ŁAŹNIA 1 2012 - TEKSTY BAŁTYKU/TELLING THE BALTIC
18.10. - 02.12.2012
Miejsce wystawy: Gdański Park Naukowo-Technologiczny, ul. Trzy Lipy 3, Gdańsk
Organizator wystawy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia
Kuratorki: Torun Ekstrand, Agnieszka Wołodźko

Artyści prezentowani na wystawie:

Danil Akimov [RU], Oleg Blyablyas [RU], Anna Brag [SE],  Alexey Chebykin [RU], Katerina Cherevko [RU], Dainius Dapkevičius [LT], Astrid Göransson [SE],  Henrik Lund Jörgensen  [DK], Alexander Lyubin + Vassily Kolesnik [RU], Gintaras Makarevicius [LT], Patrycja Orzechowska  [PL], Jurgita Remeikytė [LT],  Paetrick Schmidt [D], Irma Stanaitytė [LT], Laura Stasiulyte [LT], Anna Steller [PL], Łukasz Szałankiewicz [PL], Konstantin Traschenkov [RU], Anton Zabrodin [RU], Katrin Roeber [D], Johan Thurfjell [SE], Alexey Trotsak [RU], Agnieszka Wołodźko [PL], Iwona Zając [PL], Anna Zaradny [PL], Marek Zygmunt [PL].

W ramach unikalnej współpracy instytucje sztuki, uczelnie, muzeów i “ludzie morza” zebrali się wokół Bałtyku, obierając za punkt wyjścia narracje. Struktura projektu „Telling the Baltic” składa się z kilku części, począwszy od kolekcji historii, następnie warsztatów dla artystów i zbieraczy opowieści i wreszcie wystawy, podróżującej po Europie. Wystawa ta w każdej kolejnej odsłonie zmienia swoją formę i zawartość. Jej premiera odbyła się w czerwcu 2012 r. w Karlskronie, z Gdańska pojedzie ona do Kaliningradu i Rostocka.

W swoim słynnym eseju zatytułowanym „Artysta jako etnograf?” Hal Foster wskazuje na wzajemną inspirację pomiędzy etnografami i ponowoczesnymi artystami. Artysta, który według Fostera zazdrości etnografowi dostępu do „obcego”, rości sobie prawo do reprezentacji tego ostatniego w sztuce. Stawiając przed sobą takie zadanie, stosuje zbliżoną do etnograficznej metodologię, polegającą na otwarciu się na różnicę i przypadek oraz traktowanie kultury jako tekstu. Aczkolwiek Foster pozostaje krytyczny wobec tego rodzaju praktyk, to czyni tu wyjątek dla takich działań artystycznych, które polegają na ujawnianiu historii na temat społeczności, z którymi artysta współpracuje. Foster wysuwa przypuszczenie, iż być może poza polem sztuki dostęp do tych historii mógłby być utrudniony.

W ramach wystawy „Teksty Bałtyku/Telling the Baltic” mamy do czynienia z historiami rybaków, latarników, naukowców, badających morze, kapitanów, personelu promów, żeglarzy, mieszkańców wysp i stoczniowców, które zostały zebrane przez artystów, naukowców, kuratorów i dziennikarzy, posługujących się różnymi metodami. Tworzą one chór indywidualnych głosów, wyrażających treści dalekie od tych, z którymi możemy się spotkać w podręcznikach historii. Znajdziemy tu prace odwołujące się do zdarzeń dramatycznych, jak np. wideo Henrika Lunda Jörgensena [SE/DK] nawiązujące do faktu ekstradycji rosyjskich uchodźców, którzy przez  morze przedostali się w czasie wojny do Szwecji lub dramat zatopienia okrętu „Wilhelm Gustloff” z niemieckim uchodźcami na pokładzie, który jest tematem performasu Anny Steller [PL]. Są tu prace odwołujące się do lokalnych tradycji, jak np. wideo Jurgity Remeikytė i Irmy Stanaitytė [LT] o zwyczaju jedzenia wron na Półwyspie Kurońskim. Są tu prezentacje różnych dźwięków związanych z morzem: śpiewów w pracy Laury Stasiulyte [LT], odgłosów buczków mgłowych u Daniła Akimova [RU] i Dainiusa Dapkevičiusa [LT], tajemniczych pomruków morza u Łukasza Szałankiewicza [PL]. Są tu wreszcie prace, które temat Bałtyku traktują z humorem. Wideo Anny Brag [SE] odwołuje się do przesądu o przynoszącym nieszczęście gwizdaniu na morzu. Instalacja Paetricka Schmidta [D] prezentuje miasta nadbałtyckie jako krainę wiecznych sztormów.

Projekt „Telling the Baltic” został zorganizowany w ramach ART LINE – międzynarodowego projektu artystycznego, badającego i testującego problem przestrzeni publicznej. Jego głównym celem jest stworzenie platformy współpracy dla sztuki wokół Morza Bałtyckiego. Platforma ta ma wzmacniać istniejące instytucje, tworzyć możliwości dla artystów oraz ułatwiać interakcje z publicznością w przestrzeni publicznej. Czas trwania projektu: 2011-2013.

Lider projektu: Blekinge Museum. Partnerzy: Centrum Sztuki Współczesnej Łaźnia, Kunsthalle Rostock, Centrum Sztuki Galeria EL, Gdańska Galeria Miejska, Nadbałtyckie Centrum Kultury, Kulturcentrum Ronneby, Karlskrona Konsthall, Blekinge Tekniska Högskola, Kalmar konstmuseum, Baltic Branch NCCA, NGO ArtMission Kaliningrad, Vilnius konstakademi, Nida Art. Colony, Stena Line Scandinavia, Region Blekinge.

www.artline-southbaltic.eu

ttb.artline-southbaltic.eu

Projekt jest współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego 85% i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego 11,25%.

 

Zapraszamy do oglądania filmu dokumentalnego o wystawie Telling the Baltic

Wystawa czynna od wtorku do niedzieli od 12:00 do 18:00.

Wstęp wolny.


Oleg Blyablyas "Semper domestica mare - wszechobecne morze wewnętrzne"


Irma Stanaityte & Jurgita Remeikyte "Statek"


Katrin Roeber "Ruch"


Henrik Lund Jörgensen "Podróżnicy"


Anna Zaradny "Kosmos ryby (Fish in Outer Space)"


Iwona Zając "Cierpliwość"

 
Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska