Artyści
Baumgart Anna
Artystka sztuk wizualnych urodzona w 1966 roku we Wrocławiu. Zajmuje się sztuką wideo, instalacją i rzeźbą. W 1994 ukończyła Akademię Sztuk Pieknych w Gdańsku na wydziale rzeźby.
Brała udział w wielu wystawach w kraju i zagranicą m.in.: Brooklyn Museum of Art (2007), NKB w Berlinie (2007), Museum on the Seam w Izraelu (2008), Casino Luksemburg w Luksemburgu (2008). Miala wystawy indywidualne m.in. w Galerii Zachęta, w Warszawie. Od 2005 roku współpracuje z galerią lokal_30 w Warszawie.
Autorka prac wideo z cyklu Prawdziwe? Lecą żurawie (2001), w których wizerunek aktorki wmontowowany został w kadry filmów fabularnych. Tematykę społecznych klisz politycznego dyskursu podejmuje również w powstałych po 2002 realistycznych rzeźbach - Bombowniczka (2004), Wojownik (2005), w których artystka zaskakująco zderza wizerunki, symbole, atrybuty, maski. W rzeźbach powstałych wg fotografii prasowej: Weronika AP (2006) i Natasha (2007), zwraca się ku tematowi prywatności jednostki wobec publicznego wizerunku medialnego.
Baumgart tworzy w procesie wyboru fotografii, fragmentyzacji i realizacji rzeźb powstałych na tej podstawie. Dodając trzeci wymiar do wizerunku od-fotograficznego Mur (2008), Dziewczynka (Bresson) (2008) lokuje go w odmiennej przestrzeni interpretacyjnej i znaczeniowej. Podbijając strategie przenikania się mediów, miesza ikonografie i symbole, skalę i źrodła do swoich realizacji oraz fotografię z rzeźbą.
Jej filmy były pokazywane w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia w 2007 roku podczas II festiwalu In Out (I kiedy pocałowała żabę oraz Zima), a także w 2011 roku w ramach projektu Filmistki Feministki (Do utworu o Matce i Ojczyźnie).
Anna Baumgart brała także udział w dwóch wystawach zbiorowych organizowanych przez CSW Łaźnia - Public Relations (1999) oraz Sposób na życie... (2002). W 2012 roku w CSW Łaźnia odbyła się indywidualna wystawa artystki pt. Synekdocha, na której zostały pokazane zarówno prace wideo pochodzące z ostatnich lat pracy Anny Baumgart, jak i wcześniejsze, mało znane prace z cyklu Kołysanki dla Anki. Wystawa była próbą przedstawienia dwóch ważnych momentów w twórczości filmowej artystki oraz ujęcia ich w ramy koncepcyjne.