ŁAŹNIA 1 2011 - YOUNG POLISH ARTISTS ON TOUR Madryt

06.10-06.11.2011

Building Bridges, wystawa w espacio trapézio, Mercado de San Antón C/ Augusto F
Kurator: Agnieszka Kulazińska
Kurator: Javier Duero

Partner: Pensart


Projekt dofinansowany został w ramach programu Ministra Kultury RP  Polska Prezydencja 2011
Young Polish Artists on tour to cykl prezentujący prace młodych polskich artystów w stolicach europejskich, w 2011 w Berlinie i Madrycie. Celem projektu jest z jednej strony promocja młodych, z drugiej postawienie pytania, jak sztuka może wpłynąć na zmianę wizerunku naszego kraju. Tytuł pojawił się w sposób oczywisty, cel wystaw to promocja polskiej sceny artystycznej przy okazji Polskiego Prezydencji w Radzie Unii Europejskiej. Młodzi twórcy wybrani zostali z kilku powodów. Ich sztuka nie uwikłana w walkę o wolność (twórczość lat 80-tych) czy określenia granic odzyskanej swobody (lat 90-te) proponuje „świeże” spojrzenie, jest formalnym eksperymentem. Prace często wchodzą w twórczy dialog ze sztuką polską/światową lat 70-tych, 80-tych, 90-tych będąc „współczesnym” przypomnieniem historycznych nurtów. Artyści uwypuklają polskie zalety, ironizują na temat narodowych przywar, pozwalając je oswoić, zrozumieć. Dystans od granicznej daty 1989 zdejmuje z nich balast historycznego dziedzictwa.
Każda odsłona projektu "Young Polish Artists on tour” będzie inna. Kuratorzy z każdego miasta poproszeni zostali o wybór 5 artystów z zaproponowanej listy. Dzięki temu każda z wystaw jest wyjątkowa i ujawnia inny aspekt marki młodej polskiej sztuki.

Na madryckiej wystawie zostanie zaprezentowana po raz pierwszy w Hiszpanii twórczość Kamy Sokolnickiej, Zorki Wollny, Alicji Bielawskiej, Wojciecha Bąkowskiego, Karoliny Freino i Łukasza Ogórka. Niektóre z prac zostały stworzone specjalnie na tę wystawę. Artyści biorący udział w programie pracują w kontekście procesu badawczego, określającego ich projekt, który krystalizuje w różnego rodzaju mediach: wideo, performance, rysunek, kolaż, instalacja, rzeźba oraz interwencja w przestrzeni publicznej.
Wystawa przygotowana we współpracy z Pensart odbędzie się w centrum kulturalnym espacio trapézio. Ośrodek ten znajduje się w Chueca, jednej z śródmiejskich dzielnic Madrytu, która w latach 90. stała się popularnym miejscem rozrywki i zamieszkania wspólnoty homoseksualnej stolicy. Centrum dzielnicy przeistoczyło się w ten sposób z na poły marginalnego obszaru w otwarty i tolerancyjny rejon różnorodności kulturowej, właściwej współczesnemu społeczeństwu. Lokalizacja espacio trapézio w hali targowej San Antón, w sercu dzielnicy Chueca, jest jedną z cech definiujących charakter tego ośrodka. Podkreśla ona jego tożsamość jako punktu wyjścia do poszukiwania wzajemnych powiązań sztuki, kultury, gospodarki, konsumpcji, dialogu i gastronomii.
 

Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska