Przegląd filmów Alexandra Klugego jest kolejna, piąta już odsłoną wspólnego wieloletniego projektu Goethe-Institut w Warszawie i Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA w Gdańsku. Projekt prezentuje sylwetki i twórczość szerzej niepokazywanych i w konsekwencji mało znanych w Polsce, lecz wybitnych niemieckich reżyserów filmów eksperymentalnych. Projekt zapoczątkował dwuczęściowy przegląd filmów Christopha Schlingensiefa. Kolejnym etapem była retrospektywa twórczości Hansa Jürgena Syberberga oraz Wernera Schroetera.
Tegoroczny przegląd, który tradycyjnie pokazany zostanie w CSW ŁAŹNIA w Gdańsku i w Nowym Teatrze w Warszawie, przedstawia twórczość filmową Alexandra Klugego (ur. 1934) - jednego z pierwszych przedstawicieli nowego kina niemieckiego. Renoma Klugego jako filmowca opiera się na 20 filmach powstałych w latach 1966-1983, które weszły do historii światowego kina.
PROGRAM PRZEGLĄDU / GDAŃSK / ŁAŹNIA 1
12.11.2018, godz. 19:00, ARTYŚCI POD KOPUŁĄ CYRKU: BEZRADNI, 1968, reż. Alexander Kluge, 103 min.
Złoty Lew w Wenecji w 1968 r. Film to parabola na temat sztuki i polityki i ich wzajemnych związków, na temat sytuacji artystów i publiczności. Za pomocą metafory i cyrku Kluge rozprawia się z historia X muzy w Niemczech.
Wprowadzenie do filmu: prof. Andrzej Gwóźdź (Uniwersytet Śląski)
13.11.2018, godz. 19:00, MOCNY FERDYNAND, 1976, reż. Alexander Kluge, 91 min.
Jest nielicznym w twórczości Klugego przykładem kina opowiadającego. Reżyser przedstawia historię człowieka opętanego ideą totalnego porządku. Film jest przezabawną satyrą na niemiecką obsesję społecznej kontroli.
14.11.2018, godz. 19:00, PATRIOTKA, 1979, reż. Alexander Kluge, 121 min.
Głównym wątkiem filmu jest utopijne pragnienie bohaterki odnalezienia „patriotycznej” wersji historii Niemiec w imię sprzeciwu wobec oficjalnej narracji o dziejach ojczyzny. Ten abstrakcyjny i odważny eksperyment formalny, należy do najbardziej znanych filmów w twórczości Klugego.
Dyskusja po filmie z udziałem dr Moniki Pomirskiej (Uniwersytet Gdański)
15.11.2018, godz. 19:00, POŻEGNANIE Z DNIEM WCZORAJSZYM, 1966, reż. Alexander Kluge, 88 min.
Film opiera się na autentycznych doświadczeniach Helgi Rosenfeld, uciekinierki z NRD, która pada ofiarą kulturowych sprzeczności szukając lepszego życia w RFN. W brawurowo zagranej roli głównej siostra reżysera, Alexandra Kluge.
Wprowadzanie do filmu: dr Ewa Fiuk (Uniwersytet Jagielloński)
16.11.2018, godz. 19:00, POTĘGA UCZUĆ, 1983, reż. Alexander Kluge, 115 min.
Film, w którym reżyser podejmuje problematykę kulturowego fenomenu opery oraz znaczenia uczuć w życiu ludzkim jest autorskim esejem, heterogenicznym collage’m składającym się z dwudziestu sześciu wątków.
Kuratorki przeglądu:
-
Renata Prokurat, Goethe-Institut w Warszawie
-
Jolanta Woszczenko, CSW ŁAŹNIA
Współpraca:
Emilia Golnik, CSW ŁAŹNIA
Prelegenci:
-
Ewa Fiuk
-
Monika Pomirska
-
Andrzej Gwóźdź