Festiwal „Wilno w Gdańsku” już na stałe wpisał się do kalendarza wydarzeń w Gdańsku. W tym roku zapraszamy na jubileuszową, piątą edycję Festiwalu, na której szerzej zaprezentujemy malarstwo litewskie.
W Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia pokazane zostaną prace Jonasa Gasiūnasa. Artysta pracuje jako wykładowca na wileńskiej Akademii Sztuk Pięknych, od lat pozostaje wierny malarstwu. W 2009 roku został laureatem nagrody Swedenbanku, w uzasadnieniu wskazano na jego wkład w rozwój malarstwa rozszerzonego. Artystę interesują mechanizmy indywidualnej pamięci oraz historycznej zmiany będącej doświadczeniem pokolenia, urodzonego w czasach ZSRR malarza. Gasiūnas maluje przy użyciu dymu, który w jego płótnach jest narzędziem zacierania granic między fikcją a rzeczywistością.
|
|
Projekt Grupa Cooltūristės dotyka problemu wolności politycznej i wolności jednostki. Gdańsk w stereotypowym postrzeganiu to kolebka Solidarności, ruchu, który zapoczątkował zmiany w Europie Środkowo-Centralnej. Interwencja Cooltūristės skupia się wokół urodzonej w Gdańsku aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. W 1982 roku uhonorowana ona została Złotą Palmą w Cannes za najlepszą rolę kobiecą w filmie Karoly Makka „Inne spojrzenie” („Egymásra nézve”). Film był pierwszym w bloku wschodnim obrazem podejmującym zakazany temat homoseksualnej miłości. Interwencja odchodząc od stereotypowego obrazu miasta wolności, skupia się na zagadnieniach wolności jednostki i swobody artystycznej.
W tegorocznej edycji Festiwalu swoją premierę będzie miał program rezydencyjny dla litewskich artystów „VNO-GDN”. Jego celem jest budowa symbolicznego, twórczego mostu między Gdańskiem a Wilnem, dwoma miastami bliskimi i odległymi zarazem, powiązanymi historycznie ze sobą, oddalonymi chociażby przez brak bezpośredniego lotniczego połączenia. Artyści podczas tegorocznej rezydencji the more I see, the less I grasp. White noise, podejmą temat nadmiaru informacji oraz szumu kreowanego przez współczesne media.
UWAGA! 6 września 2012, godz. 18:00
Wernisaż Andriusa Zakarauskasa „The Wrong Side and the Right Side” Galeria Akademii Sztuk Pięknych, ul. Chlebnicka 13/16
We współpracy z Akademią Sztuk Pięknych przygotowana została wystawa prac Andriusa Zakarauskasa. Jego malarstwo porusza się pomiędzy tradycją sztuki abstrakcyjnej a figuratywnej. W cyklu prac z 2012 roku The Wrong Side and the Right Side, artysta zwraca się w stronę abstrakcji, eliminując wszelkie elementy figuratywne. Zakarauskas pozostaje jednak wierny podstawowym zasadom malarstwa, widocznym w wyraźnych pociągnięciach pędzla, użytych kolorach oraz kompozycji. W 2009 roku Andrius Zakarauskas otrzymał nagrodę w litewskim konkursie Young Painter Prize (Nagroda Młodego Malarza).