2015 - Aplikacja „Protest”
Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia / Close Stranger
 
Protest - aplikacja mobilna
Piotr Wyrzykowski

Aplikacja Obywatelskiego Sprzeciwu
kurator: Agnieszka Kulazińska
 
 
 
Protestuję więc jestem. 
Albert Camus
 
Aplikacja „Protest” to narzędzie do wyrażenia obywatelskiej krytycznej opinii. Umożliwia ona przeprowadzenie wirtualnej pokojowej demonstracji w dowolnym miejscu na świecie. Napisz slogan, nagraj krótkie wideo i podziel się swoim głosem z innymi. Twój protest będzie dostępny na „linii protestów”. Najbliższe protesty możesz przeglądać w trybie rozszerzonej rzeczywistości.
 
Deklaracja „Protest”.
1. Protesty nie są wieczne.
2. Protesty potrzebują twojego poparcia.
3. Protesty z większą ilością poparcia żyją dłużej.
4. Protesty z większą ilością sprzeciwów umierają szybciej.
5. Twój protest może być tym, który zabije dany protest.
6. Protest, poparcie i sprzeciw muszą być dokonywane ze świadomością.
 
 
Aplikacja Protest będzie prezentowana w ramach WRO 2015: http://wro2015.wrocenter.pl/site/pl/exhibitions/exhibition-in-the-university-library/
 
 
Piotr Wyrzykowski
Urodzony w 1968 roku w Gdańsku, jest jednym z najciekawszych polskich artystów tworzących wideo. Studiował architekturę wnętrz i malarstwo na ASP w Gdańsku, uzyskał dyplom w pracowni intermedialnej prof. Witosława Czerwonki. Twórczość artystyczną rozpoczynał jako performer. Dziś łączy wiele mediów, od internetu po przestrzeń publiczną.

Do najbardziej znanych prac należą: „Copyright”, „Beta Nassau”, „Runner”, „Cyborg's Sex Manual”, „There Is No Body”, czy „Atomic Love” oraz jako CUKT: „Kampania prezydencka Wiktorii Cukt” i „Dzień Sztuki”. W swojej praktyce wykorzystuje wideo, animację komputerową, fotografię i internet.

W latach dziewięćdziesiątych aktywnie uczestniczył w gdańskim środowisku artystycznym (członek Stowarzyszenia Aktywności Społecznej, członek Fundacji Open Atelier, wiceprezes Fundacji Wyspa Progress). W 1995 roku został współzałożycielem i dyrektorem artystycznym grupy CUKT (Centralny Urząd Kultury Technicznej). W 1995 roku otrzymał pierwszą, a w 1997 drugą nagrodę na festiwalu WRO. Nominowany do Nagrody „Spojrzenia” Fundacji Kultury Deutsche Bank w 2003 roku.
Mieszka i pracuje w Kijowie oraz Gdańsku.
 

 
Close Stranger / Bliski Nieznajomy
Projekt Close Stranger / Bliski Nieznajomy realizowany jest od końca 2012 do czerwca 2015 roku, przez CSW „Łaźnia”, Kaliningrad Branch of the National Centre for Contemporary Arts oraz Culture Communication Centre (Kłajpeda, Litwa). W ramach projektu organizowane są wystawy, publikacje, wyprawy badawcze, pobyty rezydencyjne dla artystów wizualnych i dźwiękowych z Gdańska, Kaliningradu i Kłajpedy, konferencje naukowe, warsztaty i inne działania artystyczne. Projekt jest realizowany dzięki grantowi w ramach Lithuania-Poland-Russia ENPI Cross-border Cooperation Programme 2007-2013. Jest to kolejny międzynarodowy projekt obok Art Line dofinansowany z środków unijnych wpisany jako element projektu Cities on the Egde.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska