Artyści
Dziadkiewicz Roman
Artysta interdyscyplinarny. Poeta, malarz, autor filmów wideo, obiektów, instalacji. Autor tekstów krytycznych i teoretycznych.
Urodził się w 1972 roku w Opolu.
Studiował w Akademii Pedagogicznej w Opolu oraz na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, gdzie w 1997 roku otrzymał dyplom w pracowni prof. Stanisława Rodzińskiego.
Działania Romana Dziadkiewicza wykraczają poza granice tradycyjnie pojmowanej sztuki. Zajmuje się on bowiem edukacją pozainstytucjonalną, tworzy projekty na pograniczu sztuki i aktywności społecznej, badając relacje między indywidualnością artysty a szerokim kontekstem społeczno-politycznym oraz innymi dziedzinami kultury i życia. Jego projekty często przyjmują formę warsztatów (Warsztaty myślenia, 2004), ankiet (np. Co jest ważne a co najważniejsze, od 2000), tekstów i manifestów (np. Manifest nicnierobienia, 2004). Realizuje je zazwyczaj we współpracy z zapraszanymi do udziału partnerami, w ramach kolektywnych inicjatyw, takich jak Stowarzyszenie Artystyczne „Ośrodek Zdrowia” (SAOZ) czy „fundacja36,6”. Działające w latach 1999-2002 w Krakowie Stowarzyszenie Artystyczne „Ośrodek Zdrowia”, którego pomysłodawcą i prezesem był Dziadkiewicz, organizowało warsztaty, koncerty, wystawy, pokazy, międzynarodowe spotkania artystów, działania w przestrzeni społecznej.
W maju 2003 roku jako rozwinięcie działań SAOZ Roman Dziadkiewicz i muzyk Wojciech Kosma założyli „fundację36,6” działającą jako kolektyw artystów i aktywistów, co jeszcze bardziej przesunęło zainteresowanie ze sztuki w stronę badania społecznego, politycznego czy ekonomicznego kontekstu kultury. Jedną z pierwszych akcji zrealizowanych przez artystów „fundacji36,6” (Dziadkiewicz, Zorka Wollny, Mateusz Kula i Michał Kowalski) była Wycieczka do Krakowa (2003), w czasie której na kilka dni wcielili się w turystów i z tej perspektywy obserwowali miasto, w którym w rzeczywistości mieszkali na stałe. Działania fundacji skupiają się na warsztatach, konferencjach, dyskusjach, zdarzeniach artystycznych. Jednym z ostatnich projektów jest powołanie „36,6academy”, mającego działać na zasadzie Deleuziańskiego kłącza projektu pozainstytucjonalnej edukacji, samo-edukacji poprzez dialog i kontakt bezpośredni.
Mieszka i pracuje w Krakowie.
Roman Dziadkiewicz współuczestniczył w wystawie zbiorowej zorganizowanej w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, pod tytułem Re:location/Shake (2004), opierającej się na komunikacji między artystami, instytucjami artystycznymi i publicznością. Ponadto w 2009 roku wziął udział w projekcie Under the bridge, zakładającego osiem artystycznych interwencji w miejskie przestrzenie Gdańska i Liverpoolu.