Kolektyw artystów wideo tworzących performanse teatralne i filmy. Założyli go w 1982 roku w Mediolanie Paolo Rosa (sztuka, film), Fabio Cirifino (fotografia) i Leonardo Sangiorgi (grafika i animacja). W 1995 roku do grupy doszedł Stefano Roveda (systemy interaktywne). Odtąd artyści zaczęli tworzyć środowiska interaktywne – zwane przez nich ambienti sensibili – wykorzystując dźwięk i projekcje obrazów. Tavoli (perché queste mani mi toccano?) to przykład takiej realizacji.
Przez ponad trzydzieści lat członkowie Studio Azzurro prowadzili eksperymenty z projekcjami, nagraniami wideo, wrażliwymi i interaktywnymi środowiskami, performansami teatralnymi i filmami. Poza eksperymentowaniem grupa ma na swoim koncie także całkiem poważne doświadczenia, jak np. projektowanie aranżacji muzeów czy wystaw. We wszystkich przypadkach artyści Studio Azzurro starali się jednak tworzyć środowiska wymagające aktywnego uczestnictwa widza, który staje się częścią narracji.
W każdej z ich prac widz/uczestnik uświadamia sobie, że granica między tym, co wirtualne, a tym, co realne ciągle się przesuwa.
Prace Studio Azzurro były pokazywane w teatrach, muzeach i na festiwalach na całym świecie.
Studio Azzurro mieści się w Mediolanie.