ŁAŹNIA 2 2015 - Dzień za dniem Jutro znika
Performance
Dorothee Haller
30.03 – 03.04.2015
 
Kuratorka: Aleksandra Księżopolska
 
Świetlica w Rybnym
ul. Opata Rybińskiego 25
Gdańsk – Oliwa
 
Projekt Dzień za dniem Jutro znika rozgrywa się w czasie, ma charakter procesualny, konfrontuje publiczność ze współczesnymi praktykami sztuki. Dorothee Haller używając subtelnej i nienarzucającej się narracji, stara się ukazać z nowej perspektywy praktykę artystyczną opartą na akcie wymiany. W swojej pracy sięga do alternatywnej koncepcji ekonomii daru, poszukuje związku między darczyńcą a obdarowanym, sztuką a codziennym życiem.
 
Performance Dzień za dniem Jutro znika odbędzie się w witrynie dawnego sklepu rybnego, którą artystka przekształci w tymczasowy warsztat pracy.  Haller będzie pracować z tkaniną, z której uszyje torby. Artystka zaprosi publiczność do swojej pracowni, gdzie zainscenizuje sytuację społecznej wymiany. Przypadkowym przechodniom odda wykonane przedmioty w prostym i bezpośrednim geście współdzielenia.
 
 
Motywem obecnym na torbach staną się obrazy, wyjątkowe obserwacje, efemeryczne i subtelne sytuacje, poczynione przez artystkę w trakcie jej licznych spacerów ulicami Gdańska. Ofiarowane podczas Dzień za dniem Jutro znika prace staną się pamiątką dla doświadczeń tych przeszłych jak i aktualnych. Ich kolejne warstwy będą się nakładać, nachodzić, zwielokrotniać.
 
Tym prostym działaniem Haller zwraca uwagę nie tylko na system produkcji, obiegu i wymiany towarów, ale dotyka też zagadnienia ciągle zmieniających się okoliczności, które kwestionują pojęcie trwałości. Jaka umowa społeczna wynika z tego rodzaju dobrowolnego gestu ‘ofiarowania’ przez artystkę? W jaki sposób traktujemy przedmioty, które dostajemy za darmo?
 
 
Dorothee Haller
ur. 1984, Bühl (Niemcy)
mieszka i pracuje w Strasburgu (Francja)
 
Dorothee Haller ukończyła studia licencjackie na Uniwersytecie Sztuk Pięknych w Linzu (Austria) w 2010 r. W 2013 r. otrzymała dyplom z Haute école des arts du Rhin (HEAR). W 2014r. wzięła udział w rezydencji artystycznej „MiXER” w studiu D’CLINIC w Lendawie (Słowenia).
 
Tworzy głównie instalacje i performance, które stanowią dla niej narzędzie do sprawdzania własnych granic jak i tych społecznych. Bada i kwestionuje związki między artystą a widzem. Prace niemieckiej artystki można opisać jako proste w przekazie, skromne, anty-monumentalne i przelotne.
 
Dorothee Haller bierze udział w Programie Rezydencji Artystycznych CSW Łaźnia w ramach bilateralnej wymiany organizowanej od 2011 r. przez Apollonia Association ze Strasburga, Miasto Strasburg, Miasto Gdańsk i Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia. Do tej pory w programie udział wzięli: Angelika Fojtuch, Dominika Skutnik, Dorota Walentynowicz, Michał Pecko, Ahmet Dogan, Patrick Bogner i Jia Qiu. 
 
Harmonogram performansu:
Poniedziałek, 30 marca: 10.00 – 13.00
Wtorek, 31 marca: 13.00 – 16.00
Środa, 1 kwietnia: 9.00 – 12.00
Czwartek, 2 kwietnia: 12.00 – 15.00
Piątek, 3 kwietnia: 11.00 – 14.00
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska