ŁAŹNIA 2 2014 - NOC MUZEÓW - NOWY PORT
CEA ŁAŹNIA 2 – NOWY PORT
ul. Strajku Dokerów 5
17 maja 2014
start: 14.00
 
 
14:00 – 01:00
ART+SCIENCE MEETING: Zwiedzanie wystawy HISTERYCZNE ROBOTY – BILL VORN
CEA Łaźnia 2 / Sala wystawowa
Zapraszamy do obejrzenia wystawy kanadyjskiego artysty Billa Vorna prezentowanej w CEA Łaźnia 2. „Histeryczne maszyny” to projekt oparty na idei dekonstrukcji, sugerujący dysfunkcyjne, absurdalne i dewiacyjne zachowania funkcjonalnej maszyny. Każda z sześciu histerycznych maszyn posiada „ciało” oraz system sensoryczny, monitorowy oraz kontrolny, które działają jak autonomiczny, reaktywny system nerwowy. Czujniki pozwalają robotom wykryć obecność człowieka znajdującego się w pobliskim otoczeniu i reagują na widzów zgodnie z ilością bodźców jakie otrzymają. Celem projektu jest wywołanie w widzu empatii względem „postaci”, które nie są przecież niczym niż metalowymi strukturami.
Bill Vorn to kanadyjski artysta aktywny na polu sztuki robotycznej od 1992 roku. W swoich instalacjach i performansach wykorzystuje robotykę i techniki śledzenie ruchu, dźwięk, światło, wideo i procesy cybernetyczne. Prowadzi badania nad tworzeniem sztucznego życia i technologiami Agent wykorzystując artystyczną pracę opartą na estetyce sztucznych zachowań. http://artandsciencemeeting.pl
 
Tegoroczna edycja projektu uzyskała Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.
 
 
18:00 – 01:00
Wystawa zdjęć z warsztatów charakteryzacji filmowej i teatralnej „Port Art”
Miejsce: CEA Łaźnia / Sala edukacyjna
Zdjęcia dokumentujące prace charakteryzatorskie w wykonaniu uczestników/czek wykonanych pod okiem charakteryzatorki Karoliny MOPII Bastrykin. W czasie pięciu spotkań osoby uczestniczące zapoznały się z podstawowymi technikami plastycznymi dotyczącymi zastosowania materiałów charakteryzatorskich korzystając z profesjonalnych kosmetyków wykorzystywanych w filmie i teatrze. W trakcie warsztatów zdobyli/ły umiejętności z zakresu charakteryzacji postarzania, przemiany w różne rasy człowieka, sposobów aplikacji materiałów zmieniających wygląd twarzy kształtu głowy, technik aplikacji zarostu oraz modelowania twarzy. Wykonywano efekty specjalne takie jak rany, nacięcia, siniaki i poparzenia.
 
 
18:00 – 01:00
Wystawa lampionów – warsztaty „Włóczkowe rewolucje” vol . 3
Miejsce: CEA Łaźnia 2 / Sala edukacyjna
 + prezentacja filmu dokumentującego prace warsztatowe (Kinoport, godz. 18.30)
Warsztaty już od 3 lat przyciągają liczną grupę zainteresowanych, aktywnych i utalentowanych kobiet w wieku od 5 do kilkudziesięciu lat. Tym razem, autorki projektu Ola Romanowska i Katarzyna Rajczyk-Bauć, czyli Kobiety OK, wraz z uczestniczkami stworzyły barwne abażury wykonane różnymi technikami: na drutach, szydełku i techniką filcowania. Dzięki temu powstały kolorowe lampy, będące realizacjami indywidualnych pomysłów. Ich ostateczny wygląd jest inspirowany dawnymi technikami rękodzielniczymi, a ograniczał je tylko materiał i wyobraźnia autorek.
 
 
18:00 – 24:00
PROJEKCJE FILMOWE
Miejsce: CEA Łaźnia 2 / Kinoport
 
„Tramwaj zwany przemijaniem” - reż. Robert Florczak, 2012                                                                                                                                                                 
Dokument filmowy opowiadający o dzielnicy Nowy Port.
 
Filmy edukacyjno-artystyczne podsumowujące warsztaty w CEA Łaźnia 2:                                                          
„Kiedy głos tańczy ciało zaczyna śpiewać”
Film dokumentujący warsztaty wokalne prowadzone przez Magdalenę „Magię” Pasierską, wokalistkę zespół ME Myself & I. Podczas warsztatów zawierających elementy arteterapii, uczestnicy projektu pracowali nad dykcją, emisją głosu, poznali metody pracy z głosem takie jak m.in: Speech Level Singing. Finałem warsztatów był koncert.
 
„Włóczkowe rewolucje vol.3”
Film podsumowujący cykl warsztatów opierających się  na idei budowania dialogu międzypokoleniowego oraz tradycji spotkań kobiet w kręgu W  roku 2014, artystki zaprosiły do wspólnego stworzenia instalacji świetlnej z wykorzystaniem tradycyjnych technik robienia na drutach, szydełkowania i filcowania. Projekt prowadzony był przez : Projekt Kobiety OK - Ola Romanowska, Katarzyna Rajczyk-Bauć.
 
„Polska Szkoła Animacji –Fenomen artystyczny” odsłona 1
Prezentacje filmów animowanych zrealizowanych przez uczestników warsztatów trwających przez cały rok 2013. Podczas cyklu warsztatów prowadzonych przez Roberta Turło uczestnicy mieli szansę zrealizować własne autorskie filmy animowane do których inspirację stanowiła ścieżka muzyczna zrealizowana przez Tomasza Lipę Lipnickiego. Warsztatom towarzyszyły przeglądy filmowe i spotkania z uznanymi twórcami Polskiej Animacji Filmowej. W tym roku projekt jest kontynuowany.
 
Prezentacja filmowa części artystycznego dorobku Yacha Paszkiewicza .
Yach Paszkiewicz przygotował specjalnie na tę okazję montaż swoich teledysków , oraz fragmenty filmowe dokumentujące początki  Festiwalu Polskich Wideoklipów Yach Film.
 
 
18:00 – 22:00
POKAZ DRUKOWANIA 3D  
Miejsce: CEA Łaźnia 2 / lobby
Druk 3D otworzył całkiem nowe możliwości dla przemysłu, designu, ale również sztuki. Trudno dostępne i drogie przedmioty nagle pojawiły się na wyciągnięcie ręki. O tym, jak prosta, a zarazem fascynująca jest to technologia przekonali się uczestnicy warsztatów Nowy Port/ nowy port, którzy samodzielnie skonstruowali drukarkę typu RepRap. Zobaczymy na własne oczy, że jej możliwości ogranicza tylko wyobraźnia.
 
 
20:00 – 22:00
WARSZTATY ROBOTYKI
Miejsce: CEA Łaźnia 2 / lobby
Każdy może zostać twórcą robotów dzięki użyciu części elektronicznych dostępnych powszechnie i tanio w sklepach elektronicznych oraz na częściach mechanicznych wycinanych laserowo ze sklejki i skręcanych przy pomocy śrubek, podobnie jak mechaniczne zestawy, którymi większość z nas bawiła się w dzieciństwie. Zapraszamy dzieci, młodzież i dorosłych, na krótką podróż po świeci programowania i konstruowania, zwieńczoną powstaniem małych robotów. Prowadzący: Fab Lab Trojmiasto
 
 
18:00 – 21.00
WARSZTATY ANIMACJI BŁYSKAWICZNEJ Z ROBERTEM TURŁO
Miejsce: CEA Łaźnia 2 / Sala edukacyjna
Animacja błyskawiczna, to autorska technika Roberta Turły, która umożliwia błyskawiczne tworzenie kilkusekundowych animacji. Pomimo swojej prostoty, metoda ta przynosi niezwykłe efekty wizualne. Efekty pracy można zobaczyć na łaźniowym koncie YouTube, np. http://youtu.be/r9aTmcVWMOY 
 
 
21:30 – 22:30
Koncert zespołu KASECIARZ
Miejsce: Podwórko CEA Łaźnia 2
Od roku 2012 koncertuje regularnie na terenie całego kraju. Grupa nagrała drugi album „Motörcycle Rock And Roll”, który jest wynikiem fascynacji serialem „Renegat” i postacią graną przez Lorenzo Lamasa. W kwietniu tego roku wystąpią razem z Leszkiem Możdżerem w ramach "Offsesji Deluxe" w Trójce. Zostali zaproszeni do udziału w tegorocznej edycji OFF Festiwalu w Katowicach. Muzyka, którą gra Kaseciarz może być określana jako Surf, Garage, lub po prostu Dziadostwo Rock.http://kaseciarz.bandcamp.com/
Wizualizacje do koncertu przygotowane zostaną przez VJ Derubare.  
 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska