ŁAŹNIA 1 2010 - Warsztaty Filozoficzne ECO OKO
Zapraszamy na warsztaty twórczego i krytycznego myślenia oparte na tekstach i kontekstach społeczno-kulturowych z zakresu filozofii, sztuki, przekazu medialnego oraz bezpośredniego doświadczenia uczestników.

Ujmując przestrzeń jako systemy znaków, będziemy zastanawiać się nad znaczeniami, które wyłaniają się z naszego codziennego doświadczenia i jednocześnie je kształtują. Pytania o genealogię różnych zjawisk odsłonią problematykę tożsamości, historii, polityki głosu, procesów komunikacji, wolności i równości.

Zajęcia mają na celu, poprzez gry i zabawy, działania twórcze, refleksję i dyskusję, kształtowanie postaw otwartości, tolerancji, wzrost samoświadomości kulturowej oraz umiejętności operowania znakami i znaczeniami kulturowymi. Są dostosowane do wieku uczestników.

Każdy warsztat jest wzbogacony cytatami filmowymi oraz nawiązuje do aktualnych wystaw i wydarzeń Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia.

Tematy:

1. Uniwersalne życzenia
Od uniwersalnych życzeń do utopii. O ciągłej „potrzebie tworzenia widzeń” (S. Themerson) i o tym, jak stają się one elementami rzeczywistości.
2. Jarmark Europa
Wielokulturowość, mobilność, nomadyzm. Miejsce, historia, tożsamość.
3. Nic się z dada nie zdarza
Jaki jest rewers wolności, jakie są pułapki kulturowe? Co po epoce tolerancji, wolności, coca coli, Madonny, Matrixa?
4. Zakłócenia w emisji
Warsztat ćwiczący umiejętność zmieniania, zaburzania i łamania przekazów medialnych.
5. Gmach kultury
Reinterpretacje mitów.
6. Eko Eco komunikacja
Jak nie zostać ”kulturowym frajerem” w nadmiarze informacji? Ekologia informacji i higiena komunikacji. Człowiek -  komunikacja – nowe media.



prowadzenie: Elżbieta Okroy, Ewa Okroy

Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
ul.    Jaskółcza 1, Gdańsk
kontakt: 58 305 40 50

warsztaty trwają ok. 90-120 minut
termin do uzgodnienia

WARSZTATY SĄ BEZPŁATNE


Ewa Okroy, Elżbieta Okroy – obie ukończyły filozofię, obecnie doktoryzują się w Zakładzie Filozofii Wychowania i Studiów Kulturowych Uniwersytetu Gdańskiego; w warsztatach starają się realizować postulaty pedagogiki twórczości oraz pedagogiki krytycznej.
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska