ŁAŹNIA 1 2016 - Atlas Mnemosyne. Ikonologia ruchu obrazów czy wirtualny ruch ciał?
"Atlas Mnemosyne. Ikonologia ruchu obrazów czy wirtualny ruch ciał?" 
Promocja polskiego tłumaczenia Atlasu Mnemosyne Aby'ego Warburga
 
CSW Łaźnia, ul Jaskółcza 1, Gdańsk - Dolne Miasto
8.03.2016, godz. 19:00
Wstęp wolny
 
W ramach współpracy z Narodowym Centrum Kultury, CSW Łaźnia rozpoczyna cykl spotkań "Z kulturą". Będą to spotkania, podczas których zaproszeni goście poruszą najaktualniejsze tematy związane z kulturą i naukami o kulturze. Wezmą w nich udział naukowycy reprezentujący różne środowiska akademickie i zajmujący się na co dzień problemami kultury współczesnej.
 
Partnerem wydarzeń jest wydawca kwartalnika "Kultura Współczesna" i serii Biblioteka "Kultury Współczesnej" - Narodowe Centrum Kultury.
Spotkanie poprowadzi dr hab. prof. UJ Tomasz Majewski
 
 
Atlas Mnemosyne Warburga był często traktowany jako rekapitulacja zachodniej tradycji sztuk wizualnych. Moim zdaniem jest on zdumiewającym poszukiwaniem tego, co sytuuje się poza „optyczną reifikacją”, ponieważ Warburg śledzi wirtualny ruch ludzkich ciał, bada ślady pobudzeń ciał i ich oddziaływań, odtwarza empiryczne drogi kulturowej komunikacji (szlaki kupieckie, szkoły medycyny), zwraca się także często ku peryferiom tzw. kanonu sztuki. Aktualizuje ryty, tłoczenia, hafty, rysunki, stemple – dawne rzemieślnicze techniki oparte silnie o motorykę ciała, ponieważ jest ona podstawą – na niskim , materialnym poziomie – kulturowej transmisji; tego, co w oderwaniu od materialno-cielesnego podłoża nazywano w dominującej idealistycznej narracji o sztuce „ruchem form w czasie”.
 
Tomasz Majewski
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska