ŁAŹNIA 1 ŁAŹNIA 2 2017 - Ferie zimowe w CSW Łaźnia 1 i Łaźnia 2
Podczas dwutygodniowej przerwy zimowej zapraszamy na cykl interdyscyplinarnych warsztatów skierowanych do dzieci i młodzieży. Spotkania warsztatowe to okazja do aktywnej pracy z różnymi działaniami artystycznymi, rozwijania kreatywności i wyobraźni. Warsztaty odbędą się zarówno w CSW Łaźnia 1 – Dolne Miasto, jak i CSW Łaźnia 2 – Nowy Port.
 
 
 
 
Ferie zimowe w CSW Łaźnia 1, Dolne Miasto - brak wolnych miejsc

Termin: 16 – 28.01.2017 r.
Godzina: 9.00 – 15.00
Prowadzenie: Koty na Płoty

Zapraszamy na zajęcia z szycia dla dzieci i młodzieży.

Celem warsztatów jest rozwinięcie wyobraźni przestrzennej, zgłębienia zagadnień estetyki w modzie i ubiorze oraz wspomaganie rozwoju manualnego. Uczestnicy nauczą się zdejmować miarę z siebie, konstrukcji ubioru oraz projektowania wykrojów, które będą bazą do dalszej pracy nad zaprojektowanym modelem odzieży. Będziemy dyskutować o tym czym jest moda, do czego jest nam potrzebna, dlaczego się zmienia i jakie ma funkcje.

Szycie to nie tylko łączenie ze sobą kawałków materiałów, ale również myślenie przestrzenne o człowieku, jako o skomplikowanej bryle. W dużej mierze konstruowanie odzieży opiera się na geometrii, więc będziemy zahaczać o zagadnienia z tej części matematyki.

Dzieci nauczą się również rozróżniania materiałów, podstawowych zasad krojenia, obsługi maszyny oraz podstaw konstrukcji stroju. Każdy uczestnik uszyje od jednej do dwóch sztuk ubioru. Do szycia wykorzystywać będziemy nowe materiały, ale także gotowe sztuki odzieży. Dzięki przerabianiu uszytych już ubrań uczestnicy nauczą się stopniowania rozmiarów ubrań, dopasowywania gotowych strojów do własnej sylwetki, zdobienia, zmiany konstrukcji poprzez ingerencję w gotowy wzór. Nauczy to dzieci myślenia o odzieży w duchu ekologicznym. Pokażemy, że wychodzące z mody ubrania nie muszą lądować w śmietniku, że nieduża ingerencja, zmiana może dać im drugie, trzecie życie. Uczestnicy nabędą umiejętności m.in. przyszywania guzika, wyszywania dziurki pod guzik, wszywania zamka, naszywania zdobień i aplikacji, szycia maszynowego oraz ręcznego.
 
 

 
 
Ferie zimowe w CSW Łaźnia 2, Nowy Port
 
 
Maszyna czasu, czyli w co bawili się nasi rodzice - brak wolnych miejsc

Termin: 23-27.01.2017
Godzina: 10.00 – 15.00
Prowadzenie: Magda Dębna, Dorota Dombrowska
Uczestnicy: dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym (5-8 lat)
 
Zapraszamy najmłodszych w podróż do świata twórczych, plastycznych zabaw ich rodziców i dziadków. Opowiemy jak dzieci spędzały kiedyś czas z rodzicami i rówieśnikami, jakie piosenki śpiewały, jakie oglądały filmy i czym się bawiły. Będzie to podróż do świata dobrego wzornictwa. Pamiętacie nakręcane roboty, drewniane samochody i koniki na biegunach? My tak! Ale czy znają je dzieci? Przeniesiemy się do magicznego świata dawnych zabawek, dowiemy się z czego były zrobione i stworzymy ich nowoczesne interpretacje. Zbudujemy kosmiczne pojazdy i wyruszymy w podbój kosmosu! Ponadto, zorganizujemy teatrzyk kukiełkowy i teatr cieni z własnoręcznie wykonanymi bohaterami. Poznamy pięknie ilustrowane bajki dla dzieci z lat 60. i 70., a później sami zamienimy się w małych artystów.
W przerwach nauczymy się bawić w dawne gry i zabawy. Uwaga rodzice! Po tych feriach będziecie musieli wyciągnąć z piwnicy gumę do skakania, latawiec, Zośkę, hula hop i zmierzyć się w grze ze swoimi dziećmi. Celem warsztatów jest rozwój wyobraźni najmłodszych, inspiracja do twórczych poszukiwań, uwrażliwienie na sztukę, nauka wchodzenia w role, wyrażania własnych opinii i współdziałania, ćwiczenie refleksu i zręczności. A przede wszystkim twórcza dobra zabawa, która łączy pokolenia.
 
 
Alfabet sztuki, czyli jak czytać sztukę współczesną?- warsztaty z książki obrazkowej dla dzieci - brak wolnych miejsc
Termin: 16 – 20.01.2017
Godzina: 10.00 – 15.00
Prowadzenie: Karolina Lasota, Anna Miadziółko
Uczestnicy: 8-14 lat
 
W trakcie warsztatów uczestnicy będą poznawać tajniki tradycyjnych technik graficznych oraz pogłębią swoją wiedzę na temat sztuki współczesnej. Dowiedzą się jak wyglądała praca grafika dawniej i dziś, własnoręcznie sprawdzą jak funkcjonuje prasa drukarska oraz odkryją nowe środki wyrazu artystycznego. Nauczą się podstaw projektowania oraz tworzenia ilustracji. Przekazana wiedza w połączeniu z nowymi narzędziami ekspresji umożliwi uczestnikom wcielenie się w rolę młodych projektantów graficznych, którzy w dalszej części warsztatów stworzą od podstaw serię różnorodnych grafik, z których powstanie później mały przewodnik po świecie sztuki współczesnej. Głównym założeniem warsztatu jest pobudzenie u dzieci wyobraźni oraz zdolności do syntetycznego i koncepcyjnego myślenia. Samodzielnie korzystanie z narzędzi graficznych może również zwrócić uwagę dzieci na sztukę projektowania graficznego, jako inherentny element otaczającego je świata. Taka świadomość niesie ze sobą potencjał naturalnego i swobodnego wydobycia kreatywności z każdego uczestnika warsztatów. Przygotowana w ramach projektu książka obrazkowa stanowić będzie zachętę do dalszych twórczych poszukiwań oraz eksperymentów z różnymi formami artystycznymi. Poprzez działania warsztatowe podejmiemy próbę rozbudzenia wśród uczestników krytycznego spojrzenia na aspekt wizualny codzienności oraz postaramy się wywołać u nich poczucie posiadania wpływu na otaczającą nas rzeczywistość.
 
 
[forma+materia] - brak wolnych miejsc
Termin: 23-27.01.2017
Godzina: 10:00 – 15:00
Prowadzenie: Robert Sęk, Natalia Wiśniewska
Uczestnicy: 8-14 lat
 
Podczas warsztatów dzieci odbędą podróż po świecie formy, materiałów używanych do tworzenia rzeźb, w rozumieniu różnorodnych, niezidentyfikowanych konstrukcji przestrzennych. Głównych tematem pięciodniowej pracy będą same dzieci, to jakie są, jakie posiadają cechy charakteru, jakie preferencje. Warsztatowicze za pomocą gliny, bandaża gipsowego i papieru maché postarają się zaprojektować proste w formie struktury, które będą nawiązywały do ich samych. Chcemy, aby dzieci miały możliwość pracy z materią „poważną”, używaną przez dorosłych, zamiast zawsze używanych zamienników takich jak masa solna czy plastelina. Poprzez pracę bezpośrednio z materiałami i bez użycia narzędzi rzeźbiarskich, z naciskiem na organiczność oraz kontakt z materiałem uczestnicy przejdą krok po kroku proces twórczy, który zakończy się powstaniem konstrukcji przestrzennych. Dzieci będą miały możliwość bliższego przyjrzenia się sobie, uruchomią pokłady kreatywności, zapoznają się z nowym materiałem plastycznym.
 
 
Zapisy: warsztaty@laznia.pl
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska