ŁAŹNIA 1 2009 - PROJEKT ARTYSTYCZNY SZTUKA PO GODZINACH
17.04 – 31.05.2009
Otwarcie wystawy 17.04.2009, godz. 18:00
 
Artyści: Kuba Bielawski, Iza Chamczyk, Dorota Chilińska, Iza Cieszko, Ania Cygańczyk, Monika Gałaj, Ola Grudzińska, Maciek Jabłoński, Bartek Jarmoliński, Janusz Krysztop, Sebastian Kularski, Anka Leśniak, Izabela Maciejewska, Aga Munk, Gosia Piotrowska,  Karolina Stępniowska, Norbert Trzeciak, Andrzej Wasilewski, Remik Wojaczek.

W 2002 roku w gdańskim Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” miała miejsce wystawa pt. „Sposób na życie”. Ekspozycja pokazała, co jest źródłem dochodów polskich artystów. Wzięli w niej udział już uznani polscy twórcy, m.in. Przemysław Kwiek, Anna Baumgart, Julita Wójcik, Robert Rumas. Wydawałoby się, że tacy artyści powinni mieć zapewnione stypendium za swoją twórczość, znaną nie tylko w Polsce, a wielu z nich zarabia na życie malując kwiatki, prowadząc bufet lub projektując reklamy.
„Sztuka po godzinach” nawiązuje do tamtej wystawy, analizuje figurę polskiego artysty z nieco zaskakującej, ekonomicznej strony rozszerzając optykę o twórców młodych. Do udziału w projekcie zaproszeni zostali  twórcy z całej Polski, którzy niedawno ukończyli uczelnię zaczynając borykać się z problemami polskiej rzeczywistości. Codzienność ich nie rozpieszcza. Istniejący system stypendialny często nie pokrywa potrzeb minimum socjalnego, nie mówiąc o sfinansowaniu kosztów „wytworzenia sztuki” a droga do państwowych pieniędzy jest często długa i kręta.  Alternatywą jest nonkonformistyczna postawa wykonawców wolnego zawodu, ale wtedy często energię zabija pogoń za chałturniczymi zleceniami. Wytwarza to paradoksalną sytuację, w której artyści zmuszeni są do tworzenia sztuki „zaocznie”, w nocy, w wolnej chwili, w pośpiechu.   W Polsce ciągle jeszcze brakuje spójnej, przemyślanej strategii/polityki promocji młodej sztuki. Jak w takiej sytuacji odnajdują się młodzi? Czy rezygnują z własnych marzeń na rzecz prozy życia codziennego?
Jaką drogę wybrać? Pogoń za pieniądzem czy „biedną” niezależność?
Sztuka po godzinach” analizuje warunki w jakich powstaje „młoda sztuka”. Jest także pytaniem o funkcjonowanie na jej rynku. Za jakie kwoty artyści sprzedają swoje prace i czy najbardziej istotne dla nich samych realizacje twórcze cieszą się komercyjnym wzięciem.

Kuratorki: Agnieszka Kulazińska, Anka Leśniak
 
  
 
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska