Pokaz Aliny Żemojdzin został odwołany.
6.03.2009
Wszystkie kosmetyki (kremy, balsamy, żele, peelingi) opracowane zostały wedle ścisłej receptury, we współpracy z apteką przyszpitalną i powinny prawidłowo działać w przewidziany na etykiecie sposób.
Projekt Aliny Żemojdzin powstał jako praca dyplomowa w Pracowni Intermedialnej Grzegorza Klamana na ASP w Gdańsku.
"Dążenie do piękna zyskało w obecnym stadium kultury masowej rangę imperatywu, do którego każda kobieta odnosi swoją fizyczność. Zasada piękne czyli dobre, wypierająca trzeci element, prawdziwe stała się przedmiotem analizy Aliny Żemojdzin. Suma zachowań ludzkich dostarcza bogatego materiału na temat zależności rynku, konsumpcji, kultury i poruszającego się w tej przestrzeni człowieka, podlegającego presji, chcącego sprostać wymogom wzorców wdrukowanych w podświadomość. Jednostki stającej wobec często dramatycznych decyzji o ingerencji w kształt własnego ciała. I tu pojawia się zabieg, na którym skupiła się autorka – liposukcja czyli odrzucenie, odessanie niechcianego tłuszczu. Dla Aliny sytuacja, gdzie w wyniku zabiegu żywa tkanka przestaje być integralną częścią danego człowieka, a staje się materiałem, surowcem jest wyrazem uprzedmiotowienia całej osoby poddanej obróbce rynkowo – marketingowej.
Wracając do samej materii tłuszczu jako niechcianej nadwyżki ciała, Alina w sobie tylko wiadomy sposób, pozyskała pewną ilość tej substancji i stosując swoisty podstęp, jako typową strategię współczesnej kultury i ekonomii, użyła ją do stworzenia linii kosmetyków o właściwościach wyszczuplających. Niechciany tłuszcz wraca w formie elegancko opakowanych kosmetyków, aby z powrotem wniknąć w ludzkie ciało. Zasada recyklingu wydaje się być powszechna w naszej rzeczywistości. Tutaj jednak staje się gorzką ironią na temat zmagania się człowieka za swoją ułomnością i analizą paradoksów, do których mogą prowadzić sztucznie wykreowane potrzeby."
Robert Kaja – fragment recenzji pracy dyplomowej
Kurator programu: Agnieszka Kulazińska