ŁAŹNIA 1 2011 - GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA - IV EDYCJA KONKURSU - SYLWETKI ARTYSTÓW
 
 
Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” po raz czwarty przeprowadza konkurs na dzieło sztuki w przestrzeni Dolnego Miasta w Gdańsku w ramach projektu „Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska”.  Celem projektu jest stworzenie kolekcji dzieł sztuki w przestrzeni miejskiej trwale zmieniających jej charakter. Kolekcja Galerii ma być tworzona przez lata, zaś realizowane dzieła wyłaniane w ramach regularnie ogłaszanych zamkniętych, międzynarodowych konkursów.
 
 
W IV edycji Konkursu przestrzenią przeznaczoną do realizacji projektu jest skrzyżowanie ulic Kamienna Grobla, Dobra i Toruńska (włączając obszar mostu i betonowe bulwary nadrzeczne). Przy tworzeniu projektów artyści mieli wziąć pod uwagę historyczny charakter ulic oraz usytuowanie przestrzeni w punkcie przecięcia tras pieszych prowadzących z miejsc realizacji zwycięskich obiektów I, II i III edycji Konkursu oraz z Centrum Sztuki Współczesnej „Łaźnia” na średniowieczne fortyfikacje położone na granicy Dolnego Miasta.
 
 

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone 11 lipca podczas konferencji prasowej w Urzędzie Miejskim w Gdańsku. Otwarcie wystawy pokonkursowej odbędzie się 9 września br. w CSW Łaźnia. 
 

 Do udziału w IV edycji konkursu zaproszeni zostali: Alexandre Arrechea (Kuba), Thorsten Goldberg (Niemcy), Sabina Lang & Daniel Baumann (Szwajcaria), Tea Makipaa (Finlandia), Marcus Miessen (Niemcy), Olaf Nicolai (Niemcy), Bert Theis (Luxemburg), Weronika Kiersztejn i Michał Kozik (Polska).
 

Jury konkursu: Enrico Lunghi, dyrektor Mudam Museum w Luxembourgu, Jacek Dominiczak, Akademia Sztuk  Pięknych w Gdańsku, Bettina Steinbrügge, kurator Forum Expanded Berlinale (Niemcy), Adam Budak, kurator Museum-Joanneum w Grazu (Austria), Norbert Weber, członek międzynarodowej rady ekspertów Muzeum Sztuki Współczesnej w Rydze, Julia Draganovic, historyk sztuki, kurator, Modena, Włochy, Jadwiga Charzyńska, dyrektor CSW „Łaźnia” w Gdańsku.
 

Kurator projektu: Jadwiga Charzyńska
Koordynacja: Anna Szynwelska




ARTYŚCI IV EDYCJI KONKURSU „GALERIA ZEWNĘTRZNA MIASTA GDAŃSKA”
 

Alexandre Arrechea (Kuba)
ur. w 1970 na Kubie. W 1994 ukończył Instituto Superior de Arte (ISA) w Hawanie. Jego prace ukazują kruchość ludzkiego życia, ograniczenia wolności i prywatności. Poddają krytyce aktualne struktury rządowe i wpływ ekonomii na sztukę. Obecnie Arrechea jest szczególnie zainteresowany granicami sztuki. Jedna z jego najnowszych prac, instalacja zaprezentowana podczas Biennale w Wenecji 2011, odzwierciedla rozważania na temat triumfu i klęski tego przedmiotu. Aktualnie realizuje projekt artystyczny dotyczący przestrzeni publicznej przy Park Avenue w Nowym Jorku zaplanowany na wiosnę 2013 roku. 
 

Marcus Miessen - nOffice (Niemcy)
ur. w 1978 roku. Architekt i autor publikacji. W 2002 r. założył Studio Miessen, agencję zajmującą się praktyką przestrzenną i badaniami kultury, a w 2007 był współzałożycielem architektonicznego biura nOffice mieszczącego się w Berlinie i Londynie (www.nOffice.eu). Miessen jest autorem i współautorem licznych publikacji, m.in. The Nightmare of Participation (Sternberg Press, 2010), Institution Building: Artists, Curators, Architects in the Struggle for Institutional Space (Sternberg Press, 2009), East Coast Europe (Sternberg Press, 2008), The Violence of Participation (Sternberg Press, 2007), With/Without: Spatial Products, Practices, and Politics in the Middle East (Bidoun, 2007), Did Someone Say Participate? (MIT Press, 2006) i Spaces of Uncertainty (Mueller+Busmann, 2002). Jego prace były publikowane i wystawiane m.in. na biennale w Lyonie, Wenecji, Performa (NY), Manifesta (Murcia) i Shenzhen. Wykładał na Architectural Association, Londyn (2004–08), the Berlage Institute, Rotterdam (2009–10), a obecnie uczy architektury i metod kuratoringu na Hochschule fur Gestaltung (Karlsruhe). W 2008 założył Winter School Middle East (Dubai/Kuwait).
 
 
Tea Makipaa (Finlandia)
ur. w 1973 r. w Lahti w Finlandii. Ukończyła Akademię Sztuk Pięknych w Helsinkach i Royal College of Art w Londynie. Jej prace przedstawiają zagmatwanie oraz wielowarstwowość świata. Interesuje ją człowiek jako niezwykle skuteczny  i rzadki gatunek, który korzysta ze swoich zdolności w sposób bardziej zaawansowany od innych zwierząt i z łatwością realizuje swoje pomysły z pomocą technologii. Charakterystyczną cechą prac artystki jest lakoniczna prezentacja fizycznego porządku świata rzeczywistego w odniesieniu do elementów strukturalnych, które kształtują nasze życie.
 
 
Olaf Nicolai (Niemcy)
studiował literaturę i językoznawstwo w Lipsku i w Wiedniu. W 1992 uzyskał doktorat za pracę o Grupie Wiedeńskiejoraz dyplom w Fachschule für Angewandte Kunst w Schneeberg. Stypendysta i laureat nagród, m.in. Kunstpreis der Stadt Wolfsburg, 2002 oraz Stypendium Villa Aurora w Los Angeles (2008), IASPIS (Sztokholm, 2000), PS1 (Nowy Jork, 1998), Villa Massimo Rzym (1997/98), również stypendium Studienstiftung des Deutschen Volkes (1993). Brał udział w międzynarodowych wystawach indywidualnych, m.in.: Kunstraum Dornbirn (2006), Kunstmuseum Thun (2004), Casino Luxembourg (2003), Migros Museum für Gegenwartskunst w Zurychu (2001), Watari-Um Muzeum Tokio (1998) oraz zbiorowych: 51. Biennale w Wenecji (2005 r.), 4. Kwangju Biennale (Korea, 2002), Sydney Biennale (2002), "etre natury", Fondation Cartier (Paryż, 1998), Documenta X (Kassel, 1997).
 

Thorsten Goldberg(Niemcy)
urodzony w 1960 r., studiował rzeźbę na Państwowej Akademii Sztuk Pięknych w Stuttgarcie. Od 1995 zrealizuje liczne prace w przestrzeniach publicznych w Niemczech i całej Europie. Jest członkiem różnych komitetów i paneli doradczych, w ramach których jest zaangażowany w organizację konkursów na dzieła sztuki w przestrzeni publicznej i selekcję prac. Thorsten Goldberg jest inicjatorem i współwydawcą „Public Art Wiki, an Imagined Library“, niemieckiego internetowego archiwum sztuki publicznej w krajach niemieckojęzycznych. (http://www.publicartwiki.org)
Wykładał na licznych uniwersytetach i szkołach artystycznych, takich jak Akademia Sztuk Pięknych w Monachium, Art Academy w Munster; był wykładowcą kontraktowym Sztuki w Przestrzeni Publicznej na Akademii Sztuki w Linzu i profesorem sztuki i mediów na Muthesius Art Academy w Kilonii. Od 1990 mieszka i pracuje jako artysta w Berlinie. http://www.goldberg-berlin.de
 
 
Sabina Lang & Daniel Baumann (Szwajcaria)
Lang/Baumann, artystyczny duet szwajcarsko-amerykański (Sabina Lang, 1972 i Daniel Baumann, 1967), to „mistrzowie powierzchni”. Artyści, łącząc ze sobą elementy designu, popkultury lat 70. i świata sportu, dzięki swoistemu wyczuciu koloru i geometrii są w stanie zamienić najbardziej sterylne korytarze w niezwykłe oazy. Mieszkają i pracują w Burgdorf w Szwajcarii. Współpracę artystyczną rozpoczęli w 1990 roku.
http://langbaumann.com/
 

Bert Theis (Luxemburg)
Mieszka i pracuje w Luksemburgu oraz w Mediolanie. Należy do grona artystów, którzy zaistnieli w latach 90. i swoją działalnością stworzyli nowe możliwości dla przestrzeni publicznej.Prace Bertsa Theisa wpisują się w kontekst społeczny, zachodząc z nim w korelacje, jednak bez szczególnego wyodrębnienia ich jako dzieł sztuki. Mimo iż kojarzony jest z wieloma ważnymi międzynarodowymi wystawami od Biennale w Wenecji poczynając, po Manifesta 2, na Skulpture kończąc, to większość jego prac tworzonych jest z zamysłem umieszczenia ich w przestrzeni publicznej miasta. Prace Bertha próbują skłonić ludzi do zajrzenia w głąb siebie, do odnalezienia swojego miejsca w przestrzeni miasta – miejsca odpoczynku i relaksu,poprzez tworzenie tymczasowych wspólnot ludzi (platform), jednak z wyraźnym odniesieniem do idyllicznych wysp, do utopii dziewiczej ziemi.
 
 
 
Weronika Kiersztejn & Michał Kozik
(Polska)
Rocznik 1986. Studenci Politechniki Śląskiej w Gliwicach, zwycięzcy konkursu „Dialog Przestrzeni" podczas I Między - narodowego Biennale Architektury Wnętrz w Krakowie w 2010 roku.
 
 

 
 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska