ŁAŹNIA 2 2017 - Jak czytać sztukę dziś? – dyskusja wokół książki „Sztuka w naszym wieku
15 marca (środa) o godz. 18.00 zapraszamy do Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 w Nowym Porcie na trzecie spotkanie w ramach cyklu wykładów o sztuce współczesnej. Punktem wyjścia do rozmowy będzie publikacja „Sztuka w naszym wieku”. Na pytanie, jak czytać sztukę dziś, spróbują odpowiedzieć zaproszeni goście – artystka Elżbieta Jabłońska, galerzysta i kurator Dawid Radziszewski oraz Kamila Bondar, prezes FSP ING. Spotkanie poprowadzi Dorota Walentynowicz.
 
 
-----
„Sztuka w naszym wieku” to złożona z mini-esejów opowieść o świecie sztuki współczesnej. Bogato i zaskakująco ilustrowana reprodukcjami dzieł współczesnych polskich artystów stanowi świetną propozycję dla wszystkich, którzy chcieliby lepiej zrozumieć mechanizmy rządzące dzisiejszym „art worldem”.
 
Czy sztuka musi być ładna? Jak odróżnić sztukę od tego, co tylko wygląda jak sztuka? Czy artyści żyją ze sztuki i z czego się biorą ceny ich dzieł? W zabawnych lub poważnych, często prowokacyjnych tekstach profesjonaliści udzielają odpowiedzi na te i inne pytania o sztukę współczesną. Podczas spotkania w przystępny sposób omówimy najważniejsze zagadnienia sztuki współczesnej.
 
Wśród autorów publikacji znajdziemy – dyrektorkę Zachęty Hannę Wróblewska, dziennikarkę Dorotę Jarecką, wicedyrektora Muzeum Sztuki Nowoczesnej Sebastiana Cichockiego, artystę Oskara Dawickiego, galerzystę i pisarza Łukasza Gorczycę, historyk sztuki Marię Poprzęcką i wiele innych uznanych postaci świata sztuki.
 
 
 
-----
Goście spotkania:
 
Elżbieta Jabłońska – w latach 1990-1995 studiowała na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Brała udział w wielu wystawach zbiorowych i indywidualnych. W jej dorobku znajdują się działania długofalowe oparte na współpracy z instytucjami kultury i publicznością, projekty aktywizujące różne środowiska oraz próby kuratorskie (Powtarzam je by doścignąć, Muzeum Sztuki, Łódź, 2009). Twórczość Jabłońskiej wpisywana jest często w obręb sztuki feministycznej czy postfeministycznej, choć artystka unika tak jednoznacznego przypisania. Tworzy głównie instalacje, fotografie, performance oraz działania czasowo-przestrzenne. Wykorzystując i przekształcając popkulturowe stereotypy i klisze kobiecości prowadzi przepełnioną ironią grę z rolami społecznymi przypisanymi kobiecie, a jednocześnie – z mechanizmami instytucji sztuki. Poddaje też refleksji zaangażowanie społeczne artystów (cykl „Pomaganie”) oraz bada relacje semantyczne, niepokoi widza nieadekwatnością formy i treści językowego zapisu (neony).
 
Dawid Radziszewski – kurator, galerzysta. W latach 2005–2013 prowadził Galerię Pies w Poznaniu, od lutego 2013 właściciel Galerii Dawid Radziszewski w Warszawie. Kurator ponad stu wystaw indywidualnych i zbiorowych, takich jak Wystawa dla podróżnych (dworzec PKP, Zielona Góra 2003), Tęsknota za malarstwem (Muzeum Ziemi Lubuskiej, Zielona Góra 2005), Tarnów. 1000 lat nowoczesności (BWA, Tarnów 2010–2011), Powrót do domu (b. klasztor ss. Koletek, Kraków 2013). Redaktor (wraz z Ewą Łączyńską-Widz) książki Tarnów. 1000 lat nowoczesności (Stowarzyszenie 40 000 Malarzy, Warszawa 2010) poświęconej modernizmowi peryferii, a także katalogu Adam Rzepecki. Preferuję bardziej zrzutę niż kulturę (BWA Sokół, Nowy Sącz 2013).
 
Kamila Bondar – absolwentka Szkoły Głównej Handlowej i CEMS (Community of European Management Schools), menedżerka kultury, koordynatorka wydarzeń artystycznych, współpracowniczka galerii Raster (2008–2015) oraz wytwórni Lado ABC (2011–2013). Organizatorka międzynarodowych projektów Villa Reykjavík, Villa Tokyo i Villa Toronto. Wcześniej przez wiele lat pracowniczka firmy Reuters w Dubaju, Genewie i Nowym Jorku, a potem (2007–2014) BNP Paribas w Warszawie. Obecnie prezes zarządu Fundacji Sztuki Polskiej ING.
 
Dorota Walentynowicz – absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu (fotografia, 2005), Uniwersytetu Gdańskiego (Filologia Klasyczna, 2001) i Królewskiej Akademii Sztuki w Hadze NL (Art-Science, 2007); laureatka licznych stypendiów (m.in. Stypendium MKiDN RP, Holenderskiego Stypendium im. Huygensa), uczestniczka rezydencji (m.in. Kunsthalle w Krems, Museumsquartier w Wiedniu, Kunsthalle Andratx, Apollonia European Art Exchanges, Strasbourg). Artystka wizualna, pracuje w obszarze fotografii, nowych mediów, instalacji i performansu. Charakterystyczną cechą jej twórczości jest ciągły proces dialektycznego sprzężenia pomiędzy technologią i naturą, teorią i praktyką, logiką i intuicyjnym poznaniem.
 
 
 
 
-----
"Sztuka w naszym wieku"
Wydawca: Fundacja Sztuki Polskiej ING
Partner: Zachęta – Narodowa Galeria Sztuki
Koncept publikacji: Kamila Bondar
Redakcja: Magdalena Miecznicka
Oprawa graficzna: Jakub de Barbaro
Autorzy:Jakub Banasiak, Kamila Bondar, Klara Czerniewska, Sebastian Cichocki, Marta Czyż, Oskar Dawicki, Łukasz Gorczyca, Dorota Jarecka, Ewa Łączyńska-Widz, Krzysztof Nowakowski, Maria Poprzęcka, Dawid Radziszewski, Karol Sienkiewicz, Hanna Wróblewska, Iwo Zmyślony, Szymon Żydek
 
 
 
 
-----
Cykl wykładów o sztuce współczesnej – opis.
 
W powszechnym obiegu sztuka współczesna to przestrzeń niezrozumiała, niedostępna i skierowana do wąskiego grona odbiorców. Tymczasem dyskusje o sztuce nie muszą być hermetyczne. Każdy z nas zadaje sobie jakieś pytania na jej temat. Jak odróżnić arcydzieło od sztampy? Kto jest dzisiaj artystą? Podczas cyklu spotkań będziemy szukali odpowiedzi na pytania, które może postawić sobie każdy z nas - a będące jednocześnie ścisłym obszarem zainteresowań sztuki współczesnej jak np.: Czy każdy jest sobą, jeśli to w ogóle ważne?
 
 
-----
Program wykładów:
 
21 marca 2017 I godz. 18.00 I Centrum Sztuki Współczesnej ŁAŹNIA 2 I Nowy Port
dr Hubert Bilewicz Ciało jako materiał sztuki
 

Cykl wykładów o sztuce współczesnej realizowany jest w ramach zadanie „Nowy Port. W Centrum”, realizowanego w ramach projektu „Rewitalizacja Nowego Portu w Gdańsku”.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska