Filmoznawczyni, autorka książek i artykułów, redaktorka. Adiunkt w Zakładzie Teorii i Antropologii Filmu na wydziale Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagielońskiego. Laureatka stypendium International Women’s University na Uniwersytecie w Hamburgu oraz Fundacji Kościuszkowskiej znajdującej się w Nowym Jorku. Założycielka i koordynatorka podyplomowych Gender Studies. Zajmuje się problematyką współczesnych mediów oraz kina. Specjalistka w zakresie tożsamości kulturowej oraz płci (gender) we współczesnym filmie i w sztukach wizualnych.
Wykładała na wielu uczelniach wyższych w kraju i na świecie, m.in. na uniwersytetach Viadrina we Frankfurcie i Tampere w Finlandii. W jej dorobku naukowym należy wyróżnić książki:
-
W poszukiwaniu sposobu ekspresji. O filmach Jane Campion i Sally Potter (2001),
-
Derek Jarman. Portret indywidualisty (2003),
-
Młode wilki polskiego kina. Kategoria gender a debiuty lat 90 (2006),
-
„Władczynie spojrzenia”. Teoria filmu a praktyka reżyserek i artystek (2010).
Ponadto jest autorką kilkudziesięciu artykułów w pracach zbiorowych i czasopismach, publikowanych w Polsce i za granicą. W latach 1999-2001 otrzymała od Towarzystwa Asystentów Uniwersytetu Jagiellońskiego dwie nagrody za Najlepszą pracę Naukową.
Pracuje także jako redaktora - przygotowała m.in. pięć tomów z serii Gender (wydawnictwo Rabid).
W marcu 2013 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia odbyło się spotkanie autorskie z Małgorzatą Radkiewicz, pod tytułem Po obu stronach kamery - o twórczości kobiet w sztuce i kinie współczesnym. Spotkanie, odbywające się w ramach cyklu Parakino, dotyczyło kobiecej ekpresji twórczej, wraz z jej zróżnicowaniem tematycznym i stylistycznym.