WYKŁADY "SZTUKA W PRZESTRZENI WEB 2.0"
7 listopada 2013 17.00
Audytorium ASP w Gdańsku, Targ Węglowy 6 (wejście od ul. Tkackiej, I piętro)
Radek Czajka
Wokół egzemplarza, kopii i remiksu, czyli co my robimy z kulturą?
Prawo autorskie powstało w konkretnym czasie i konkretnym kontekście technicznym. Odzwierciedla zatem konkretne wyobrażenie obiegu kultury. Podczas wykładu zastanowimy się, co się zmieniło wraz z nadejściem Internetu: czy nastąpiła demokratyzacja i teraz już wszyscy jesteśmy niezależnymi twórcami, czy Sieć to po prostu kolejny kanał dystrybucji do opanowania? Jak kształtuje się w tym nowym świecie relacja artysty z odbiorcą: zbliżamy się do siebie czy traktujemy jak wrogów? I co można zrobić, żeby było lepiej?
Edwin Bendyk
Wartość, głupcze!
Cyfrowa rewolucja głęboko przeorała świat kultury. Zmieniły się formy reprezentacji dzieł, pojawiły zupełnie nowe formy kultury i praktyk i uczestnictwa. Wraz z nimi nastąpił wysyp nowych modeli biznesowych i utopii wieszczących nowy wspaniały świat zdemokratyzowanej kultury bez pośredników. Coraz częściej jednak przekonujemy się, że nowy świat nie jest tak wspaniały, że starych pośredników zastępują nowi, wielokroć silniejsi, oferujący ułudę utowarowionej wolności. Czy prawdziwa wolność, która najlepiej wyraża się w twórczości jest jeszcze możliwa? Odpowiedzi trzeba szukać pytając o wartość - o sposoby, w jakie nadajemy znaczenie ludzkim działaniom i ich wytworom. Spróbujmy razem poszukać odpowiedzi.
Radek Czajka – główny programista Fundacji Nowoczesna Polska i biblioteki internetowej WolneLektury.pl. Uczestnik ruchów Wolnego Oprogramowania i Wolnej Kultury. Autor Leśmianatora – automatycznego poety, którym, jak wyczytał w piśmie literackim, „wytyczył nowe kierunki w rozwoju gatunku” – później organizator konkursu automatycznej poezji „Turniej Elektrybałtów”. Autor strony StrataKazika.pl, bloger, uczestnik i obserwator debaty o prawie autorskim i monopolach intelektualnych.
Edwin Bendyk – dziennikarz, publicysta i pisarz, dyrektor Ośrodka Badań nad Przyszłością w Collegium Civitas. Członek zespołu pisma „Polityka”, zajmuje się tematyką cywilizacyjną oraz relacjami między nauką i techniką a polityką, gospodarką, kulturą, życiem społecznym. Prowadzi blog „Antymatrix”.Jego ostatnia książka to „Bunt Sieci” (Warszawa 2012) poświęcona protestom anty-ACTA.
Organizatorzy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia oraz Akademia Sztuk Pięknych w Gdańsku
Projekt realizowany dzięki finansowemu wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego