ŁAŹNIA 1 2011 - SPACE FEST!

6-10 GRUDNIA 2011

Festiwal i warsztaty muzyki shoegaze, space rock i alternative

SpaceFest! to projekt muzyczny przybliżający takie gatunki alternatywne jak shoegaze i spacerock. Nazwa festiwalu nawiązuje do tytułu płyty zespołu The Spiritualized “Ladies and Gentlemen We Are Floating in Space”, najbardziej znanego w latach 90. brytyjskiego przedstawiciela sceny shoegaze.

Ważnym elementem projektu SpaceFest! są trzydniowe warsztaty dla muzyków polskich i brytyjskich w CSW Łaźnia prowadzone przez Raymonda Dickaty (ex-Spiritualized) i Karola Schwarz (Prawatt, KSAS) kierującego wydawnictwem Nasiono Records, z udziałem m.in. wokalisty Jamie Hardinga (Marion). Część warsztatową projektu zakończy spotkanie z Simonem Scottem (członkiem legendarnej grupy Slowdive), który przybliży historię Slowdive i gatunku shoegaze oraz zaprezentuje niepublikowane utwory i teledyski zespołu. Następnie odbędzie się dyskusja panelowa z udziałem artystów, uczestników festiwalu i trójmiejskich dziennikarzy muzycznych, moderowana przez Przemysława Guldę (GW Trójmiasto).

White Noise Sound, materiały prasowe


Finałową część SpaceFest! (10.12.2011) stanowia koncerty zespołów polskich i brytyjskich (m.in. Ścianka, White Noise Sound) zorganizowane w sąsiadującym z CSW Łaźnia klubie Fabryka Batycki. Jednym z głównych punktów programu będzie występ stworzonej podczas warsztatów grupy Pure Phase Ensemble i zaprezentowanie publiczności wspólnie skomponowanego materiału muzycznego. W przerwach między koncertami zaplanowano sety DJ’skie, pokazy wideoklipów, wizualizacji i krótkich form filmowych. Koncerty SpaceFest! będą jednocześnie uroczystym zakończeniem tegorocznego festiwalu BRIT CULT.

Ścianka, materiały prasowe


Pomysł na włączenie do programu BRIT CULT wydarzenia poświeconego muzyce alternatywnej był zainspirowany zjawiskiem charakterystycznym dla Wielkiej Brytanii, a nie spotykanym tak często w innych krajach – silnej współpracy pomiędzy znanymi artystami a muzykami sceny niezależnej, na przykład: Damien Hirst z Blur, Jake Chapman ze Spiritualized czy PJ Harvey, Tracy Emin z Harperem Simonem, Douglas Gordon z Rufusem Wainwrightem. Idea zapraszania muzyków do stworzenia utworów inspirowanych sztuką lub w przestrzeniach galeryjnych także nawiązuje poniekąd do projektu „Tate Tracks” zrealizowanego przez Tate Modern, gdzie m.in. Graham Coxon, Klaxons i The Long Blondes nagrali piosenki inspirowane dziełami prezentowanymi w galerii.

Program wydarzeń oraz więcej informacji na temat SpaceFest na stronie: www.spacefest.pl

Kuratorzy projektu: Anna Szynwelska i Karol Schwarz

SpaceFest! jest organizowany przez Stowarzyszenie Nasiono we współpracy z CSW Łaźnia przy wsparciu British Council i Miasta Gdańska.

 

 

 

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska