ŁAŹNIA 2 2017 - Ciało jako materiał sztuki - cykl wykładów o sztuce współczesnej
21 marca (wtorek) o godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie na wykład dr Huberta Bilewicza "Ciało jako materiał sztuki".



Wstęp wolny. Zapraszamy!



-----
W dziejach sztuk wizualnych ciało od zawsze było obiektem zainteresowania, najczęściej jako przedmiot oglądu oraz artystycznej reprezentacji czy sublimacji, rzadziej jako narzędzie twórcze czy materiał badawczo-artystycznej eksploracji. Awangarda uczyniła z przedstawień ciała wehikuł zasadniczych transformacji formalnych oraz przedmiot rewolucyjnych i rewelacyjnych zarazem rewizji. Współcześnie obszar cielesności jest jednym z podstawowych pól tworzenia. Body art od wielu dekad używa ciała jako materiału, a zarazem podmiotu sztuki, problematyzując konwencjonalność schematów przedstawieniowych oraz demaskując ich opresyjny status we współczesnej ikonosferze; zamazując ponadto granicę między twórcą a tworzywem, surowcem, a finalnym obiektem artystycznym, cielesnością a mięsnością; wkraczając zazwyczaj na niebezpieczne tereny desublimacji oraz  kwestionując kulturowe tabu; odzierając jednocześnie ciało z idealizacyjnej wzniosłości, a otwierając je (także dosłownie) na artystyczną penetrację.



-----
Hubert Bilewicz - historyk sztuki, nauczyciel akademicki; adiunkt w Zakładzie Historii Sztuki Nowoczesnej Instytutu Historii Sztuki Uniwersytetu Gdańskiego. Uczy również w Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Zajmują go zwłaszcza rozmaite (artystyczne i pozaartystyczne) uwikłania sztuki. Współpracuje z ogólnopolską inicjatywą środowisk kulturotwórczych na rzecz wolności twórczej i swobodnego dostępu do dóbr kultury Indeks 73. Był współkuratorem trzeciej edycji Festiwalu Sztuk Wizualnych Alternativa w Gdańsku (2013). Od kilku lat jest kuratorem i regularnym prelegentem kilku cykli wykładowych w Instytucie Kultury Miejskiej w Gdańsku, Muzeum Miasta Gdyni oraz w Muzeum Emigracji w Gdyni.




-----
Cykl wykładów o sztuce współczesnej  – opis.

W powszechnym obiegu  sztuka współczesna to przestrzeń niezrozumiała,  niedostępna i skierowana do wąskiego grona odbiorców. Tymczasem dyskusje o sztuce nie muszą być hermetyczne. Każdy   z   nas   zadaje   sobie   jakieś   pytania   na   jej   temat.   Jak   odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Podczas cyklu spotkań będziemy szukali odpowiedzi na pytania, które może postawić sobie każdy z nas - a  będące jednocześnie ścisłym obszarem zainteresowań sztuki współczesnej jak np.: Czy każdy jest sobą, jeśli to w ogóle ważne?


Cykl wykładów o sztuce współczesnej realizowany jest w ramach zadanie „Nowy Port. W Centrum”, realizowanego w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska