Polski artysta wizualny urodzony w 1971 roku. Rzeźbiarz, twórca instalacji i happeningów w przestrzeni publicznej. Jego zainteresowania artystyczne koncentrują się wokół sztuki społecznej i postkonceptualnej, instalacji, obiektów, rzeźb, multimediów oraz malarstwa dadaistycznego.
Wczesne prace artysty z lat 90. inspirowane były gnostycyzmem oraz twórczością Angelusa Silesiusa i Jakuba Böhme, najnowsze prace skupiają się wokół kultury niezależnej, spraw społecznych i polityki. Projekty Tomasza Bajera bliskie są działaniom alterglobalistycznym, takim jak culture jamming, które zostają przetworzone na język sztuki współczesnej.
Wielokrotny stypendysta Ministra Kultury. Nominowany do Europaeisches Kolleg der Bildende Kuenste w Berlinie. Odbył pobyty rezydencyjne w Carrarze, Essen, Strasburgu, Monachium, Newcastle upon Tyne, Egon Schiele Art Centrum - Ceský Krumov i Pécs.
Jego prace znajdują się w kolekcji MOCAK w Krakowie, Dolnośląskiej Zachęty Sztuk Pięknych we Wrocławiu i MOMA w Krakowie/Niepołomice.
W 1998 roku brał udział w dwóch międzynarodowych wystawach organizowanych przez Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia - Transfer oraz Skąd jesteś? W 2010 roku uczestniczył w zbiorowej wystawie pt. Sąsiedzi/Nachbarn. Wątki niemieckie w polskiej sztuce współczesnej. W 2013 roku wziął udział w, organizowanej przez CSW Łaźnia, wystawie Polityko: nie lubię cię, ale to ty mnie kochasz, będącej rodzajem wizualnego eseju zbudowanego wokół linijki z tekstu piosenki kubańskiej grupy Porno para Ricardo. Ekspozycja składała się z prac artystów polskich, hiszpańskich i kubańskich.