19.06.2009, godz. 18:00
Roy Ascott jest pionierem sztuki cybernetycznej i telematycznej. Centralne zagadnienie jego artystycznych rozważań stanowi wpływ cyfrowych i telekomunikacyjnych sieci na świadomość. Ascott studiował u Victora Pasmore’a i Richarda Hamiltona w King’s College Uniwersytetu w Durham. Był dziekanem San Francisco Art Institute, profesorem i dyrektorem wydziału Teorii Komunikacji Uniwersytetu Sztuk Stosowanych w Wiedniu, dyrektorem Ontario College of Art, Toronto, profesorem sztuki technoetycznej na University of Plymouth, oraz profesorem w Design|Media Arts na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles.
Wielokrotne ja w zmiennej rzeczywistości
Prof. Ascott swój wykład w CSW Łaźnia poświęci obronie twierdzenia, że obszar świadomości stanowi niematerialną, nieredukowalną własność, do której nasza ewolucja pozwala nam stopniowo docierać.
Systemy technoetyczne (somatyczny, cyfrowy oraz farmaceutyczny) poszerzają naszą komunikatywność w obrębie tego obszaru. Jednocześnie zdolność umysłu do zarządzania własną tożsamością była społecznie ograniczana jako izolowany, samotny zbiór tożsamości w niezmiennej rzeczywistości materialnej, który stanowił charakterystyczną cechę kultury Zachodu od czasów Oświecenia.
Obecnie jednak organizm pojedynczej tożsamości ewoluuje w wielokrotną, złożoną tożsamość, umożliwiając nam bardziej twórcze uczestnictwo w ewolucji wielowarstwowej, synkretycznej rzeczywistości, którą zamieszkujemy. Materialna, ideowa i duchowa infrastruktura potrzebna do jej powstawania domaga się nowych form zachowania, nowego języka, nowych struktur i systemów.