08.01.2011, godz. 19:00
TROUM to duet rodem z Bremy, założony w 1997 r. Członkowie zespołu, „GlitH" i "Baraka[H] wcześniej należeli do MAËROR TRI, wpływowej grupy grającej w nurcie ambient industrial (zespół istniał w latach 1988-1996). Słowo TROUM w staroniemieckim znaczyło „SEN”. Sen odzwierciedla naszą podświadomość i symbolizuje to, co TROUM chcą osiągnąć: wprowadzenie słuchacza w hipnotyczny półsen, pierwotny, niewerbalny stan umysłu. TROUM używa muzyki jako ścieżki wiodącej do podświadomości, odnosząc się do odwiecznej „istoty” ludzkiej psychiki. TROUM tworzy muzykę, która pochodzi z przekształcenia podświadomości.
Twórczość zespołu kształtowała się pod wpływem takich gatunków muzycznych jak post-industrial, minimal i drone. Obaj muzycy są wokalistami, a oprócz tego grają na gitarze, basie, akordeonie, bałałajce, flecie, organkach, melodyce, i gongu. Nagrywają w plenerze lub wykorzystują wcześniej przygotowane nagrania. Używają różnych sprzętów grających. W ten sposób tworzą wielopłaszczyznową atmosferę, którą nazywają „dreaming-muzak”. Można by ją zaklasyfikować jako „nastrojowy dark ambient industrial”, „transcendentalny noise” lub „Tiefenmusik”. TROUM nie używa syntezatorów, samplerów ani komputerowego wytwarzania dźwięku; „ręcznie” tworzone dźwięki mają bardziej oddziaływać na odbiorcę. Logiem zespołu jest spirala, która symbolizuje transowość muzyki i chęć dotarcia do głębin umysłu. Muzyka ma być drzwiami do niepoznanych jeszcze wymiarów; ma wyrażać tajemnicę egzystencji.
TROUM miał kilka występów na żywo w różnych miejscach: grał w Niemczech, Belgii, Holandii, Francji, Polsce, Rosji, Anglii/Irlandii, USA. Występował z takimi zespołami jak m. in. SPEAR, TARKATAK, VANCE ORCHESTRA, ULTRASOUND, BAD SECTOR.
TROUM brał też udział w kilku festiwalach, m. in. NURSERY INJECTION – Sztokholm (1998), LIEU UNIQUE – Nantes (2000), ARTOOZ – Limoges (Francja) w 2001 i 2003 r., TOON – Haarlem (2001), ARCHAIKA & TECHNOLOGIYA – Moskwa (2002), SEE[H]EAR – Festival Den Haag (2004), WROCŁAW INDUSTRIAL FESTIVAL (2005). Zespół ma własną wytwórnię płyt TRANSGREDIENT RECORDS, ale jest wydawany też przez wiele innych wytwórni.
Kurator: Łukasz Szałankiewicz