Artystka i badaczka w SymbioticA - Centrum Doskonalenia w Sztukach Biologicznych Szkoły Anatomii i Biologii Człowieka Uniwersytetu Zachodniej Australii. Wraz z Oronem Cattsem stworzyła uznany na świecie projekt Tissue Culture and Art. Jest artystką-rezydentką Szkoły Anatomii i Biologii Człowieka od 1996 roku i miała decydujący wpływ na utworzenie ośrodka SymbioticA w 2000 roku. Zurr uważana jest za pioniera w dziedzinie sztuk biologicznych. Wyniki jej badań były wielokrotnie publikowane, a jej prace wystawiane na świecie i znajdują się w kolekcji MoMA w Nowym Jorku.
Ionat Zurr jest laureatką nagrody Discovery Australian Reseach Council (2012). Była stażystką w InStem Institute, NCBS, Bangalore (2010) i wizytującym wykładowcą w Experimental Art Centre na Uniwersytecie Stanforda (2007) oraz w Tissue Engineering & Organ Fabrication Laboratory w Massachusetts General Hospital na Harvard Medical School (2000-2001). Wystawiała prace w MoMA, Mori Museum w Tokio, na Ars Electronica w Linzu, GOMA w Brisbane i wielu innych.
W 2012 roku, w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, odbyła się wystawa Ionat Zurr pod tytułem Crude Life (wspólnie z Oronem Cattsem). Na wystawie, zorganizowanej w ramach cyklu Art+Science Meeting, artyści zaprezentowali swoje klasyczne dzieła, takie jak: Victimless Leather, The Semi-Living Worry Dolls czy The Pig Wings Project, a także przygotowany specjalnie na wystawę w Gdańsku Crude Substrate. Przedstawiona została również dokumentacja z niezwykłego performensu wykonanego w Berlinie w 2005 roku pod tytułem The Remains of a Disembodied Cuisine, w którym artyści i publiczność ucztowali przy kotletach uformowanych z tkanki mięśniowej wyhodowanej z komórek macierzystych nieżyjącej od kilku lat owcy.
Wystawa Ionat Zurr i Orona Cattsa stawiała aktualne pytania dotyczące bioetyki, inżynierii genetycznej i biotechnologii. Artyści zwracali uwagę na olbrzymie możliwości współczesnej nauki, a także nieświadome uprzedzenia i tabu, jakie w sobie nosimy, w obliczu zagadnień związanych z samą istotą życia i operacjami technologicznymi dokonywanymi na materii organicznej.
Ionat Zurr i Oron Catts należą do czołowych przedstawicieli bio-artu - dziedziny łączącej w sobie działania artystyczne z narzędziami i praktykami wyniesionymi z laboratorium biologicznego. W 1996 roku powołali do istnienia Tissue Culture & Art Project przy Uniwersytecie Zachodniej Australii, którego celem jest rozwijanie współpracy pomiędzy artystami i naukowcami zajmującymi się materią organiczną.