ŁAŹNIA 2 2015 - „Koniec Titanica” - wielokulturowe warsztaty teatralne
Kiedy: 13 – 14  listopada
Godzina: piątek 18 - 20.30 I sobota 10 - 18
Gdzie: CSW Łaźnia 2, ul. Strajku Dokerów 5 Nowy Port
Uczestnicy: młodzież, dorośli, seniorzy
Zapisy: p.gula@laznia.pl
Prowadzenie: Strefa WolnoSłowa – Alicja Borkowska i Weronika Chinowska
 
Wstęp bezpłatny
Ilość miejsc ograniczona
Liczy się kolejność zgłoszeń
 
Jeśli chcesz:
- kreatywnie spędzić wolny czas,
- poznać nowych ludzi z różnych krajów,
- podszkolić język polski,
- podyskutować, poznać podstawy działania na scenie
- poeksperymentować z dźwiękiem, obrazem, ruchem I przedmiotem…
…weź udział w WARSZTACIE TEATRALNYM fundacji STREFA WOLNOSŁOWA w CSW Łaźnia!
 
Warsztat jest bezpłatny, otwarty dla wszystkich, bez względu na wiek, pochodzenie, płeć, profesję, doświadczenie teatralne bądź inne artystyczne oraz bez względu na stopień znajomości języka polskiego. Spotkania warsztatowe skupią się na grach i ćwiczeniach integracyjnych, podstawowych zadaniach aktorskich, grach teatralnych, improwizacjach indywidualnych i grupowych, pracy w przestrzeni, pracy z ciałem i głosem, pracy z przedmiotem, ćwiczeniach z kreatywnego pisania na scenie.
Warsztaty teatralne są otwarte dla wszystkich, nastawione na stworzenie wielokulturowej i międzypokoleniowej grupy, która poprzez improwizacje ruchowe i słowne pracować będzie nad tematami wyłaniającymi się z refleksji nad tekstem “Koniec Titanica” H.M. Ensensbergera oraz nad historiami mieszkańców Gdańska. W czasie warsztatu uczestnicy poznają teatr jako interdyscyplinarną dziedzinę sztuki i pozyskają wiedzę i umiejętności dotyczące nie tylko podstawowych technik aktorskich, pracy z przestrzenią, przedmiotem, tworzenia monologów i scen dialogowych, ale również nauczą się myśleć o pracy teatralnej jako o możliwości przeplatania różnych dziedzin sztuki, przekonają się o bogactwie, jakie może wnieść do pracy teatralnej praca z dźwiękiem czy wykorzystanie wizualizacji i materiałów wideo. 
 
 
 
 
PROGRAM
Piątek 13 listopada godz. 18 – 20.30
 
-              teatralne ćwiczenia integracyjne, podstawowe gry teatralne
-              podstawowe zadania aktorskie, oswojenie przestrzeni
-              praca z ciałem i przestrzenią
-              improwizacje inspirowane tekstem, “pisanie na scenie”
 
Sobota 14 listopada godz. 10 - 18
 
-              teatralne ćwiczenia integracyjne, podstawowe gry teatralne
-              praca z ciałem, przestrzenią i gestem
-              praca z przedmiotem
-              improwizacje inspirowane tekstem, obrazem i dźwiękiem
 
„Koniec Titanica” jest podróżą po dzisiejszym świecie trawionym przez kryzys gospodarczy i niepokoje społeczne. W pracy warsztatowej stanie się okazją do refleksji nad dzisiejszą sytuacją podziałów społecznych w Polsce oraz nad „końcem Europy“ – nad granicami demokracji, kryzysem ekonomicznym i perspektywami rozwoju we współczesnej Europie.
"Koniec Titanica" to swoista opowieść o ludzkości wobec zbliżającej się katastrofy. Wydarzenia polityczne przeplatają się tu z metaforycznymi obrazami, warsztat stanie się refleksją nad podziałami społecznymi, końcem określonego porządku oraz nad fenomenem inności i przenikaniem się rozmaitych kultur w budowie dzisiejszego świata.
 
 
PROWADZĄCY:
 
ALICJA BORKOWSKA jest założycielką fundacji Strefa WolnoSłowa, koordynatorką projektów teatralnych oraz reżyserką spektakli fundacji. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie, studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione. Pracowała przy wielu festiwalach teatralnych w Polsce i za granicą. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine/ITC Teatro w Bolonii, gdzie koordynowała projekty wielokulturowe teatru, prowadziła warsztaty teatralne dla imigrantów i uchodźców.
 
WERONIKA CHINOWSKA prowadzi warsztaty teatralne i ogólnotwórcze, przede wszystkim dla dzieci, absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej w Warszawie, studentka Wydziału Dramaturgii i Reżyserii w Real Escuela Superior de Arte Dramático w Madrycie. Pracowała w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski oraz jako reporterka radiowa. Stażystka w Dziale Komunikacji i Rozwoju w Teatrze Dramatycznym w Warszawie. W 2009 roku pracowała przy organizacji Międzynarodowego Festiwalu Teatrów Tańca „Zawirowania”. Uczestniczka trzech edycji Międzynarodowego Festiwalu Szkół Teatralnych.
 
Warsztaty  towarzyszą wystawie „Drifting”, prezentowanej w CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1, w terminie 10.10- 22.11.2015.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska