Malarz, akcjoner, projektant graficzny, teoretyk sztuki, pedagog. Urodzony w 1955 roku w Warszawie, mieszka w Warszawie.
Studiował malarstwo w latach 1975-1980 w pracowni Stefana Gierowskiego na Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W obrazach z cyklu dyplomowego, ich kolorystyce i nastroju, przekazał brzydotę i tandetę życia w blokowisku, a szerzej - w Polsce czasów realnego socjalizmu. Spotkało się to z cenzorską ingerencją władz uczelni.
W początku lat 80. malował abstrakcyjne, wielobarwne kompozycje złożone z powtarzalnych elementów bądź uproszczonych, syntetycznych kształtów naturalnych. W 1983 związał się z Gruppą, uczestnicząc w niemal wszystkich jej wystąpieniach, współredagując też jej pismo "Oj dobrze już", w którym zamieszczał liczne teksty teoretyczne. Po 1989 malarstwo Sobczyka, pozostając figuratywnym, stawało się dekoracyjne i ornamentalne - często w ten sposób przemalowywał swe stare obrazy, nadając im nowy formalny "kostium"Poza malarstwem artysta tworzy instalacje i obiekty przestrzenne. Pisze teksty teoretyczne i literackie. W latach 90. tworzył kompozycje oparte na celowo ograniczonym zasobie motywów, które - również w tytułach - zdradzają zainteresowanie artysty grą znaczeń.
W 2016 roku w Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia zaprezentowano wystawę Marka Sobczyka i Jarosława Modzelewskiego pt. Tabela Co? Czym? [Polityka]. Na wystawie znalazło się kilkadziesiąt prac indywidualnych oraz namalowanych wspólnie przez artystów w latach 2000-2014. Z Gdańskiem związana jest część artystycznych projektów Modzelewskiego i Sobczyka, między innymi te, które powstały podczas ich wspólnego pobytu studyjnego w tym mieście.
Jarosław Modzelewski i Marek Sobczyk są absolwentami Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W roku 1982 założyli formację artystyczną GRUPPA, której członkowie (m.in. Ryszard Woźniak, Paweł Kowalewski, Włodzimierz Pawlak, Ryszard Grzyb) reprezentowali popularny w sztuce lat 80. nurt neokspresjonizmu. Głównym tematem działań GRUPPY, na które składały się działalność malarska, wydawnicza, koncerty i odczyty, były ironiczne nawiązania do realiów stanu wojennego.
Modzelewski i Sobczyk od 1984 r., niezależnie od indywidualnej działalności artystycznej, okazjonalnie podejmują wspólne malowanie wielkoformatowych obrazów, które powstają zawsze poza pracowniami, podczas swoistych „podróży artystycznych”.