachodnich, pokazana na tle przełomowych wydarzeń dziejowych. Scenariusz powstał na podstawie historycznych przekazów związanych z rodem książąt pszczyńskich von Pless. Miłość, zdrada, walka o zachowanie rodowej fortuny i pozycji, dramaty i skandale oraz wzajemne relacje polsko-niemieckie i doniosłe wydarzenia dziejowe odciskające swoje piętno na losach jednostek tworzą fabułę filmu. (filmpolski.pl)
(Część I - 91 min, Część II - 85 min.)
POZNAŃ ’56
1996 | 106’ | Polska
Złote Lwy (Nagroda Specjalna Jury) na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni
Najżywiej komentowany film podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w 1996 roku. Kontrowersje i spory, dotyczące „Poznania '56" dotyczyły niemal wszystkiego: perspektywy narracyjnej, zgodności z faktami, montażu, a nawet stylu uprawiania manifestacji politycznych. Filip Bajon zaproponował bowiem nowy sposób opowiadania o dramatach najnowszej historii. Doniosłe i tragiczne dzieje poznańskiego powstania ukazał w sposób, jak sam mówił, "antyrocznicowy, antykombatancki, antymartyrologiczny, antypolityczny i antyrozrachunkowy". (filmpolski.pl)