ŁAŹNIA 2 2015 - Europejska Noc Muzeów
 
 
ul. Strajku Dokerów 5, 80-544 Gdańsk-Nowy Port 
Termin: 16 maja 2015, godz. 17:00-24:00
 
W tym roku wyjątkowo zapraszamy tylko do Łaźni 2 w Nowym Porcie.
 
 
 
Program:
 
17:00 - 24:00 Nearly Human – wystawa
Oprowadzanie po wystawie z przewodnikiem o godz. 18:00, 19:00, 20:00, 21:00, 22:00.
17:00-22:00 Animacja Rotoskopowa - warsztaty
18:00 -20:00 Nowy Port mówi – oprowadzanie po dzielnicy z przewodnikiem
19:00 - 20:00 Płynna ponowoczesność - wykład prof. Marka Adamca
19:00-20:00 Płynna ponowoczesność - wykład prof. Tomasza Szkudlarka
20:00 - 22:00 T`ien Lai - koncert
20:30 - 21:00 Forever Young |2012 | 12’43’’ | reż. Robin Lipo – projekcja filmu
21:00 - 22:40 Uciekinier z Nowego Jorku |2013 | 98’ | Niemcy, USA, Republika Środkowoafrykańska | reż. Michel Obert – projekcja filmu
 
 
 
Co: Nearly Human – wystawa
Gdzie: sala wystawiennicza
Kiedy: 17:00-22:00
Kurator: Jasia Reinhardt
Wstęp wolny
 
W czasie Nocy Muzeów w godzinach od 17:00 do 24:00 będzie można obejrzeć ekspozycję „Nearly Human”. Tematem tej wystawy jest ludzka wyobraźnia i jej pragnienie stworzenia równoległego świata maszyn, kukiełek, lalek, automatów i robotów, które są prawie takie jak my, ale nie do końca. Wystawa prezentuje prace ok. 70 artystów. Znalazły się tam prace przedstawiające historię idei tworzenia obiektów na wzór człowieka: Pierre Bastien, Daisuke Furuike, Theo Jansen i Chico MacMurtrie oraz sześć prac kinetycznych (takich artystów jak: Richard Kriesche, Tim Lewis, Tony Oursler, Studio Azzurro, Jim Whiting i Christiaan Zwanikken). O pełnych godzinach wystawę będzie można obejrzeć z przewodnikiem.
 
Co: NOWY PORT MÓWI – oprowadzanie po dzielnicy z przewodnikiem
Gdzie: zbiórka przed wejściem do CSW Łaźnia2
Kiedy: 18:00
Prowadzenie: Karolina Pochwatka
Wstęp wolny
 
Po zeszłorocznych wycieczkach po Dolnym Mieście, Starym Przedmieściu i Olszynce, w tym roku zapraszamy na kolejny spacer w ramach cyklu „Miasto mówi”. Patrząc na dotychczasowe lokalizacje, Nowy Port zdaje się być ich naturalną kontynuacją: podobnie jak Dolne Miasto położony jest poza typowymi szlakami turystycznymi i, tak samo jak ono, wbrew położeniu, ma bardzo dużo do zaoferowania. To tutaj, nie w sercu turystycznego Gdańska, najłatwiej udawać, że życie to film, bo praktycznie każda ulica, każdy skwer to gotowy plan filmowy nie wymagających dodatkowych zabiegów, czy upiększeń. To praktycznie miasto w mieście, dumne i osobne, wyróżniające się nie tylko architekturą, ale także mieszkańcami, opowieściami, legendami i miejskimi baśniami. Zapraszamy na wspólne zwiedzanie i odkrywanie kilku z zapomnianych twarzy Nowego Portu.
 
Co: Animacja Rotoskopowa - warsztaty
Gdzie: sala 24
Kiedy: 17:00-22:00
Prowadzenie: Robert Turło i Yach Paszkiewicz
Wstę wolny.
 
W Noc Muzeów zapraszamy na specjalną edycję warsztatów animacji. W tym roku podejmiemy próbę realizacji teledysku techniką tzw. rotoskopii rysunkowej. Na specjalnie przygotowanych pulpitach będziemy przerysowywali gotowe materiały filmowe, a także sceny nagrane przy pomocy kamery i greenboxa. Każdy uczestnik warsztatów stworzy kilka sekund filmu. Za ścieżkę dźwiękową posłuży nam krótki i dynamiczny utwór gdańskiego gitarzysty Jacka Kuleszy.
Animacja będzie powstawać na papierze dzięki czemu uzyska niepowtarzalną strukturę kreski i wyjątkowy kolor. Jednocześnie klatki zostaną szybko przeniesione do pamięci komputera i łączone w jedną plastyczną kompozycję.
 
 
Co: Pomiędzy - międzypokoleniowe warsztaty szycia
Gdzie: lobby
Kiedy: 18:00-22:00
Prowadzenie: Anna Meronk
Wstęp wolny
 
„Pomiędzy”- międzypokoleniowy warsztat szycia. Bycie pomiędzy to specyficzny stan umysłu, który gdyby odnieść go do historii antropologii kultury można określić jako stan zawieszenia jednostki. Arnold van Gennep, twórca koncepcji obrzędów przejścia definiuj go jako okres przejściowy tuż przed włączeniem do kolejnej fazy życia. Jednostka straciła poprzednią rolę społeczną, ale jeszcze nie nabyła nowej. Rytuały przejścia - chrzest, wchodzenie w dorosłość, zaślubiny, macierzyństwo etc- pomagają jej porzucić stary porządek rzeczy i wejść do „nowego świata” Jednak przez jakiś czas - od kilku minut a czasami do kilku lat -  jej status pozostaje zawieszony między dawną i nową rolą, między starą i nową tożsamością. 
 
Czy współcześnie wyswobodzeni/(wolni?) od wszelkich ograniczeń i ról społecznych jakie narzucały nam minione pokolenia nie jesteśmy uwikłani na bycie POMIĘDZY? (pomiędzy gloryfikowaną witalnością a odrzucaną starością?)Czy nie błąkamy się w przestrzeni społecznej (i wirtualnej) unikając wyznaczania sobie celu i drogi? I czym ostatecznie jest rytuał dzisiaj? Na te pytanie być może uda nam się znaleźć odpowiedź podczas międzypokoleniowego warsztatu szycia sukni, której fragment „uszyty” zostanie z osobistych przeżyć i refleksji uczestników podczas majowego warsztatu. Finalnie suknia w formie instalacji artystycznej zaprezentowana zostanie podczas sierpniowego festiwalu „Cud nad Martwą Wisłą” w Nowym Porcie. Warsztatom towarzyszyć będą filmy video wykład prof. Tomasza Szkudlarka o godz. 19.00 w Kinoporcie.
 
Co: T`ien Lai - koncert
Gdzie: parking przez CSW  Łaźnia 2
Kiedy: 20:00
Wstęp wolny
 
Zespół T'ien Lai powstał w 2012 r. z inicjatywy Łukasza Jędrzejczaka (So Slow, Alameda 5) i Kuby Ziołka (Stara Rzeka, Innercity Ensemble) w wyniku poszukiwań nowych formuł muzyki medytacyjnej, elektronicznej i elektro-akustycznej. Debiutancki album "Da'at" wydany przez Monotype Records w 2013 charakteryzował się brzmieniem starych PRL-owskich radioodbiorników. Jesienią 2015 ukarze się drugi krążek duetu, zatytułowany "RHTHM". Będzie podsumowaniem zabaw z muzyką pulsacyjną i rytmami. Znajdzie się na nim muzyka żywa i energetyczna.
Od początku 2015 roku T'ien Lai gra jako kwartet. Do składu dołączyli Rafał Kołacki (Hati, Innercity Ensemble, Mammoth Ulthana) oraz Mikołaj Zieliński (Alameda 3, Alameda 5, Rara) na afrykańskich instrumentach perkusyjnych i perkusjonaliach. Jędrzejczak i Ziołek powrócili do dźwięków syntetycznych, które kontrastują z organicznym brzmieniem instrumentów perkusyjnych. Efektem ich współpracy jest muzyka elektroniczna z quasi-szamańskich transów, surowa, niemalże industrialnie rytmiczna, niczym pastisz współczesnej muzyki techno.
 
Co: Forever Young |2012 | 12’43’’ | reż. Robin Lipo – projekcja filmu
Gdzie: Kinoport
Kiedy: 20:30
Wstęp wolny
 
Nasze współczesne życie toczy się równolegle w dwóch rzeczywistościach: tej w internecie i tej dotykalnej. Coraz więcej naszej aktywności, obecności i kontaktów przenosimy w wirtualne przestrzenie internetu; tworzymy własną podwójną tożsamość na takich portalach jak facebook, pinterest czy twitter. Co się stanie z naszymi wirtualnymi profilami, kiedy umrzemy? Film Czecha Robina Lipo pokazuje właśnie możliwy scenariusz, oparty zresztą na rzeczywistych wydarzeniach. Film otrzymał II nagroda ex aequo na 6 IN OUT FESTIVALU w 2012 roku. 
 
Co: Uciekinier z Nowego Jorku |2013 | 98’ | Niemcy, USA, Republika Środkowoafrykańska | reż. Michel Obert – projekcja filmu
Gdzie: Kinoport
Kiedy: 21:00
Wstęp wolny
 
Docs Against Gravity Film Festival – Grand Prix Dolnego Śląska – Nagroda Marszałka Województwa Dolnośląskiego.
Amerykański muzykolog, etnolog i globtroter Louis Sarno w młodości usłyszał w radiu pewną piosenkę, która wyjątkowo poruszyła jego wyobraźnię i zafascynowała tak bardzo, że postanowił prześledzić jej historię. Zaprowadziło go to do środkowoafrykańskiego tropikalnego lasu, gdzie odnalazł plemię Pigmejów o nazwie Bajaka. Nigdy już nie wrócił do rodzinnego domu. Ten niezwykły obraz, wyróżniony nagrodą główną na festiwalu IDFA w Amsterdamie jest debiutem reżyserskim niemieckiego dziennikarza i autora Michaela Oberta, który poznał historię Louisa Sarno dzięki przyjaźni z Jimem Jarmuschem.
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska