01.10.2010
Gdańsk OdNowa to projekt społeczny, który ma na celu stworzenie alternatywnej mapy Gdańska, zbudowanej z historii jego mieszkańców.
Dla turystów Gdańsk to ciekawe zabytki, rozległe plaże i atrakcyjne przestrzenie otaczających go Kaszub. Dla mieszkańców to miejsca im bliskie, pełne historii magicznej i prozy codzienności, tworzącej klimat miejsca. Gdańsk to np.: legendarna lodziarnia „Lody Miś”, falowiec na Przymorzu, Zielony Rynek, Rudy Kot, Kino Delfin, czy bastiony na Dolnym Mieście.
W projekcie pragniemy zaprosić mieszkańców i przyjezdnych do pochwalenia się swoim Gdańskiem, zbudowania go OdNowa z opowieści mieszkańców i pokazania jak liczne mogą być jego oblicza.
Odpowiedzmy na pytanie jaki jest prawdziwy Gdańsk? Jakie jest moje miasto? Czy przypomina pocztówkowe widoki? A może jest atrakcyjniejszy? Stwórzmy w ten sposób miasto na nowo. Pokażmy Gdańsk poza Gdańskiem.
Projekt to strona internetowa www.gdanskodnowa.pl, na której każdy podzielić może się swoją historią. Zastrzegamy sobie jednak ich weryfikację. Nie chcemy budować sentymentalnego obrazu miasta, ale pokazać, że Gdańsk to miasto nowoczesne, pełne ciekawych miejsc i narracji. Jednak strona projektu to zaledwie początek dużego przedsięwzięcia. Zebrane informacje posłużą organizatorom w kreowaniu artystycznych działań opartych na miejscach wskazanych na
mapie.
Projekt stworzyła grupa znajomych udzielających się w życiu kulturalnym miasta, zwyczajnych ludzi, którzy poznali się tu, w Gdańsku. Wśród nas są animatorzy kultury, kuratorki, przedstawiciele Gdańsk 2016 oraz Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Projekt Gdańsk OdNowa zbudowany został w ramach warsztatów Future City Game w wyniku połączenia własnych wizji miasta, oczekiwań i marzeń. Pochodzimy z różnych stron kraju. Jedni są w Gdańsku od urodzenia, inny przybyli tu z ciekawości i zostali. Wszystkie te czynniki spowodowały, że projekt jest tak różnorodny jak nasze miasto.
Projekt Gdańsk OdNowa za swój symbol przyjął owoc granatu, symbolizujący wieloś w jedności. Podobnie jak w rozkrojonym granacie, w Gdańsku można dojrzeć wiele twarzy, miejsc i historii, w dalszym ciągu jednak jest to jeden owoc, struktura, która integruje miejsca w spójną tkankę miejską.
Patronat medialny nad projektem objęło
www.trojmiasto.pl