14.05.2010, godz. 18:00
Front Studio (założone w 2001 roku) jest znane z umiejętności zacierania różnic pomiędzy sztuką a architekturą. Ma na koncie liczne zwycięstwa w międzynarodowych konkursach, w których rzucało wyzwanie konwencjonalnemu rozumieniu przestrzeni i przedstawiali wizjonerskie pomysły. Front Studio, obecnie pod kierownictwem Yen Ha oraz Michi Yanagishity, ma przemyślane i twórcze podejście do projektowania.
Ich projekt Amerykański
Biały Dom zgłoszony do konkursu „
White House Redux” został wyróżniony w otwartym głosowaniu internetowym. Projekt przewidywał zaprezentowanie kwestii renowacji Białego Domu na forum publicznym, udzielając amerykańskiej opinii publicznej prawa do decyzji o rezultacie poprzez głosowanie w ramach telewizyjnego reality show.
American White House
Spekulatywne prace Front Studio często służą jako „trampolina” do dyskusji i inspiracji. Projekt
Farmadelphia, finalista konkursu „
Urban Voids – Grounds for Change”, posłużył jako katalizator dla lokalnych społeczności rolników i ogrodników w Filadelfii i okolicach. Rozproszone osoby i organizacje zaczęły szukać połączeń, korzystając z idei Farmadelphii.
Farmadelphia
Farmadelphia
W swojej działalności architektonicznej Front Studio jest uznawane za lidera eleganckiego i ponadczasowego projektowania. Zarówno tworzone przez nie kompozycje przestrzeni wewnętrznej, jak i formy architektury zewnętrznej emanują precyzyjnie wykończoną, ciepłą nowoczesnością.
Front Studio zostało okrzyknięte jedną z 50 wiodących młodych firm przez „
Wallpaper Magazine”. Choć niechętnie włączają się w nowe trendy i mody, przywiązanie do kreatywności jest gwarancją, że każdy projekt Front Studio przechodzi przez proces uważnej i wieloaspektowej weryfikacji.
Stosując rygorystyczne procesy projektowania, firma jednocześnie stara się przemycić w projektach szczyptę poczucia humoru, wyczuwalnego w ich niecodziennych propozycjach. Michi i Yen, biegłe we francuskim, wietnamskim i japońskim, współpracują z międzynarodową klientelą. Front Studio inspiruje się nieustannie swoim otoczeniem, odkrywając innowację i wyobraźnię w każdej możliwości.
Wallpaper
Podczas wykładu w CSW Łaźnia nie tylko opowiedzą o założeniach pracy Niewidzialna brama, ale również przybliżą swoje najnowsze projekty (np. Q-CITY: Poszukiwanie prezentowane w Storefront for Art and Architecture w Nowym Jorku). Duet skoncentruje się również na najciekawszych przykładach realizacji artystycznych i architektonicznych w przestrzeni publicznej, których głównym celem jest burzenie barier i zacieranie granic.
WWW.FRONTSTUDIO.COM
Niewidzialna brama [Invisible Gate] to projekt autorstwa Front Studio wyróżniony w I edycji konkursu Galeria Zewnętrzna Miasta Gdańska ze względu na udaną próbę zniwelowania podziału między Starym a Dolnym Miastem. Jest to praca bogata symbolicznie, a jednocześnie minimalistyczna w swojej formie i architekturze. Jej celem jest zniesienie bariery fizycznej pomiędzy Dolnym a Starym Miastem. Pokrycie części wiaduktu okładziną stalową w formie luster nadaje nowej wartości Dolnemu Miastu i niejako „naprawia” błąd projektujących ten wiadukt, który przeciął i nadał etykietki dwóm dzielnicom miasta. Projekt rozświetla przestrzeń pod wiaduktem w sposób fizyczny i metaforyczny, poszerza ją. Jego zaletą jest fragmentaryczność, wydobywająca kontrast między tym, co zdobi, a tym, co szpeci organizm miejski. Jest to ponadto projekt monumentalny w skali, urbanistyczny, oddziałujący w skali miasta, przez co nabiera nowego znaczenia. Niewidzialną bramę charakteryzuje szeroka symbolika w postaci luster, odbić, multiplikacji obrazu osób, architektury i rzeki, co daje szerokie pole do interpretacji. Należy również wspomnieć o grze świateł o różnych porach dnia oraz o zmienności kolorystyki jako walorach estetycznych i zmysłowych. Praca jest zaskakująca, a jej lokalizacja zachęci turystów do pokonania „nieistniejącej” bariery i zwiedzenia Dolnego Miasta.
Invisible gate
Invisible gate
Koordynacja: Anna Szynwelska