W letnim okresie KinoPort nie zaprzestaje swojej działalności. Mimo wakacyjnego nastroju kino zaprasza na kolejne wydarzenia specjalne oraz te, które na stałe wpisane są już w nasz repertuar.
5 sierpnia
poniedziałek
6 sierpnia
wtorek
7 sierpnia
środa
8 sierpnia
czwartek
9 sierpnia
piątek
PREMIERA
19.00 Sklep dla samobójców
2012 I 85' I Belgia, Francja, Kanada I reż. Patrice Leconte
10 sierpnia
sobota
18.00 Sklep dla samobójców
2012 I 85' I Belgia, Francja, Kanada I reż. Patrice Leconte
11 sierpnia
niedziela
10.45 Artur i Minimki
2007 I 102' I USA I reż. Luc Besson
18.00 Sklep dla samobójców
2012 I 85' I Belgia, Francja, Kanada I reż. Patrice Leconte
12 sierpnia
poniedziałek
13 sierpnia
wtorek
14 sierpnia
środa
15 sierpnia
czwartek
CUD NAD MARTWĄ WISŁĄ. WŁÓCZĘGOSTWO MIEJSKIE W NOWYM PORCIE
W programie warsztaty, festiwal ogrodowy, koncert oraz pokaz filmów kulinarno-fabularnych.
12.00 początek imprezy
21.30 pokazy filmowe
Kino plenerowe przy nabrzeżu Martwej Wisły w Nowym Porcie
1. Film dokumentalny
2. Soul Kitchen
2009 I 100' I Niemcy I reż. Fatih Akin
WSTĘP BEZPŁATNY
16 sierpnia
piątek
19.00 Dziewczynka w trampkach
2012 I 100' I Niemcy, Arabia Saudyjska I reż. Haifaa Al-Mansour
17 sierpnia
sobota
ANIMACJE NA WAKACJE
11.00 Nausicaa z doliny wiatrów
1984 I 116' I Japonia I reż. Hayao Miyazaki
(film z polskimi napisami)
13.20 Laputa podniebny zamek
1986 I 124' I Japonia I reż. Hayao Miyazaki
(film z polskimi napisami)
19.00 Dziewczynka w trampkach
2012 I 100' I Niemcy, Arabia Saudyjska I reż. Haifaa Al-Mansour
Na cykl ANIMACJE NA WAKACJE - WSTĘP BEZPŁATNY
18 sierpnia
niedziela
10.45 Lassie
2005 I 100' I Wlk. Brytania, Irlandia, Francja, USA I reż. Charles Sturridge
18.00 Dziewczynka w trampkach
2012 I 100' I Niemcy, Arabia Saudyjska I reż. Haifaa Al-Mansour
19 sierpnia
poniedziałek
20 sierpnia
wtorek
21sierpnia
środa
22 sierpnia
czwartek
23sierpnia
piątek
PREMIERA
19.00 Meteora
2012 I 82' I Francja I reż. Spiros Stathoulopoulos
24sierpnia
sobota
11.00 Wakacje z duchami
1971 I 193' I Polska I reż. Stanisław Jędryka
odcinki 1-4 (110')
13.30 Wakacje z duchami
1971 I 193' I Polska I reż. Stanisław Jędryka
odcinki 5-7 (83')
18.00 Meteora
2012 I 82' I Francja I reż. Spiros Stathoulopoulos
Na pokazy filmu "Wakacje z duchami" - WSTĘP BEZPŁATNY
25sierpnia
niedziela
10.45 Zebra z klasą
2005 I 102' I USA I reż. Frederik du Chau
18.00 Meteora
2012 I 82' I Francja I reż. Spiros Stathoulopoulos
26sierpnia
poniedziałek
27sierpnia
wtorek
28sierpnia
środa
29sierpnia
czwartek
30sierpnia
piątek
19.00 Imagine
2012 I 105' I Francja, Polska, Portugalia, Wlk. Brytania I reż. Andrzej Jakimowski
31sierpnia
sobota
18.00 Imagine
2012 I 105' I Francja, Polska, Portugalia, Wlk. Brytania I reż. Andrzej Jakimowski
Film jest debiutem reżyserskim Deana Wrighta, który przez lata pracował w Hollywood, jako specjalista od efektów specjalnych przy takich produkcjach jak „Titanic”, trylogia „Władca pierścieni” czy „Opowieści z Narnii”.
Dziewczynka w trampkach
2012 I 102'I Niemcy, Arabia Saudyjska I reż.Haifaa Al-Mansour
Fabularny debiut pierwszej kobiety-reżyserki w Arabii Saudyjskiej. W kraju, gdzie przez kilka dekad nie istniały kina, a film jako sztuka został uznany za sprzeczny z Islamem, Haifa Al-Mansour zrealizowała film, który w ciepły i prosty sposób - daleki od dydaktyzmu i stereotypów - pokazuje powolne zmiany zachodzące w saudyjskim Królestwie.
Pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach filmowych Dziewczynka w trampkach wszędzie wzbudza entuzjastyczne recenzje i reakcję publiczności. Niezwykła, poruszająca, ale i zabawna historia 10-letniej Wadjdy, która w kraju męskiej dominacji, gdzie reguły narzuca hidżab, postanawia walczyć o swoje marzenia.
Wadjda ma 10 lat i mieszka w Rijadzie. W szkole uchodzi za buntowniczkę, ponieważ chodzi w porysowanych długopisem trampkach i próbuje bawić się z chłopcami. Jej największym marzeniem jest rower. Niestety, w Arabii Saudyjskiej kobiety nie mogą prowadzić samochodów, zaś dziewczynkom nie wypada jeździć na rowerze - ma to jakoby zagrażać ich cnotliwości. Aby zdobyć pieniądze na upragniony rower i przekonać dorosłych o swojej pobożności, Wadjda postanawia wziąć udział w konkursie recytacji Koranu. [opis dystrybutora]
Imagine
2012 I 105' I Francja, Polska, Portugalia, Wielka Brytania I Andrzej Jakimowski
Międzynarodowa koprodukcja "Imagine", mająca światową premierę na festiwalu w Toronto, to wzruszająca i urzekająca zjawiskowymi zdjęciami Adama Bajerskiego historia Iana (Edward Hogg, podziwiany w ostatnim obrazie Rolanda Emmericha "Anonimus"), charyzma-tycznego instruktora niewidomych, który przybywa do prestiżowego ośrodka w Lizbonie, by uczyć młodych pacjentów trudnej sztuki orientacji w przestrzeni. Jego kontrowersyjne metody przyjmowane są przez podopiecznych początkowo z nieufnością, a potem z rosnącym entuzjazmem. Tymczasem największe zainteresowanie nauczyciela wzbudza piękna, zamknięta w sobie Ewa (Alexandra Maria Lara, pamiętna odtwórczyni roli Traudl Junge, osobistej sekretarki Hitlera w filmie "Upadek"). Za sprawą niekonwencjonalnych wskazówek i ponadzmysłowej wrażliwości Iana, Ewa przezwycięży lęk i spróbuje samodzielnie postawić pierwsze kroki poza kliniką. Wkrótce przekona się, że w życiu każdy akt odwagi rodzi ryzyko, bez którego nie sposób poznać smaku wolności. [opis dystrybutora kino]
Meteora
2012 I 82’ I Francja I reż. Spiros Stathoulopoulos
„Meteora” Spirosa Stathoulopoulosa to piękna opowieść o wierze, w której trudno wytrwać, kiedy pojawia się miłość. Film to opowieść, w której głównymi postaciami są mnich Theodoros i zakonnica Urania. Oboje postanowili poświęcić życie Bogu i surowym praktykom religijnym, ale rodzące się między nimi uczucie stawia ich dotychczasowe wybory pod znakiem zapytania. Rozdarci pomiędzy duchowym powołaniem i zwykłymi ludzkimi pragnieniami muszą zdecydować, którą ścieżkę wybrać...
Produkcja brała udział w konkursie głównym Berlinale 2012.
Russendisko
2013 I 100’ I Niemcy I reż. Oliver Ziegenbalg
„Russendisko" to komedia w rytmie rosyjskiego disco o miłości, przyjaźni, marzeniach i poszukiwaniu szczęścia. To połączenie klimatów takich filmów jak „Good Bye Lenin” i „Amelia”. Russendisko to wypełnione młodzieńczą energią i entuzjazmem pełne radości i humoru spojrzenie na początek lat. 90.
Film opowiada historię trzech przyjaciół z Moskwy - Vladimira, Miszy i Andrieja, którzy przyjeżdżają do niemieckiej stolicy na początku lat 90-tych. Jest w nich wiele wiary i pozytywnej energii mimo problemów z uzyskaniem karty stałego pobytu i brakiem pieniędzy. Pragną tego, co każdy chłopak w ich wieku. Chcą być gwiazdami rocka, poznawać piękne kobiety i imprezować do bladego rana. Snując marzenia, palą ogromne ilości papierosów i wypijają mnóstwo piwa. To ostatnie zajęcie nieoczekiwanie staje się ich pierwszym krokiem do sukcesu. Sprzedają zebrane puszki a uzyskane pieniądze „inwestują” w rozprowadzanie papierosów i alkoholu. Prawdziwy przełom w ich życiu następuje, gdy postanawiają otworzyć klub nocny z rosyjską muzyką disco, który z miejsca staje się ulubioną rozrywką Berlińczyków.
Siedem dni w Hawanie
2012 I 129’ I Francja, Hiszpania I reż. Laurent Cantet, Benicio Del Toro, Julio Médem, Gaspar Noé, Elia Suleiman, Juan Carlos Tabío, Pablo Trapero
Film „Siedem dni w Hawanie” to dzieło producentów nagrodzonego Oscarem dzieła Stevena Soderbergha "Traffic". Rozgrywa się w ciągu tygodnia w stolicy Kuby. Energetyczny i eklektyczny portret miasta, widzianego oczami tubylców i zachwyconych przyjezdnych, których losy przewijają się w kilku barwnych epizodach. Każdy dzień filmu stanowi segment reżyserowany przez innego twórcę wśród których znajdują się Gaspar Noé czy Benicio Del Toro.
Sklep dla samobójców
2012 I 85' I Belgia, Francja, Kanada I reż. Patrice Leconte
Film to pełna czarnego humory animacja Patrice Leconta. Opowiada o nietypowym rodzinnym interesie – sklepie z akcesoriami dla samobójców. Akcja dzieje się w wyjątkowo smutnym i ponurym mieście, gdzie recesja idzie w parze z depresją, a dla mieszkańców jedynym rozwiązaniem staje się śmierć. W takiej rzeczywistości niezwykłym powodzeniem cieszą się narzędzia umożliwiające popełnienie samobójstwa. Wszystko zmienia się z chwilą narodzin nowego członka rodziny - Alana. Ten najmłodszy bohater opowieści, znacznie różniący się od pozostałych członków familii Tuvache, jest (o zgrozo!) dzieckiem pełnym optymizmu i radości życia. Wnosząc szczęście do mrocznego, pełnego pesymizmu świata zaczyna zmieniać otaczającą go rzeczywistość. „Sklep dla samobójów” mimo poważnego tematu jest zgrabną, lekką historią, której reżyser nadał formę musicalu.
Światła wielkiego miasta
1931 I 87’ I USA I reż. Charles Chaplin
Światła wielkiego miasta to film należący do klasyki światowego kina. W 2008 roku uzyskał pierwsze miejsce na liście 10 najlepszych filmów w kategorii „komedii romantycznych” przyznawanych przez Amerykański Instytut Filmowy. Opowiada historię niewidomej kwiaciarki, które bierze omyłkowo biednego Charliego za milionera. Charlie powstrzymuje milionera przed popełnieniem samobójstwa, a ten z wdzięczności chce się bohaterowi hojnie odwdzięczyć. Niestety historia zmienia bieg, gdy milioner trzeźwieje i wyrzuca Charliego z domu. W międzyczasie Charlie zaczyna spotykać się z kwiaciarką. Gdy dziewczyna zaczyna chorować, Charlie postanawia zarobić pieniądze na jej leczenie. Zamiata ulice, walczy, jako bokser, a gdy ponownie spotyka milionera, ten po pijanemu daje mu pieniądze dla jego ukochanej. Charlie krótko cieszy się z prezentu, a gdy zostaje oskarżony o kradzież trafia do więzienia… Dzięki środkom, które Charlie przeznacza na operację kwiaciarki dziewczyna odzyskuje wzrok. Historia komplikuje się, gdy wynędzniały bohater wychodzi z więzienia i spotyka dawną ukochaną.
Taka piękna katastrofa
2013 I 88’ I USA I reż. Todd Berger
„Taka piękna katastrofa” to lekka opowieść o dziewczynie, która podczas niedzielnego "brunchu par” chce przedstawić swoim przyjaciołom nowego chłopaka. Od akceptacji znajomych zależy, czy Tracy umówi się z Glennem na następną randkę. Miłe spotkanie przeradza się nieoczekiwanie w kłótnię, podczas której jedna z parogłasza, że zamierza się rozstać. Na jaw wychodzą skrywane dotąd tajemnice i urazy. Najgorsze dopiero przed nimi…
Poranki filmowe
Astro Boy
2009 I 94' I USA I reż. David Bowers
„Astro Boy” to animowana ekranizacja przygód kultowego bohatera kreskówek. Niesamowita opowieść o chłopcu-robocie, który w
poszukiwaniu swojego przeznaczenia przeżywa masę niebywałych przygód! Wyposażony w silniki odrzutowe w butach i działa laserowe w dłoniach wymknie się wojskowemu pościgowi i stoczy niejeden pojedynek ze złymi robotami. Wszystko po to, aby wrócić do rodzimego Metro City i powstrzymać złego prezydenta Stone’a przed planami opanowania całej Ziemi.
Artur i Minimki
2007 I 102’ I USA I reż. Luc Besson
Animowana adaptacja powieści Luca Bessona z głosami gwiazd muzyki - Madonny, Davida Bowie, Snoop Doga. 10-letni Artur staje oko w oko z bezwzględnym przedsiębiorcą, pragnącym zagarnąć piękny dom babci chłopca. Zadanie uratowania domu jest trudne, ale Artur liczyć może na pomoc Minimków. Jego dziadek, który zaginął przed laty w tajemniczych okolicznościach, zostawił mu bowiem księgę ze wskazówką jak trafić do niezwykłej krainy malutkich stworków.
Disco robaczki (poranki dla dzieci)
2010 I 75’ I Dania, Niemcy I reż. Thomas Borch Nielsen
Animacja, której twórcą jest Thomas Borch Nielsen to film, wyróżniony przez Duńską Akademię Filmową w kategorii „Najlepszy film familijny. Opowiada historię dżdżownicy Bogdana, który nie może pogodzić się z szarą egzystencją pracownika fabryki kompostu. Pewnego dnia odkrywa w rzeczach taty zakurzoną płytę, odpala gramofon i doznaje olśnienia... Jego serce zawsze biło w rytmie disco. Zakłada zespół i wraz z grupą przyjaciół, którzy braki talentu nadrabiają ambicją, zgłasza się do udziału w konkursie wokalnym. Bogdan i jego rozbujane Disco Robaczki - Gocha, Tytus, Nerwal i Kadrowa Danuta - zrobią wszystko, żeby udowodnić jurorom i całemu światu, że... dżdżownice są gorące i nie ma haka na robaka! Zanim spełnią się ich marzenia - czeka je całe mnóstwo szalonych przygód. [opis dystrybutora]
Lassie
2005 I 100' I Wielka Brytania, Irlandia, Francja, USA I reż. Charles Sturridge
Nowa wersja przygód owczarka szkockiego na podstawie powieści Erica Knighta. Wzruszająca opowieść o przywiązaniu i przyjaźni na tle krajobrazów zielonej Szkocji. Ukochany pies ubogiej rodziny, Lassie, zostaje sprzedany, gdyż tylko w ten sposób zażegnać można tarapaty finansowe. Ale przyjaźń psa i człowieka nie zna granic. Nie zna też odległości: Lassie pokona wiele mil, by wrócić tam, gdzie jest jej dom. A w drodze powrotnej przyjdzie się jej zmierzyć z szeregiem niebezpiecznych przygód. [opis dystrybutora]
Och! Pampalini !!!
1987 I 65’ I Polska I reż. Bronisław Zeman
Pampalini to kolejna niezapomniana polska kreskówka. Jej bohaterem jest niezwykły łowca, który poluje na zwierzęta. Myśliwy nie należy do najmądrzejszych osób i jego fortele najczęściej kończą się niepowodzeniem. Historia Pampaliniego to pełna humoru i przygód opowieść, która jest wspaniałą propozycją dla najmłodszych widzów.
Zebra z klasą
2005 I 102 I USA I reż. Frederik Du Chau
„Racing Stripes" to opowieść o zebrze, która dorasta w przekonaniu, że jest koniem wyścigowym. Z pomocą dwóch much - kumpli z obejścia i nastolatki marzącej o karierze dżokeja zebra przezwycięża stereotypy by zrealizować swoje marzenie o bieganiu łeb w łeb z rumakami pełnej krwi. [opis dystrybutora]
Projekcje specjalne
Do końca sierpnia odbędą się również dwie projekcje specjalne kina plenerowego. Pierwsza odbędzie się 18. lipca o godzinie 21.45. Projekcja będzie połączona z wernisażem fotografii Piotra Połoczańskiego oraz Bareuna i Jina - koreańskich artystów, którzy są rezydentami CSW Łaźnia. W programie otwarcie wystaw oraz koncert w ramach Warsztatu Improwizacji Współczesnej - Mazzoleum. Pokaz odbędzie się na dziedzińcu Centrum Edukacji Artystycznej – Łaźnia 2 w Nowym Porcie. Wstęp na film wolny.
Druga projekcja kina plenerowego jest przewidziana na 15. sierpnia, jako część projektu „Cud nad Martwą Wisłą”.
W ramach pokazów specjalnych, z myślą o dzieciach, KinoPort wyświetli dwa polskie, kultowe seriale. Pokazane zostaną „Wakacje z duchami” (7 odcinków) oraz „Pan samochodzik”(5 odcinków). Projekcje będą odbywały się w soboty 17. oraz 24. sierpnia. Wstęp na filmy jest wolny.
Polska Szkoła Animacji - Fenomen Artystyczny
Podczas wakacji prezentujemy kolejną odsłonę cyklu Polska Szkoła Animacji. W lipcu zostanie przeprowadzone spotkanie z reprezentantami GS ANIMATION, czyli grupy twórców roku tworzących filmy edukacyjne, czołówki programów telewizyjnych i krótkie formy. W programie projekcja odcinków MAMI FATALE i innych filmów krótkometrażowych.