ŁAŹNIA 1 2011 - WILNO W GDAŃSKU

09.09-16.10.2011 
Wernisaż 9 września 2011 o 18:00
 
Kuratorka: Agnieszka Kulazińska
 
Już po raz czwarty w CSW Łaźnia prezentujemy najnowszą sztukę litewską. Do tej pory w ramach projektu wystawienniczego pokazywaliśmy artystów z różnych pokoleń, zestawiając artystów ważnych o międzynarodowej sławie z twórcami młodego pokolenia. W tym roku zaprezentujemy parce artystycznego duetu S&P Stanikas, który m.in. reprezentował Litwę na 50. Biennale w Wenecji (2003). 
 
Prace S&P Stanikas trudno opisać kilkoma słowami. Artyści konsekwentnie rozwijają swoją sztukę pozostając poza modnymi estetykami, nieustannie wyrażając egzystencjalny niepokój naszych czasów. Ich prace to analiza podstaw ludzkiej egzystencji - pytanie o miejsce ponadczasowych wartości piękna, etyki, wiary, śmierci, społeczeństwa, historii, manipulacji. Pytanie, od którego wychodzą jest proste: mając świadomość nieuchronności śmierci czemu budujemy systemy, relacje autodestrukcyjne, czemu wierzymy w społeczne utopie. W swojej wypowiedzi sięgają po klasyczne media: fotografię, rysunek, rzeźbę, która poprzez formę, jej monumentalność odwołuje się do sztuki totalitarnej oraz estetyki akademickiej. Prace pełne ironii stawiają pytania o ideologiczne źródła stylów opartych na wierze w obiektywne piękno. Polityka interesuje artystów jako wypadkowa ludzkiej kondycji. To ona jest przedmiotem analiz wyrażonych inteligentnie, ironicznie oraz z mistrzostwem warsztatu. Najgłośniejszą prezentacją artystów była wystawiennicza trylogia zapoczątkowana na Biennale w Wenecji pokazem "World War", kolejne odsłony miały miejsce w Paryżu "Inferno" (2004) oraz w Nowym Jorku (White Cube Gallery 2005) "End of a Millennium". 
 
Ignas Krunglevicius w swoich pracach egzaminuje psychologię igrania z władzą, mechanizmy kontrolujące umysł. Inspirację do swoich działań czerpie z oryginalnych dokumentów kryminalnych oraz przesłuchań policyjnych. Prezentowana w CSW Łaźnia wideoinstalacja Confessions, jest zapisem zeznań przestępców zredukowanych do poziomu ich emocji bez możliwości rozpoznania motywu zbrodni. 
 
Podczas wernisażu zostanie również zaprezentowana działalność artystyczna grupy Cooltūristės.
 
Grupa Cooltūristės powstała w 2005 roku w Wilnie. Jej skład stanowią występujące anonimowo artystki i teoretyczki sztuki. Ich twórczość konfrontuje się z kwestiami gender i przestrzeni publicznej. Nazwa grupy nawiązuje do litewskiego słowa kultūristė, oznaczającego kulturystkę, oraz do kultury i turystyki.
 
W CSW Łaźnia artystki zaprezentują swoje prace wideo oraz wprowadzenie do przyszłorocznego projektu "Inne Spojrzenie." Dotykać ona będzie problemu wolności politycznej i wolności jednostki. Gdańsk w stereotypowym postrzeganiu to kolebka Solidarności, ruchu, który zapoczątkował zmiany w Europie Środkowo-Centralnej. Interwencja Cooltūristės skupiać sie będzie wokół postaci, urodzonej w Gdańsku aktorki Jadwigi Jankowskiej-Cieślak. W 1982 roku uhonorowana ona została Złotą Palmą w Cannes za najlepszą rolę kobiecą w filmie Karoly Makka "Inne spojrzenie"" ("Egymásra nézve"). Film był pierwszym w bloku wschodnim obrazem podejmującym zakazany temat homoseksualnej miłości. Interwencja odchodząc od stereotypowego obrazu miasta wolności, skupiać się będzie na zagadnieniach wolności jednostki i swobody artystycznej. 
 


Zaloguj/Zarejestruj
Instytucja kultury Miasta Gdańska