21.05.2008, godz. 18:00
NEW ART UNION - SZTUKA WIDEO Z GRUZJI
Gruzja i inne kraje rejonu Kaukazu Południowego kojarzą się większości Polaków tylko z winem, herbatą gruzińską, dżygitami, prastarymi cerkwiami,
Czeczeńcami i Grigorijem Sakashvili z "Czterech Pancernych"...
Tymczasem sytuacja jest inna. Owszem Gruzini bardzo dużą uwagę przykładają do tradycji, jednak wbrew pozorom bardzo wiele dzieje się tam w przestrzeni sztuki współczesnej, w tym wideo i media-art. Wielu artystów gruzińskich albo mieszka w Europie zachodniej, albo kontaktuje się z "zachodem" ponad Polską, stąd ogromna luka w naszej wiedzy i w naszych kontaktach.
tekst: Włodzimierz Kierus
MOVING REALITY
W 2004 roku Fundacja New Art Union wydała na Expo Art Kavkaz katalog gruzińskiego video-artu. Kuratorami tego katalogu są Rusiko Oat i Iliko Zautashvili.
Pomysł stworzenia takiego katalogu powstał, gdy w Gruzji zaczęły się wyraźnie ożywiać działania artystyczne w przestrzeni wideo.
Pierwsze filmy wideo pojawiły się w Gruzji już w latach 70. Pomimo, iż w tym czasie i w tamtej - radzieckiej - rzeczywistości elektroniczne możliwości były bardzo
ograniczone, niesformalizowane grupy artystów prowadziły eksperymentalne działania badając bogactwo form wyrazu jakie dawała nowa technika. Rozwój video nastąpił w latach 90.
Dzięki działalności kilku artystów, wideo art stało się jednym z najpopularniejszych zjawisk i trendów współczesnej sztuki gruzińskiej.
Pierwszym znaczącym dokumentem podejmującym próbę całościowego ujęcia gruzińskiego wideo-artu był wydany w 2004 roku przez Fundację
New Art Union wideo-katalog MOVING REALITY. Na spotkaniu zostaną zaprezentowane najważniejsze filmy z tego katalogu oraz najnowsze projekty artystów gruzińskich.
Zobaczymy min. filmy Ushangi Khumarasvili, Temo Javakhishvili, Koka Ramishvili czy Niko Lomashvili.
Ushangi Khumarasvili
"My Ancestor", 1975
Temo Javakhishvili
"A Way", 1994
Iliko Zautashvili
"Time Disappears in Time", 2002
Konstantin Sulaberidze
"Playing War", 2003
Koka Ramishvili
"Drawing Lesson", 2003
Niko Lomashvili
"Defundamentalisation", 2003
Niko Tsetskladze
"Stories of Momentary Love", 2004