ŁAŹNIA 1 2013 - WARSZTATY CYKLU Man|Machine
WARSZTATY CYKLU Man|Machine
 
Warsztaty organizowane są w ramach projektu Man|Machine. Jest to drugi obok Dźwiękowisk projekt realizowany w ramach programu Art+Science Meeting. Man|Machine to seria warsztatów skoncentrowana na wykorzystaniu technologii robotycznej i inżynierii w działaniach artystycznych.

 
Kurator: Łukasz Szałankiewicz

Koordynacja: Krzysztof Miękus, Karolina Wirkus
 
 
 
 
Warsztaty z budowy robotów parabolicznych*
26.11.2013 16.00 – 20.00
27.11.2013 16.00 – 20.00
Prowadzenie: Adam Donovan
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1
 
Program warsztatów skupia się na fizycznych możliwościach manipulacji dźwiękiem, tak aby go ukierunkować lub skoncentrować. Początkowy wstęp teoretyczny, ma na celu prezentację różnych technik skupiania dźwięku, także przy użyciu głośników parametrycznych i parabolicznych. Następnie uczestnicy wspólnie stworzą roboty koncentrujące dźwięki przy zastosowaniu mikrofonu parabolicznego.
Donovan wprowadzi warsztatowiczów w techniki obsługi servo za pomocą Arduino, a także pokaże w jaki sposób można uzyskać efekt ciągłego ruchu, co zazwyczaj jest bardzo trudne do osiągnięcia w prostych, ogólnie dostępnych servo. Następnie zaprezentuje wyjątkowy rodzaj plastiku jakim jest Polymorph - co można z nim zrobić i jak go użyć do stworzenia prototypowych podzespołów robotów. Plastik ten zostanie użyty do stworzenia prostego szkieletu dla mechanizmu robota wykorzystującego servo.
W czasie warsztatów uczestnicy będą mieli również możliwość stworzenia bardzo prostego, ale wydajnego wzmacniacza, którego każdy będzie mógł użyć w swoim projekcie. Stworzony zostanie prosty obwód, który następnie zostanie podłączony LEDami RGB. LEDy zostaną użyte do regulacji punktu ogniskowego, co umożliwi określenie stopnia skupienia dźwięku. Gdy z tych wszystkich elementów zostanie stworzony robot Donovan zapozna uczestników ze sposobami kontrolowania Arduino poprzez stworzony przez niego program VVVV. Następnie stworzony robot zabrany zostanie w różne miejsca, aby przekonać się jak świetną zabawą może być odbijanie i ukierunkowywanie dźwięku.
 
Uwaga! Uczestnicy są proszeni o przyniesienie własnych laptopów. Jeżeli posiadasz posiada kamerkę typu Kinect możesz ją również przynieść – Adam Donovan będzie mógł pokazać jak przy użyciu programu VVVV można ją wykorzystać do obsługi robota. Jeżeli posiadasz proste syntezatory lub próbki dźwięku jakie chciałbyś wykorzystać w czasie warsztatów koniecznie weź je ze sobą.
 
Adam Donovan - australijski artysta aktywny na polu nauki, sztuki i technologii. Jego działania obejmują takie dziedziny jak robotyka, środowisko 3D w czasie rzeczywistym, technologię śledzenia ruchu kamerą (camera tracking technology) oraz technologię skupiania dźwięku (sound focusing technology).  Prace Donovana są wynikiem jego fascynacji naturalnymi zjawiskami światła i dźwięku. Dociekania nad fizyczną naturą dźwięku oraz sposobem przemierzania przezeń przestrzeni dały początek zdolności do modulowania i łącznia słyszalnych dla nas wzorów dźwiękowych. Mówiąc ogólnie Donovan do manipulowania, skupiania i rzeźbienia dźwięków używa soczewek. Ta fascynacja wywodzi się z używania soczewek optycznych do skupiania światła. Lepsze zrozumienie zjawiska fizycznego jakim jest światło skierowało jego dociekania w kierunku dźwięku oraz tego, jak nasz zmysł słuchu interpretuje otaczający nas świat.
http://adamdonovan.net/
 
fotAdam Donovan
 
 
 
„Tworzenie interaktywnej rzeźby z Arduino Microcontroller”*
29.11.2013 16.00 – 20.00
30.11.2013 12.00 – 18.00
01.12.2013 12.00 – 18.00
Prowadzenie: Christoph Veigl
CSW Łaźnia, ul. Jaskółcza 1
 
Programowalne urządzenia elektroniczne są wszechobecne w naszym codziennym życiu. Nie tylko umożliwiają najróżniejsze funkcje w zmywarkach, smartfonach czy pilotach, ale mogą być także użyteczne w tworzeniu alternatywnych interfejsów użytkowników czy własnych artystycznych ustrojstw. Łatwe w użyciu platformy rozwojowe dla mikrokontrolerów, takie jak Arduino, umożliwiają laikom pracę z czujnikami, siłownikami a także tworzenie programowalnych urządzeń. Te platformy przyczyniają się do wzrostu popularności hackerspace czy społeczności Do-It-yourself.
W trakcie tego warsztatu uczestnicy nauczą się obsługi mikrokontrolera Arduino. Poczynią pierwsze kroki w języku programowania i stworzą proste interaktywne obwody i urządzenia.
 
Christoph Veigl - austriacki informatyk i artysta multimedialny. Studiował socjologię na uniwersytecie Wiedeńskim oraz informatykę medyczną na Uniwersytecie Technicznym w Wiedniu. W swojej pracy magisterskiej stworzył biosygnałową analizę open source „BrainBay”, która może zostać użyta do biofeedbacku oraz alternatywnej interakcji człowiek-komputer dla osób z zaburzeniami. Jego kariera artystyczna rozpoczęła się w 1992 roku, gdy wraz z Magnusem Wurzerem założył artystyczne stowarzyszenie syntarturalistyczne SHIFZ. Stworzył wiele interaktywnych instalacji bazujących na biosygnale oraz robotycznych dzieł sztuki, podróżował po Europie i Stanach Zjednoczonych z takimi ustrojastwami jak „BrainWashing Machine” („Maszyna do prania mózgu”) czy „Alan the Telepresence Robot”(„Alan – robot telepresence„), a także badał biofeedback oraz robotykę w celach artystycznych. W 199 roku SHIFZ zorganizowało pierwszą edycję festiwalu „Roboexotica” festiwalu dla robotów koktajlowych, wraz z jego coroczną nagrodami robotów koktajlowych, które określane jest wiodącym festiwalem dla elektronicznej kultury koktajlowej. Christoph Veigl aktualnie pracuje i wykłada na Technikum Wien na wydziale Embedded Systems.
http://www.shifz.org/
 
fot. Chris Veigl
 
*Warsztaty będą prowadzone w języku angielskim.
 
Zapisy prosimy kierować na: manmachine@laznia.pl
(nazwa warsztatów, imię, nazwisko, telefon kontaktowy)
 
Projekt realizowany dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska